Верски вести III

Член од
12 март 2009
Мислења
19.596
Поени од реакции
15.388
деновиве во Хрватска почнаа да ја активираат Хрватската православна црква, инаку признаена за време на НДХ и од Цариград 1942, од патриархот Вениамин..интересно и за нас е дека


Povijest[uredi VE | uredi]
Naime, prije 1918.g. pravoslavni u Hrvatskoj i Vojvodini su imali samostalnu patrijaršiju u Srijemskim Karlovcima. Pravoslavni u BiH i Makedoniji su priznavali vlast carigradskog patrijarha, i pravoslavna Crkva u Crnoj Gori je uživala u samoupravi. Međutim, vlada SHS je prenijela sjedište Karlovačke patrijaršije u Beograd i dekretom 26. svibnja 1919.g. provela administrativno ujedinjenje svih pravoslavnih Crkava u SHS u jedinstvenu SPC na čelu s patrijarhom u Beogradu. Tim su svi pravoslavi u SHS proglašeni srbima i SPC je preuzela zadaću da ih u srpskom duhu odgaja i vodi. Carigradskom patrijarhu je plaćena veća svota da prizna ujedinjenje s Beogradskom patrijaršijom pravoslavnih eparhija u BiH i Makedoniji.[4]>

Dana 17. lipnja 1920., ukazom prijestolonasljednika Aleksandra donesena je odluka o stvaranju Autokefalne ujedinjene Srpske Pravoslavne Crkve u Kraljevstvu Srba, HRVATA i Slovenaca, dakle i u Hrvatskoj.

е сега да беа способни ванчомихајловците, кога 1944 краткотрајно формираа квинслишка творевина НДМ, барем да добијат од Цариград признание за македонска православна црква како НДХ 1942...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.820
Поени од реакции
77.257


харам! харам! харам!
 
H

Hyperion VI

Гостин


харам! харам! харам!
Како бе,не смеат чист Левиски Шејтанизам е тоа :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.820
Поени од реакции
77.257
Член од
12 март 2009
Мислења
19.596
Поени од реакции
15.388
Германските католици потресени од извештајот за злоупотреба на деца
Надбискупот на Хамбург, Штефан Хесе, му понуди на папата Франциск негова итна оставка, откако во извештајот беа утврдени 11 случаи на повреда на должноста поврзани со обвинувања за злоупотреба за време на неговата функција вршител на должноста заменик во Келнската епархија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.660
Поени од реакции
7.957
Саудиска Арабија со потивки повици на молитва.


The country's Islamic Affairs Ministry announced last week that all loudspeakers should be set at only a third of their maximum volume.
Islamic Affairs Minister Abdullatif al-Sheikh said the measure was in response to complaints from the public.
But the move in the conservative Muslim nation sparked a backlash on social media.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.517
Поени од реакции
11.543
Руската православна црква денеска ги осуди луѓето кои одбиваат вакцинација против Ковид-19 како грешници и им порача дека ќе мора да се надоместуваат до крајот на животот, бидејќи Русија се соочува со нов скок на бројот на заразени и смртни случаи.
- Руската православна црква ги нарече грешници луѓето што не сакаат да се вакцинираат
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.517
Поени од реакции
11.543
Талибанците забранија бричење и потстрижување на брадите

Талибанците им забранија на берберите во авганистанската провинција Хелманд да ги бричат или стрижат брадите на своите муштерии, заканувајќи им се со казна, пренесува Би-би-си.

Талибанската верска полиција во Хелманд тврди дека бричењето или стрижењето на брадата го прекршува она што тие го сметаат за исламски закони.
 
Член од
19 ноември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
5
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.508
Поени од реакции
7.456

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.517
Поени од реакции
11.543
Ова можеби сте го знаеле - но за мене е новост (или сум заборавил дека постои) :)

МПЦ-ОА имаат android и IPhone апликација за православен календар (кој ден што маченик има загинато за верата низ времињата додека растела христијанската религија).
Истото мислам дека постои и како веб апликација.

На некој можеби ќе му притреба нешто вакво...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom