Веганизам/Вегетаријанизам

Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.281
Поени од реакции
10.036
Вегетаријанизам е исхрана која исклучува месо.

Веганизам е исхрана и начин на живот кој комплетно исклучува секакви продукти од месо.

Во последно време овие начини на живот зимаат се поголем замав, и во последните неколку години бројот на вегани во светот е драстично зголемен.
Причина за тоа се огромните здравствени бенефити и етички причини поради комплетно нехумано третирање на животни.
Лично јас сум вегетаријанец веќе 4 години, меѓутоа во последно време полека ги исклучувам млечните производи и јајца. Исто така во маркетите бадемовите млека стануваат поевтини и подостапни.

Не можев да најдам тема во врска со ова во овој подфорум, се извинувам доколку е дупликат.
Дали сте пробале ваква исхрана?
Споделете некои ваши рецепти доколку готвите, и предложете некои места каде сте јаделе добра веганска или вегетаријанска храна.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.718
Кај е најевтиното бадемово млеко што си го нашла?
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.281
Поени од реакции
10.036
Vo Bako go zimam za 170 denari.
Vo DM e nad 200.
Drugi mesta ne znam, moze luge da dopolnat.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.718
Vo Bako go zimam za 170 denari.
Vo DM e nad 200.
Drugi mesta ne znam, moze luge da dopolnat.
Подолго време е 200 и е далеку од достапно, не вреди ич. Падот на цени не знам како си го забележала.
Оризовото ај околу 100 некако се трпи... but then again, ваљда доста понутрититивно е бадемовото.
Then again, боље сирови бадеми да јадам.
Then again, боље сончоглед да јадам затоа што е 5 пати поевтин а скоро ист во нутритивни вредности, да не речам дури има и повеќе од некои минерали/витамини.
Веганизмот знае да биде скапа работа ако не знаеш за алтернативи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.308
Поени од реакции
1.542
Јас видов во КитГо за 170 денари бадемово млеко, без додаден шеќер и слично.

Then again, боље сирови бадеми да јадам.
Дај кажи како да натопам овесни снегулки со сирови бадеми :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.718
Јас видов во КитГо за 170 денари бадемово млеко, без додаден шеќер и слично.Дај кажи како да натопам овесни снегулки со сирови бадеми :D
Вода + бадеми + овес смешај некако :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.147
Поени од реакции
14.516
Јас видов во КитГо за 170 денари бадемово млеко, без додаден шеќер и слично.Дај кажи како да натопам овесни снегулки со сирови бадеми :D
,,,ovesnite snegulki mora barem minutka da se svarat a potoa stavaj vo niv shto sakash,,, :icon_mrgr:
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.281
Поени од реакции
10.036
Јас видов во КитГо за 170 денари бадемово млеко, без додаден шеќер и слично.Дај кажи како да натопам овесни снегулки со сирови бадеми :D
Dali e na alpro firmata? Bidejki istoto od bako go kupuvam, unsweetened.

Inaku da, moze da se napravi domasno bademovo mleko, samo prvo treba svezite bademi da se nakisnat vo voda preku nokj, i so voda i urma ili nesto drugo blago da se izblendaat i potoa da se isscedat ubavo.
Автоматски споено мислење:

 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.147
Поени од реакции
14.516
,,,ovesnite snegulki najdobro odat so suvo grozje,,, :icon_mrgr:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.308
Поени од реакции
1.542
,,,ovesnite snegulki mora barem minutka da se svarat a potoa stavaj vo niv shto sakash,,, :icon_mrgr:
Мене ме мрзи да ги варам, само ставам јогурт или млеко, мешам убаво додека да се натопат и добри се :)

Dali e na alpro firmata? Bidejki istoto od bako go kupuvam, unsweetened.
Е не заприметив, ама веројатно е Алпро, пишуваше баш така unsweetened, плус беше фортифицирано со б12 и слично..

Ми текна дека темава сепак е дупликат, па може да се префрлат мислењава тамо.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.292
Поени од реакции
9.630
и етички причини поради комплетно нехумано третирање на животни.
Не го сфаќај како провокација постов, него само ме интересира дали би била вегетаријанец доколку на пример живееш во село и одгледуваш разни животни (добиток)? Би користела ли млечни па и месни производи во тој случај?
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.281
Поени од реакции
10.036
Не го сфаќај како провокација постов, него само ме интересира дали би била вегетаријанец доколку на пример живееш во село и одгледуваш разни животни (добиток)? Би користела ли млечни па и месни производи во тој случај?
voopsto ne e tesko da se odgovori. kako mala, baba mi cuvase kokoski. si igrav so niv kako dete. koga doznav deka supata sto ja jadev e napravena od kokoskite so koi so si igrav ne mozev da prestanam da placam i povrakam i barav vednas da si odam doma.
koga se sekavam sega na toa, mislam deka dodeka ne stanam vegetarijanec go imav potsvesno potisnuvano toa kako, glupo dete taka treba da e svetot.
indoktrinaciajta so koja sto se ragame e lesno da se skrsi, koga si davame glupi neizdrzlivi izgovori kako 'taka treba da bide', 'toa e normalno' i slicno.
vo toa hipoteticko scenario, da, pak bi se opredelila za vegetarijanec, mozebi moite nema da razberat kako i mnogu luge, megutoa kako mlad covek imame izbor da odbereme druga kariera.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
617
Поени од реакции
1.077
Разбирам ова од етички причини ама од здравствени ми е дискутабилно, зошто ? Модерното производство на храна се базира на квантитет наспроти квалитет поради парите, па така добиваме храна која е „збогатена“ со повеќе од што треба во поглед на пестициди, хемикалии за заштита па уште ако се додаде гмо

Во таква ситуација радо би ги игнорирал етичките причини и би конзумирал месо, млеко, јајца итн од домашно органско производство..
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
755
Поени од реакции
1.287
Vitalia imaat odlicno mleko od soja. Sekoj den go pijam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom