Хептаграм XI
Поени од реакции
11.114

Профил пораки Теми и мислења За мене

 • „Тебе кој што сеуште талкаш во Дворот на Профаните не можеме сеуште да ти откриеме се;
  но многу лесно ќе разбереш дека религиите на светот се само симболи и преведи на Апсолутната Вистина.“

  Вилијам Блејк и Теренс Мекена...
  Можу да ги слушам сс саати.

  И Дејвид Атемнбро хаха
  Хептаграм XI
  Хептаграм XI
  Како мислиш да го слушаш Вилијам Блејк? :) Аудио книги снимени од некој?
  парва
  парва
  Ааааа да упрао си.Грешка сам ја. Имаше куде другара на пц едно пола саат цитирање на познати мислители, доста работе имаше од њега.
  А и Shpongle имаф траке сс лирикси од његови муабети.
  парва
  парва
  Nothing lasts,but nothing is lost.
  Everything is changing into something else...

  Од куде потекнуе име "Телема"?
  Што е значење?

  Телемах е син на Посејдон и Пенелопе.
  Знам дека си нема никакфу врску сс Телему, ама увек кд слушну за едно,одма ми текне на друго.
  Хептаграм XI
  Хептаграм XI
  Од грчки и значи „волја“.
  θέλημα = 93 ако се соберат сите букви (секоја буква е број, како кај римјаните)

  Телемах е со други букви :) Τηλέμαχος ...

  Basics of Thelema - Wikiversity
  парва
  парва
  Знам општо за Телему и за дебелога Кроули, за бук оф Тот и за Франсоа Рабле...
  ана за збор Телема, мораше да те прашам.Фала.
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom