Веганизам/Вегетаријанизам

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Спајсовите не ми се свиѓаат. Дали може истиот ефект да го постигнам со суплементи?
Сум користел миксеви од билки, за бубрези и јетра од време на време на по две недели чисто од qr кејф. Иначе користам често екстракти во форма на капсули и апови од: ашваганда, жен-шен, мукуна, астрагалус, родиола, полен од пчели, kyolic лук, резвератрол и т.н.
Зачиниве се багатела, и ги користам во прав со години....куркума, ѓумбир, цејлон цимет, рузмарин, каранфилче. бибер во зелен чај. Тоа ми е напиток со доручек најчесто и ручек поретко. Му додавам кверцентин у задње време по еден грам, ми го подобрува вкусот.
Автоматски споено мислење:

Планот на исхрана е следен:
Плант бејст диета....зеленчук, овошје, зачини, етерични масла, екстракти од билки, витамини и минерали.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Јадам завчера леќа, а карши мене бурек со месо се плеска......три тањири изедов леќа се подув, заклучив дека е добар стимул бурекот :pipi:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јадам завчера леќа, а карши мене бурек со месо се плеска......три тањири изедов леќа се подув, заклучив дека е добар стимул бурекот :pipi:
Признај дека си плеснал еден месен бурек со трите тањири леќа. ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Значи само једно два дебела бурека са урдом уз оне три тањире лече!
Може некад...не сум јадел бурек една година. Затоа кватро формаџи попара ги правам....и тоа не го бива.
Автоматски споено мислење:

Да ја живнеме темава....ако некој ми го дополни списоков ќе бидам благодарен :)
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Ako odime vo zabeguvanjata pak.... eden prijatel od finska mi go prati ova.... VEGANSKA VODA!!!


Прегледај го приврзокот 226191

Ja i on gi ismejavame nju ejdzerite zabegani,, koi sho i do ova nivo stignaa... za da e jasno.. deka ja na ova se smeam....

Ve molam... ne sme do tolku zabegani... samo ni e interesno taka da gi vikame rabotite.... del od navikite e...
Aj da se vratime na umerenosta....
Водата е од Германија си пишува на германски дека е негазирана и има киселкав вкус зошто има Ц витамин
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Веган не значи само посно. Веган е поќе од само посно, каква пластика се користи или идеално не користење на пластика, производи кои не се тестирани на животни и производи за кои не страдаат животни. Не носење на производи и конзумирање во кои е повредено животно ( вклучително облека). Тоа да е посно се подразбира ама не е се шо се бара за веганизам. Така да ако водата од погоре е веганска, то збора за како е произведена и шо материјали користи во паковањето.

Инаку јас неодамна открив Сејтан. Ми се допаѓа дека нема јак вкус и можам да го прам како сакам. Следен пат сама ќе го спремам дома. Има некој шо има користено и како приготвен ви е најдобар? Ова за да си проширам начини на подготовка.
IMG_20200903_165712.jpg
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Автоматски споено мислење:

,,, napishi_сејтан_ke se pokazhat poekje recepti,,,
Автоматски споено мислење:

Веган не значи само посно. Веган е поќе од само посно, каква пластика се користи или идеално не користење на пластика, производи кои не се тестирани на животни и производи за кои не страдаат животни. Не носење на производи и конзумирање во кои е повредено животно ( вклучително облека). Тоа да е посно се подразбира ама не е се шо се бара за веганизам. Така да ако водата од погоре е веганска, то збора за како е произведена и шо материјали користи во паковањето.

Инаку јас неодамна открив Сејтан. Ми се допаѓа дека нема јак вкус и можам да го прам како сакам. Следен пат сама ќе го спремам дома. Има некој шо има користено и како приготвен ви е најдобар? Ова за да си проширам начини на подготовка.
Прегледај го приврзокот 267960
Автоматски споено мислење:

Веган не значи само посно. Веган е поќе од само посно, каква пластика се користи или идеално не користење на пластика, производи кои не се тестирани на животни и производи за кои не страдаат животни. Не носење на производи и конзумирање во кои е повредено животно ( вклучително облека). Тоа да е посно се подразбира ама не е се шо се бара за веганизам. Така да ако водата од погоре е веганска, то збора за како е произведена и шо материјали користи во паковањето.

Инаку јас неодамна открив Сејтан. Ми се допаѓа дека нема јак вкус и можам да го прам како сакам. Следен пат сама ќе го спремам дома. Има некој шо има користено и како приготвен ви е најдобар? Ова за да си проширам начини на подготовка.
Прегледај го приврзокот 267960
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@shutrak фала ти. :love: Го ставив во чили јас и го смачкав во тортиља. Ептен добар додаток беше меѓу зеленчукот. Го пробав чисто пропржен и пропржен со зачини за да видам како е и со BBQ сос врз рамен. Не ми е цел да има вкус на месо зошто то не го барам, едноставно да ми разигра чинијата и од тој аспект ми се допадна. Дефинитивно ќе пробвам поќе со него. Земав во теглички за проба, следно ќе го прам сама дома.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Јадам месо ама многу ретко. Кога јадам главно имам гарнир со него, бидејќи само месо не го поднесувам. Е сега зимам во предвид и ако завршам на пуст остров дека колку и да не сакам да се убиваат животни, сепак потребата за преживување ќе ми биде прва цел таму

• Ова е пица што стално си ја правам:

За тесто:
- 500 г. брашно
- 1/4 квасец
- 1 јајце (тие што се вегани не мора)
- 100 мл. млеко
- 50 мл. масло
- пола лажичка сол
- 2 мали лажички шеќер
- вода по потреба (млака)

Се замесува тестото, не многу меко и не многу тврдо. Да биде доволно меко да може да се работи и доволно тврдо да не се лепи на раце. Откако ќе се замеси се остава да отстои. Кога ќе поднарасне, се размесува повторно, убаво, на маса. Од тестото не мора да испадне една пица. Зависно од обемот на тепсијата може и да се подели тестото, повеќе пици да се направат.
На набрашнета маса се расукува тестото, се става во подмачкана тепсија, се подвиткуваат краевите.
Се мачка кечап или доматен сос, се посипува сецкани печурки и сецкани маслинки, се ренда кашкавал или друго сирење по желба. Одозгора се зачинува со ситно сецкани феферончиња. Обично од страна кај краевите ставам и сусам, му дава некој вкус. Се пече на 200-220 степена. Отприлика ја печам 20тина минути, но попаметно е да ја пазите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom