Веганизам/Вегетаријанизам

Статус
Затворена за нови мислења.

Don Huan

Corona Zombie
Член од
12 јануари 2020
Мислења
144
Поени од реакции
169
recept za vegetarijanska pleskavica ?
Varen oriz, tikvicka rendana, bukovka sveza iseckana sitno, lukce, kromidce, crn i crven biber, sol leleno seme prethodno svareno malce da pusti od toa ligavoto za da ja vrze smesata namesto jajce. Moze i malce lebni troski, ama ne onie kupecki, tuku buvkalno lepce da izronis malce. Po zelba moze i drugi sitnici da se stavat. Ispagja pleskavica so prekrasen vkus.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
333
Поени од реакции
694
Veganstvoto, potocno lugeto koi se identifikuvaat so takviot nacin na ishrana gi imaat site karakteristiki na sekta (cult). Smesno i tuzno vo isto vreme.
Не, ти размисли малку. Тоа што во твојот ум кога ќе се спомне секта и култ помислуваш на ментални луѓе што имаат лидер, прават оган, жртви, се самоубиваат итн. е твој проблем. Ти си смешен и тужен.
А дефиницијата за секта е многу јасна од страна на Википедија:

И токму ова го практикуваат скоро сите вегани.
Но прават и полошо од ова, се обидуваат да ги убедат и другите дека нивните правила и принципи се тоа што е правилно и целосно отфрлаат сè друго.
Секоја дискусија која се коси со нивните гледишта ќе ја свртат.
Чест аргумент им е дека „науката го докажала тоа“ а самата таа наука најчесто доаѓа од други индивидуи од сектата.

 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
333
Поени од реакции
694
I ti brate mora da si tezok sektas!
Да, али секташите почнаа и оскари да добиваат, бројката им расте, и кај и да е ќе станат мнозинство, па Анон и другарчињата ко него ќе станат секта/малцинство.
 

Don Huan

Corona Zombie
Член од
12 јануари 2020
Мислења
144
Поени од реакции
169
Да, али секташите почнаа и оскари да добиваат, бројката им расте, и кај и да е ќе станат мнозинство, па Анон и другарчињата ко него ќе станат секта/малцинство.
Tuku taj oskaroveco odvaj se vozdrzuvase da ne zaplace. Mora da e duboko zaveden i hipnotiziran od nekoj kulten lider!
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
333
Поени од реакции
694
Тежок лудак, тешко заведен наивен човек.... место да оди на Џет Сет забави сега со оскарот и да го музе својот статус, он седнал ко обичен човек и си јаде веге бургерче на земја... а ние нормалните фешта правиме оти сме номинирати... нели Анон?

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.620
Поени од реакции
17.587
И двете ги знам, и 3 пати сум го слушал Феникс со неговата пропаганда, и 2 други филмови документарни сум гледал за мачењето животни, не знам зошто ми ги постираш или мислиш дека нешто ќе се премислам ради ова... ништо од ова не го менува фактот дека most of vegans се одвратно наметливи, умно затворени и често шират exaggerated невистини.
Четирите поста над мојов го покажуваат превртливиот начин на аргументирање што често го користат веганите.
Му кажуваш дека претставата за секта/култ му е погрешна, дека не е со жртви и култни лидери, и после ти вика
"Mora da e duboko zaveden i hipnotiziran od nekoj kulten lider!" како хехенце...
 
Последно уредено:

Don Huan

Corona Zombie
Член од
12 јануари 2020
Мислења
144
Поени од реакции
169
И двете ги знам, и 3 пати сум го слушал Феникс со неговата пропаганда, и 2 други филмови документарни сум гледал за мачењето животни, не знам зошто ми ги постираш или мислиш дека нешто ќе се премислам ради ова... ништо од ова не го менува фактот дека most of vegans се одвратно наметливи, умно затворени и често шират exaggerated невистини.
Четирите поста над мојов го покажуваат превртливиот начин на аргументирање што често го користат веганите.
Му кажуваш дека претставата за секта/култ му е погрешна, дека не е со лидери и жртви и култни лидери, и после ти вика
"Mora da e duboko zaveden i hipnotiziran od nekoj kulten lider!" како хехенце...
U pravo si Anon. Posto sme zavedeni neznaeme sto zboreme. Posle 2 saata sme kontradiktorni sami na sebe. Nie od ocaj sakame da pridovbieme uste nekoj na nasa strana za da se utesime.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
333
Поени од реакции
694
И двете ги знам, и 3 пати сум го слушал Феникс со неговата пропаганда, и 2 други филмови документарни сум гледал за мачењето животни, не знам зошто ми ги постираш или мислиш дека нешто ќе се премислам ради ова... ништо од ова не го менува фактот дека most of vegans се одвратно наметливи, умно затворени и често шират exaggerated невистини.
Четирите поста над мојов го покажуваат превртливиот начин на аргументирање што често го користат веганите.
Му кажуваш дека претставата за секта/култ му е погрешна, дека не е со лидери и жртви и култни лидери, и после ти вика
"Mora da e duboko zaveden i hipnotiziran od nekoj kulten lider!" како хехенце...
Не се разбравме, не е целта да те премисли, туку показател дека луѓето со овој дисордер кај и да е ќе станат мнозинство, па со време да си преземеш мерки, дека може еден ден овие закон да донесат да не смее месо да се јаде, и пицата ако не ти е маргарита, или не дај боже те фатат ребренца како им се сладиш, може у затвор да леташ.

Чисто разглабам фактичка ситуација, кој е у праву и демагогии, дијагнози... тоа е небитно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.620
Поени од реакции
17.587
Тоа „кај и да е“ сигурно нема да биде во мојот животен век така да не ме интересира.
Месото забрането нема да биде ама ќе има lab grown meat и двеста илјади повеќе суплементи, зголемена побарувачка на храна од растително потекло итн. а тие мора да се продаваат и ова сега е одличен маркетинг за иднината.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
333
Поени од реакции
694
Тоа „кај и да е“ сигурно нема да биде во мојот животен век така да не ме интересира.
Месото забрането нема да биде ама ќе има lab grown meat и двеста илјади повеќе суплементи, зголемена побарувачка на храна од растително потекло итн. а тие мора да се продаваат и ова сега е одличен маркетинг за иднината.
Треба да те инеересира, замисли еден ден се размножиш ако сеуште не си, и твоето потомство станат вигани вегетаријанци заведени ко оној оскаровецот... и они изгласаат законот.....

Да сум на твое место не би се размножувал.
 

Don Huan

Corona Zombie
Член од
12 јануари 2020
Мислења
144
Поени од реакции
169
Треба да те инеересира, замисли еден ден се размножиш ако сеуште не си, и твоето потомство станат вигани вегетаријанци заведени ко оној оскаровецот... и они изгласаат законот.....

Да сум на твое место не би се размножувал.
Ne trebase ovaa realna opcija da mu ja pises. Sega kutriot nema da moze da zaspie barem ovaa nokj.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom