Верски вести III

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.335
Поени од реакции
6.725
Денес е Нова година за Језидите.
Нека им е среќна новата година... :)

Денес и тие бојадисуваат јајца, во различни бои, како опашка на паун, како ангелот Мелек Таус (Пауновиот Ангел) кој што е и силата која внела дух во бездушниот Адам кој што одел по Земјата според верувањата на Језидите :)
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
МПЦ ја додаде Јустинијана Прима во титулата на Архиепископот

Македонската православна црква во иднина ќе ја носи титулата како канонска наследничка на Охридската Архиепископија, но и титулата на Јустинијана Прима.

Архиепископскиот црковно-народен собор на денешното заседание ја додаде Јустинијана Прима во името на МПЦ и во титулата на Архиепископот г.г. Стефан, кој во иднина ќе се ословува како Митрополит Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.938
Поени од реакции
10.853
Порошенко и Вартоломеј потпишаа – Украина добива своја црква

Украинскиот претседател Петро Порошенко и Цариградскиот патријарх Вартоломеј, потпишаа договор за создавање на Украинската Православна Црква, пренесува агенцијата ТАСС.

http://expres.mk/poroshenko-i-vartolomej-potpishaa-ukraina-ja-dobiva-svoja-crkva/
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.938
Поени од реакции
10.853
Češki parlament izglasao oporezivanje Crkve

Donji dom češkog parlamenta u srijedu je izglasao oporezivanje isplata koje Crkva dobiva kao nadoknadu za zapljenjenu imovinu tijekom komunističke vladavine, što je bio ključan zahtjev sadašnje Češke komunističke stranke (KSČM) za podržavanje manjinske vlade lijevog centra ....
...Obeštećenja crkvama, ali u najvećoj mjeri katoličkoj, počele su 2013. i iznose dvije milijarde kruna (560 milijuna kuna ~ 80 000000 eur) godišnje u razdoblju od 30 godina.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Македонска делегациja от МПЦ ке патува со бугарскиот владен авион, заеднчики со БПЦ до Eрусалим за да вземе Благодатниот оган тази година от Божи гроб.

https://bgnesagency.com/bulgaria/архиепископ-стефан-огромна-благодар/

Не сум сигурен, изправете ме ако греша, но тоа е првото взимане на Благодатниот оган от Ерусалим от страна на МПЦ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Македонска делегациja от МПЦ ке патува со бугарскиот владен авион, заеднчики со БПЦ до Eрусалим за да вземе Благодатниот оган тази година от Божи гроб.

https://bgnesagency.com/bulgaria/архиепископ-стефан-огромна-благодар/

Не сум сигурен, изправете ме ако греша, но тоа е првото взимане на Благодатниот оган от Ерусалим от страна на МПЦ.
Не е прво; и ланскиот Великден го добивме благодатниот оган. Можеби не директно од Ерусалим, но сепак дојде и кај нас...и бевме удостоени.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.335
Поени од реакции
6.725
Не е прво; и ланскиот Великден го добивме благодатниот оган. Можеби не директно од Ерусалим, но сепак дојде и кај нас...и бевме удостоени.
Види пак овие што зборуваат:

„Така, откако му пропаднаа сите напори да биде признаен во православието, дедото г. Стефан повторно се фати за бугарската сламка, за шлепајќи се на неа, да направи нова приказна во домашната јавност дека токму неговата расколничка црква ќе учествува во голем настан.

Вистината е, дека тој само ќе лета со авион (и тоа на странски служби), и ќе му биде позајмен Благодатен оган што како расколник не може официјално да го добие, ако не се ушлепа.“
- Соборно православие, Анализи

Сигурно се срби :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Не е прво; и ланскиот Великден го добивме благодатниот оган. Можеби не директно од Ерусалим, но сепак дојде и кај нас...и бевме удостоени.
Ланскиот Великден благодатниот оган беше даден на МПЦ на аjродрома во Софиja. Прв пат МПЦ ке добие благодатниот оган во Jeрусалим, долкото на мене ми е познато.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Ланскиот Великден благодатниот оган беше даден на МПЦ на аjродрома во Софиja. Прв пат МПЦ ке добие благодатниот оган во Jeрусалим, долкото на мене ми е познато.
Одлично!...(y)
И пак ќе се удостоиме...Да сме живи и здрави до Великден!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.500
Поени од реакции
3.716
samo da napomenam UTRE SABOTA NARODSKI KAZANO za site pripadnici na pravoslavnata veroispovest (hristijani) e umrelo dete za banica -po toj povod godini godini nanazad se prima i razdava banica,zadutre e PROCKA -neka vi e prosteno i od mene i od gospoda se prostuvame edni megu drugi od zlite misli kazani,zborovi vo ponedelnik e CIST PONEDELNIK se po tradicija jade posno gravce i zapocnuvaat veligdenskite posti VERBA MEGU NAS HRISTIJANIN DO GROB
 

Kajgana Shop

На врв Bottom