Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.696
Поени од реакции
18.216
Дали некој има информација дека бугарите имаат забрана за нови апликанти на некое време .....така ми кажа посредникот поради многу апликации
Пополнета е квотата за оваа година.
Абе точна е информацијата дека САД ќе ги внеле бугариве у тоа Вајверот нивни? Демек од нова година ќе можеле без визи у САД...
Не знам тоа, ама знам дека од пред некоја недела оние со бугарско државјанство слободно може да аплицираат за работна виза во UK, треба само здравствено осигурување редовно да се плаќа во Бугарија. Сега еден пријател од Бугарија зема работна виза во траење од 5 години.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.773
Пополнета е квотата за оваа година.
Не знам тоа, ама знам дека од пред некоја недела оние со бугарско државјанство слободно може да аплицираат за работна виза во UK, треба само здравствено осигурување редовно да се плаќа во Бугарија. Сега еден пријател од Бугарија зема работна виза во траење од 5 години.

znaes li kakvi dokumenti baraat za podnesuvanje za rabotna viza vo UK?
--- надополнето: 20 ноември 2012 во 23:42 ---
i dali treba da se najde prvo rabota ili stvarno samo so zdravstveno osiguruvanje e?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.696
Поени од реакции
18.216
znaes li kakvi dokumenti baraat za podnesuvanje za rabotna viza vo UK?
--- надополнето: 20 ноември 2012 во 23:42 ---
i dali treba da se najde prvo rabota ili stvarno samo so zdravstveno osiguruvanje e?
Од она што ми кажаа сфатив треба да имаш бугарска здравна книшка (што значи и неа треба да ја вадиш) и да имаш некаква потврда дека си уплаќал здравствено, која ќе ја покажеш кога ќе аплицираш за работна виза веројатно. И не, не е потребно да се најде работа, како што разбрав директно се аплицира..
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
http://www.justice.government.bg/new/Pages/Citizenship/Default.aspx ова веќе 2-3 недели не мрда од № 49/2012 г. мислат овие да работат или не?
не го гледај ова иди на линкот за пребарување по бројчиња и ќе си видиш дали си в процедура и се чека потпис или веќе е потпишан, јас на пример го зедов пред 2 месеци под реден број 92 од 2012 год, позз
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 02:34 ---
Колку време е потребно за добивање на бугарски пасош, и дали има некакви потешкотии при вадењето на истиот ?
година и пол
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе точна е информацијата дека САД ќе ги внеле бугариве у тоа Вајверот нивни? Демек од нова година ќе можеле без визи у САД...
Нема да е от Нова година, но се работи многу сериозно да паднат визите за бугарски државjaни за САД, но само државjaни со биометриски пасош ке можат да користат безвизен режим со САД.
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 02:57 ---
Пополнета е квотата за оваа година.
Не знам тоа, ама знам дека од пред некоја недела оние со бугарско државјанство слободно може да аплицираат за работна виза во UK, треба само здравствено осигурување редовно да се плаќа во Бугарија. Сега еден пријател од Бугарија зема работна виза во траење од 5 години.
Нема работни визи, во грешка си. Во моментот постои аплициране за сина карта, но таа от 2014 се укинува тотално.
Здравствено осигуране е дложен секу бугарски државjaнин да плакja (8 евро секи месец), ослободен е само ако не живее во БГ и палкja(или има) некаде другаде во ЕУ. Тоа се докажува пред бугарското JСП (буг.-НАП) за да не должите здравствено осигуране.
По матичен броj (буг.-ЕГН) може да се провери онлаjн дали должите здравствено осигуране во БГ.
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
не го гледај ова иди на линкот за пребарување по бројчиња и ќе си видиш дали си в процедура и се чека потпис или веќе е потпишан, јас на пример го зедов пред 2 месеци под реден број 92 од 2012 год, позз
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 02:34 ---

година и пол
кога беше на интервју?
број 92 од 2012 е сеуште во процедура.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Mislev protokol br 92/2012 inace tocno na godina I pol mi izleze brojceto

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.696
Поени од реакции
18.216
Нема да е от Нова година, но се работи многу сериозно да паднат визите за бугарски државjaни за САД, но само државjaни со биометриски пасош ке можат да користат безвизен режим со САД.
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 02:57 ---

Нема работни визи, во грешка си. Во моментот постои аплициране за сина карта, но таа от 2014 се укинува тотално.
Здравствено осигуране е дложен секу бугарски државjaнин да плакja (8 евро секи месец), ослободен е само ако не живее во БГ и палкja(или има) некаде другаде во ЕУ. Тоа се докажува пред бугарското JСП (буг.-НАП) за да не должите здравствено осигуране.
По матичен броj (буг.-ЕГН) може да се провери онлаjн дали должите здравствено осигуране во БГ.
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home
Моја грешка, ова важи за оние кои завршиле додипломски или постдипломски студии во UK. Во таков случај може директно да аплицираат за работна виза.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
инаку од јануари месец за бугарско државјанство треба да се полага историја, бугарски јазик и уште 1 предмет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom