Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
ДА - КОЈ САКА !
НЕ - КОЈ НЕ САКА !
ЛУЃЕ, останувајте СЕКОЈ ДА ПРАВИ СВОЈОТ ЛИЧЕН избор, останувајте СЕКОЈ ДА БИДЕ СЛОБОДЕН да избира и да донесе одлуката сам за себе !
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
ДА - КОЈ САКА !
НЕ - КОЈ НЕ САКА !
ЛУЃЕ, останувајте СЕКОЈ ДА ПРАВИ СВОЈОТ ЛИЧЕН избор, останувајте СЕКОЈ ДА БИДЕ СЛОБОДЕН да избира и да донесе одлуката сам за себе !
Не може така. Да за БУГАРИТЕ не за никој друг. Ќе се сврти наскоро и тоа. Мора да стегнат
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Не може така. Да за БУГАРИТЕ не за никој друг. Ќе се сврти наскоро и тоа. Мора да стегнат
Сигурно половина од луѓето во Македонија имаат роднини во Блгарија (познати и непознати) - тогаш за какви Блгари зборуваме, какво потекло, какви пет лева?
Покрај тоа, повеќето треба да докажат својето така наречено блгарско "потекло" преку роднини. Што не е јасно и ОК од тоа?
Личниот избор доаѓа ако "така или вака" твоите (пра- (пра-пра ..)) дедо / баба имаат доказ дека се (биле) декларирани за Блгари и секој си зема одлуката сам за себе.
 
Последно уредено:

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Сигурно половина од луѓето во Македонија имаат роднини во Блгарија (познати и непознати) - тогаш за какви Блгари зборуваме, какво потекло, какви пет лева?
Покрај тоа, повеќето треба да докажат својето така наречено блгарско "потекло" преку роднини. Што не е јасно и ОК од тоа?
Личниот избор доаѓа ако "така или вака" твоите (пра- (пра-пра ..)) дедо / баба имаат доказ дека се (биле) декларирани за Блгари и секој си зема одлуката сам за себе.
Моите баба и дедо се моја работа. Впрочем секој со своите планови.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.957
zdravo nov clen sum na forumot i gi pratam vasite prasanja stavovi i mislenja sakam da prasam imam podneseno 2012 za pasos vo sofija vo 2013 bev na itrevju pa se do sega toa se 2 godini i 2 3 meseci cekam i nisto pred okolku 5 meseci mi se pojavi dopolnitelna postapka podnesov original dokumenti od babi krstenica od bugarska eparhija so bugarsko pismo znaci star dokument od koga e podnesen pominati se najmalku 4 meseci i uste nema ni aber ni nisto za pasost i seuste sum na dopolnitelna znaci uste kolku treba da cekam ili ima nekoj ubrzan proces ? blagodaram odnapred
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
31
zdravo nov clen sum na forumot i gi pratam vasite prasanja stavovi i mislenja sakam da prasam imam podneseno 2012 za pasos vo sofija vo 2013 bev na itrevju pa se do sega toa se 2 godini i 2 3 meseci cekam i nisto pred okolku 5 meseci mi se pojavi dopolnitelna postapka podnesov original dokumenti od babi krstenica od bugarska eparhija so bugarsko pismo znaci star dokument od koga e podnesen pominati se najmalku 4 meseci i uste nema ni aber ni nisto za pasost i seuste sum na dopolnitelna znaci uste kolku treba da cekam ili ima nekoj ubrzan proces ? blagodaram odnapred
И јас сум во иста ситуација ,бев на интервју 7 октомври 2013 еве уште малку ќе направам 2 год. и јас однесов бг документ многу стар од баба ми пред 4 месеци и сеуште ми е на дополнителна проверка . Ако дознаеш нешто повеќе пиши што да правиме да преземиме нешто или останува да си чекаме ..
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.957
И јас сум во иста ситуација ,бев на интервју 7 октомври 2013 еве уште малку ќе направам 2 год. и јас однесов бг документ многу стар од баба ми пред 4 месеци и сеуште ми е на дополнителна проверка . Ако дознаеш нешто повеќе пиши што да правиме да преземиме нешто или останува да си чекаме ..
dobiv informacija deka posle podavanjeto na dopolnitelniot dokument se cekam 7 8 meseci i potoa ke se smeni vo zadolzitelna znaci ni ostanuva da pocekame uste nekoj mesec koe brojce si ti ?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ајде само да кажам дека бев на интервју, мислам дека поминав добро, се што ме прашаа се одговорив, убав муабет си направивме со дечкото + на бугарски го зборував, мислам дека 90% точно беше тоа шо кажав на бугарскито јазик и ми дадоа картонче со бројки таму некој... да сум проверувал... тоа значи дека сум готов со се и сега треба да чекам да ми кажат дали сум добил државјанство и доколку сум добил да си го земам, така? И тоа е тоа што сега се чека една година горе/доле, така?
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Со бугарско сведотелство од пра баба мозе да помогне за вадење на државјанство?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
746
Вредат ли воени книшки од браќа на дедо или баба дека биле во бугарска војска? Дали некој поминал со таков документ?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Ima novi protokoli !!!pisuvam tuka zosto drugata tema e zaklucena poradi nekorektno odnesuvanje na nekoi clenovi. Pa banirajte gi clenovite a ne temata!!!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom