Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Бугароомразата од страна на Македонците е комунистичка државна идеологија.. Сите што плукате што викате татари, цигани и слично го исполнувате сонот да Тито.. Македонците да ги мразат Бугарите..

И што е најтрагично повеќето што плукаат се вмровци..а бранат една комунистчка иделогоија..т.е бугарофобија

Сите вие запалени глави треба да научите самоконтрола, разумност , толеранција и респект.. Инаку нема оправија..
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Децо бе, каде со муабетиве?
Што мислите така ќе си поминете по сите глупости и офтопици кои сте ги напишале во темава?

Ајде клуч на истата на неодредено време. Фала колега :love:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Едит: Ќе се отвори нова тема каде што ќе се дискутира само за "постапка и документација при аплицирање за бугарски пасош".

Оваа ќе остане заклучена, и ќе има линк до новата.


Останатите дискусии поврзани со бугарските пасоши имате можност (доколку сакате), да ги отворите во другите подфоруми од типот на Свет, Историја, ЧДА... и таму да полемизирате колку шо ви душа сака.

То е то.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ок бидејќи добивте нова тема за процедура и документација, старава може да ја отвориме повторно за во неа да се дискутира дали сте за или против добивање и земање на бугарски пасош. Овде можете да ги кажете вашите про и контра аргументи.

Секој пост кој ќе се однесува на процедурата и документи, ќе биде санкциониран.
И нормално, само како потсетување, политиката на форумов е забранета.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@R.1 и @prilepivan добија казнени за оффтопик. Имате тема за процедура, оваа е за дискусија, зошто да или зошто не.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
дечки успеал ли некој да земи бугарско државјанство со помош на југословенска воена книжка како дополнителен документ, во кое се нагласува дека бил војник?
Да , јас , пред 2 месеца... иста приказна како ти, дедовата воена книшка од ЈНА во која пишува дека бил Бугарски војник една година, на основа на неа добив происход и стигнав до интервју
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да , јас , пред 2 месеца... иста приказна како ти, дедовата воена книшка од ЈНА во која пишува дека бил Бугарски војник една година, на основа на неа добив происход и стигнав до интервју
Имаш нова тема за ова. Линк можеш да најдеш погоре на странава. Читајте пред да пишувате. Може?
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Имаш нова тема за ова. Линк можеш да најдеш погоре на странава. Читајте пред да пишувате. Може?
sorry... бев на 3-- страна кога го прочитав прашањето на Salt, сеа дури видов шо како со новата тема, (ако може нека стои одговорот да си види членот)
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Sekoj MAKEDONEC sto ima proishod (dokument) ke mu se odobri bugarski pasos, samo so malo zadocnuvanje poradi politicki nedorazbiranja vo bugarija
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Аплицирав за пасош преку посредник. Отидовме прв пат во Бугарија и отидовме на нотар и потоа отидовме да поднесеме изјава дека сме бугари. Сега посредникот не ми се јавува скоро 5-6 месеци а сите документи се кај него. Ме интересира дали можам да продолжам преку амбасада или преку друг посредник без документиве ? сигурно сум евидентиран таму некаде.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Аплицирав за пасош преку посредник. Отидовме прв пат во Бугарија и отидовме на нотар и потоа отидовме да поднесеме изјава дека сме бугари. Сега посредникот не ми се јавува скоро 5-6 месеци а сите документи се кај него. Ме интересира дали можам да продолжам преку амбасада или преку друг посредник без документиве ? сигурно сум евидентиран таму некаде.
Дали документите ѓи однесе во една голема зграда точно не ми текнува кој спрат беше,таму треба да те заверат, и потоа одиш во полиција и таму ѓи доставуваш и ти дават едно картонче на него пишува време и датум кога да одиш на интервју.[DOUBLEPOST=1418082164][/DOUBLEPOST]
Дали документите ѓи однесе во една голема зграда точно не ми текнува кој спрат беше,таму треба да те заверат, и потоа одиш во полиција и таму ѓи доставуваш и ти дават едно картонче на него пишува време и датум кога да одиш на интервју.
Доколку го имаш оваа картонче чекаш да одиш на интервју и потоа да си го гледаш бројчето на нет.
Инаку ако си ѓи доставил документите и не знаеш што како најдобро да си одаш сам за софија и ќе ти ѓи најдат и ќе ти биде продолжена процедурата нема да има потреба да почнуваш од почеток , тоа го знам од другар што 10 год. ако не се лажам поминало од тоа посредник што му земал пари а не му ѓи довршил работите до крај и му ѓи најдоа документите таму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom