Боеми - има или нема

Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Во една пригода после настапот во кафана кога излегол надвор, Здравкович бил пречекан од продавачка на цвеќиња и прашан дали ќе купи. Тој ги купил сите цвеќиња и откако цвеќарката пресреќна се одалечила, тој побарал од еден од членовите на бендот да му позајми пари за такси. Целиот хонорар од вечерта Здравкович и го дал на цвеќарката. На неговиот погреб истата таа се погрижила гробот да му биде најубаво украсен, достојно за еден таков бард.
...
Пиењето како што вели и Андреевски е задолжително кај боемот. Тоа е ритуалот на иницијација и партиципација.
...
Никотина и комарот се чести декоративни дотатоци, човек кој е оддаден на уживање без предумисла има склоности кон комплетниот пакет услуги.
...
Духот на боемот е космполитски, но идентитетот е локален. На боемството му лежи домашната, народна музика.
...
Жените не можат никогаш да бидат, затоа што немаат чиста душа.
Може ли да ја објасниш врската меѓу „боем“ и „чиста душа“ ? Како дојде до тоа ?
Го поставувам ова прашање бидејќи не е доволно објаснето, туку е повеќе наведено како догма отколку како кратка забелешка.

Интересно е како во оваа дискусија не ни има две страни (како што ти добро забележи), а сепак е дискусија на работ на присебноста; барем така личи.

( http://www.okno.mk/node/27797 )
"Tаму човекот влегува не само да се напие,
туку или за да избега од нешто што што не му се допаѓа или за да се дружи со некого,"
...
"Или да се умее пие, значи да се умее да се живее и со будалите."
...
"Kако и да е,едно е сигурно: сите боеми пијат. Пиењето за нив е нешто како обред, причесна,ритуал. Независно дали пијат од среќа или дека ги напуштила среќата."


Човек кој не може да ја поднесе реалноста, кој е навлечен на алкохол и кој не му пречат будалите; луѓе кои, без разлика на сѐ, мораат (?) да пијат алкохол.
Добро ли е објаснето овде ? Дали се тоа сите дефинициони својства ? За таков човек ли дискутираме ?

"Згора на тоа, алкохолот ги урива сите бариери меѓу луѓето."

Интересно е како е потребно намалување на капацитет на ЦНС за да се зближат луѓето. Аргумент сам по себе!

"The term Bohemianism emerged in France in the early nineteenth century when artists and creators began to concentrate in the lower-rent, lower class, gypsy neighborhoods. Bohémien was a common term for the Romani people of France, who had reached Western Europe via Bohemia"

Која е разликата меѓу „уметник“ навлечен на хероин/lsd/... и тој на алкохол, ако воопшто постои разлика?
Ако не постои, за што ние дискутираме овде ?

Интересно како се рационализираат пропустите на „познатите“ само затоа што биле познати.

За тој кој е уметник, ќе речеме дека е уметник.
За тој кој е наркоман, ќе речеме дека е наркоман.
Но, за тој кој е уметник и наркоман*, ќе речеме дека е „боем“ - и некако, комбинирањето на тие две во едно дава преќутно одобрување (до можен восхит).

Делува халуциногено читањето на нечие восхитување на некои последици/постапки на т.н. „боеми“ - на пример, како што на темава беше потенцирано - некој кој уринирал врз себе. Или некој кој, во момент на намалена пресметливост, решил да ги потроши сите пари, итн. и да проси.
Не е јасно што е тоа што се наоѓа како вредно тука.. дали некој мисли дека е тешко или недостижно човек да уринира сам врз себе; дека можеби е потребен посебен талент за тоа?
Или дека (со сила на инает; (еквивалентно: намалена пресметливост :)?) да направи екстремен потег (потроши сите пари, влезе во дуел за некоја девојка, итн. сѐ што беше набројано како одлика)?
Или дека за да се издржи реалноста, мора таа да се напушти, итн. (децата во Сомалија биле гладни - причина за пиењето, итн.)
( http://www.okno.mk/node/27904 ).

Можеби ќе делува изненадувачки, но има шанси да е можно истовремено:
1) да размислуваш за глобалната неисхранетост
2) да не бидеш под дејство на алкохол.

...

Сметајќи дека е „гламур“, „престиж“ или нешто за восхит однесувањето на „боемот“ не е помала глупост од „престижот“ и „гламурот“ наметнат преку глумците/познати личности и целиот процес на опсесирање со нивниот приватен живот, т.н. gossip/озборување и постоењето мултимилионерска индустрија (Hollywood) која се бави со овие прашања.

Во принцип, има и логика, а следните две забелешки се стари 2000+ години и 200+ години, соодветно:
„Толпата не е филозоф“
„Тој кој не го интересираат општите вистини, го интересираат индивидуалните (и обратно)“


Очигледно дека е така; а *зошто* е така е многу поважно прашање.

Овој начин на размислување се користи најчесто за пороци, што е резултат интересен по себе и е во согласност со принципот дека за да се научат пороците, не им треба учител; додека тоа не важи за било која форма на морал.
(Дали постојат луѓе кои се исто толку познати а успеале да задржат пристојно ниво на морал? Уште еден аргумент по себе - ако сметаме дека тоа што е „познато“ е тоа што се „бара“.)

Техничка забелешка: познато е дека алкохолот го депресира централниот нервен систем. Според тоа, легитимно е да биде вбројан тука.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Океј самиот го изјави следново:

[quote="Sussaro, post: 5950860, member: 1678"
Боемството е начин на живот. Како ти се справуваш со ударитe.
И Википедија вели така...се согласувам еве на српски ќе го ставам цитатот:
''Boem je riječ koja u najširem smislu označava osobu koja prakticira nekonvencionalni ili nonkoformistički životni stil, odnosno svojim ponašanjem namjerno se suprotstavlja uvriježenim moralnim i kulturnim normama, odnosno očekivanjima šire zajednice. Boemi najčešće žive u društvu slično orijentiranih osoba, a njihov način života naziva se boemština.U užem smislu se pod boemima podrazumijevaju književnici, umjetnici, muzičari ili novinari koji se, iz ovih ili onih razloga, smatraju izopćenim iz tzv. društvene matice, odnosno odbijaju prihvatiti njene norme.''

НО...никаде не се спомнува дека искуствата се поинтензивни и поизразени кај мажите или пак дека поимот подвлекува само личности од машки род туку се набројува во множина.Никаде не се спомнува како јас се чувствувам кога пијам ракија на шанк со слимс цигари во минич или како ти се чувстуваш кога ќе испиеш бокал ракија седејќи во кафана и мезејќи шопска.Важни се емоциите по испиената ракија.А емоциите кај секого се исти нели? Најчесто се пишува за љубовта и омразата.
Пред малку набројавме и жени писатели,уметници итн кои се спротивставувале исто така на моралните и културните норми со своите дела и кои одлично се вклопуваат во дефиницијата.Друго е ако сакаш сам да даваш своја дефиниција но и тука би била малку скептична во твојот исказ со оглед на тоа што се изјасни кристално јасно дека не си боем,не се замислуваш себе си како таков и дека не припаѓаш во таа група така да и немаш доволно искуство и знаење за да ја дефинираш правилно функционалноста на тој збор.Од истата причина заради тоа што и јас самата не сум боем сум се држела до веќе поставената дефиниција за нив и на нејзина основа сум го изградила сопственото мислење.Толку.Нема многу филозофии мажи,жени,деца...Сето тоа припаѓа во рамките на биологијата и селекцијата.Оваа дефиниција ја дава општеството за таа посебна група на луѓе.И не ја разбрав поврзаноста со писателите кои ми ги наброја...Гете,Бајрон,Пушкин...ниту ти,ниту јас нема никогаш да разбереме како се чувстувале тие во моментите на пишување дури и јас ако сум Сусаро а ти Лигеја.Можеме да дебатираме само како јас ги разбирам и како ти ги разбираш а тоа е премногу индивидуално што нема никаква врска со тоа дали јас сум маж или ти жена и обратното.И за крај...никогаш нема да сетиш како е да бидеш невин како Артемида и Атина. :D[/quote]


Абре Легија, Шатев читај и ти, ова важи и за тебе.
Легија, види вака сега. Постот ти е технички ок, но тоа е проблемот исто како и кај Шатев исто и Ставро. На истиот камен се сопнувате. Напишан ти е по германско-јапонски принцип (ако ја читаше темава од почеток ќе знаеш на што мислам). Како да си Швеѓанка, а од нив не бива ни боеми, а не знам дали ќе можат и да го сфатат концептот.
Остави што пишува Википедија. Точно, Википедија технички ги дефинира работите не викам дека од таа страна тука има грешка. Но тука сме на тема боемство а не во наука и технологија каде што 2+2=4 а валентност на сулфурот е +6. Во Википедија пишува и дека Интер е фудбалски клуб од Милано, дека Харли Дејвидсон е марка мотори од САД, а Хелс Ејнџелс моторџиски клуб исто така од САД, оди кажи им на посветен фан на Интер или на закоравен американски моторџија што пишува во Википедија.
Ако рандом Петко се качи на Харли да го повози ќе си каже-Еј интересно, занимливо, несекојдневно, ќе се повози малку и тоа ќе му биде ново невообичаено искуство во животот. И тука завршува приказната. Кога од Анџели Пакла некој ќе се качи на Харли со својата тајфа, тоа за него претставува целата смисла на неговото постоење. Тоа не го пишува во Википедија. Самата срж нема да ја најдете на Википедија. Многу работи нема да најдете на Википедија. Имаме една разлика јас и ти кога дискутираме за боеми. Јас имам одено во многу, многу повеќе кафани од тебе, имам запознавано такви профили, луѓе кои се фураат дека се такви профил, и скоро се што може да се најде на пазарот. И не заборавај, јас можам и сакам да бидам таков, ама првиремено. Секако кај вистинското боемство нема привременост, но еден боемовикендаш има повеќе познавање и сенс за што е боемство отколку некој кој што ни приближно не е таму, па дискутира со дефиниции од Википедија и техникалии, кои пак ќе кажам не се грешни но не го дефинираат на пример зборот дом туку ја чепкаат само фасадат. И јас можам Легија да кажам дека твјот дом е објект од 4 ѕида најверојатно поделен со соби, минимум една влезна врата, опремен со кујна, кревети, лабавоа, када и слично. Технички и Википедијски сум во право нели? И тоа ли е за тебе твојот дом? Или е масичката во детска поклон од тетка ти од Австралија која многу ретко ја гледаш а по Википедија е дел од мебелот составен од дрво и штрафови. Или е шпоретот во кујната и тавчето на кое прв пат му испржи палачинки на дечко ти кој скришно го внесе кога твоите не беа дома, плашејќи се дали со таа постапка твоја (пржењето палачинки) не си го загрозуваш идентитетот на цврста и начитана жена а му оставаш на него дојам на домаќинка која сака да го задоволи. Го има ли тоа во Википедија, или има дека шпоретот е електричен апарат кој служи за готвенење на храна?
Не може жена да биде боем. Боемството си има на англиски ми е полесно да го кажам ова-set of intrinsic values, кое женско не може да ги има. Ти опишав некои на кои мислам во претходниот пост да не се повторувам пак. Може не најмногу, ама доволно ги познавам и жените и боемите за да ти кажам дека не може тука да има конекција. И боемството и кафаната се премногу етички чисти а естетски нечисти места за една жена која е обратното да припаѓа таму.


Павел ти ја правиш истата грешка како Легија. Си се расфилозофирал со логики и заклучоци односно муабетот ми го правиш како да зборам со компјутер со АИ или како со Вулканец. И сега јас се осеќам исто како што би се осеќал ако некој Вулканец ми дојде мене и ми рече-Објасни ми што значи зборот атер, а ако можеш и една од вашите узречици-Глава ми крши, атер не ми крши. Од каде потекнува таа? Која е логиката некој при здрава свест да посакува болка на витален дел од телото поради тој атер? На Вулканец, на компјутер и во случајов на тебе барем по начинот како и пристаапуваш на темата можам само технички да ви одговорам. Со дефиниции ала Википедија, форма без содржина, каква што за жал ни постанува младината. Не можам да ти ја доловам суштината. Затоа ќе пробам друг начин. Кога ќе пишеш ти на некоја тема за некое хоби, нешто што си направил или слично, јас ќе настапам компјутерски па ти мачи се одговарај ми.

На пример ако си планинар, ќе те прашам за кој пенис си се решил да трошиш време, пари и енергија за да се измачуваш пентарејќи се по некои стрмнини ризикувајќи и сопствен живот ако збориме за повисоки и поостри стрмнини за да се качиш на некоја си точка таму со поголема надморска висина, да поседиш таму некое си време и после пак да се симнеш и да се вратиш. Многу лесно можам било што ти правиш, ти прави смисла, задоволство, хоби или уживање и рекреација да го дискредитирам исто како што заклучивме дека пост панкот и не е така далеку од турбо фолкот. Текстовите се малтене истите, само музиката е во едниот случај (про)ориентална во другиот рок иако и во двата случаеви најчесто станува збора за репетитивни ноти, 3-4 акорди и толку, не збориме за компексни музички симфониски дела ала Бетовен кои бараат огромна креативна и уметничка вредности и труд.

По твојот метод на комуникација лесно можеме да стигнеме до една точка до каде што стигна една дебата меѓу Тапетарот и Шабан, чие што едно од неговите мултипл персоналити ега ќе помисли дека пак го спомнувам оти наводно сум сакал да му го опашам, каде што по пат на алгоритмичка логика до која се држи Шабан, Петар го праша дали доколку во хипотетичка ситуација ако тој и мајка му паднат на пуст остров а него му дојде голем нагон за секс, што ќе направи. Шабан реши да го истера муабетот до крај и рече дека дококу доживее ерекција би имал секс со сопствената мајка само во доги стајл за да биде less personal. Ме сфаќаш што ти велам, гемиџијо? Ќе си одговарате со Легија. И двајцата на иста бранова должина, и двајцата гемиџии. Шала де, не се љути ;).
 
P

parvati

Гостин
Ја сам значи боем, обавезно часту и рокам алкохол и кд седну и на "кафе"
Сок не постои више у мој живот задњи неколко године, благо само уз техаце, строго чашка и мезе : )
Најголем куманофски боем Батко Ѓорѓија : )
умреја за чашку ракију

Викаф дека куманофци наише праиф живели : )
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Оваа дискусија малце ја пренесов на фејсбук, па ќе се цитирам оттаму: ко што сфатив од првите постови, Сусаро опишува што значи да се биде "голем / широкоград човек", кој живее настрана од нормата, а успатно со португалското soudade. Знае како да направи нешто ко што треба да се направи, со целата одговорност, а потоа да го гледа зајдисонцето...
Секој човек сака да има нешто што ќе го смета за нешто свое, his/hers thing. Нешто што го разликува од другите, а истовремено е начинот на кој ќе се припојува повторно кон човештината/универзумот од кој претходно се оттргнал со горчина. Секој го прави тоа на свој начин. Но, заедничкото е дека секој се жртвува за истото, наоѓа време, пари ако треба. Малце забегав со муабетот накај "различноста" која секој си ја гаи и без која едноставно не би бил целосен. Ќе скратам... Ако има нешто поради кое би останал доцна иако утредента си на работа, а не го правиш заради некој друг, или заради задоволување на некоја своја потреба (за внимание, его или други човечки слабости), ондак збориме за боемство, без точната дефиниција, туку дефиниција по наша мерка.
Задоволување на свој мерак заради меракот (l'art pour l'art).
Ако на тоа ја додадеме разумноста на Сусаро и одговорноста која си ја придодава на своите постапки (веројатно или пак само во мојата идеализирана претстава), тогаш знаеме дека не го фетишира боемството како такво, ниту пак го форсира квантитетот на таквите акции. Тие навистина се специјални, затоа што освен што се свои, се и ретки. Тоа е кога човек самиот си пркоси.

Потоа Марко ми даде исто така добра поента, со линк од Википедиа, чија дефиниција за боемство е толку општа. Како што и за хипстерите на пример е превише општо дефинирање.

Поминало времето кога тоа и тоа било "во мода" и тогаш навистина се знаело за што се зборува кога тоа се спомнувало. Сега и да пробуваме да сме боеми или хипстери или предводници на друго движење од минато време, едноставно се` е сменето, и општеството, и менталитетот, и самите индивидуални карактеристики. Не можел ни тогаш секој да биде во таквите движења.

Сега баш поради тоа општо дефинирање на овие бајаги кул бидувања различен во доба на униформитет, секој сака да биде боем, хипстер и така натака.... паметен, начитан, духовит, филозоф, критичар.

Секој нека прави како му годи, настрана дефинирањата, и нека се надева дека некогаш ќе сфати (јас) што му прави мерак (ради меракот).
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Претходно дадов кратка дефиниција, ама пошо гледам дека секој на свој начин си го толкува терминот еве едно мое гледиште поопширно.
За мене боем е човек кој го достигнал она што се вика self-actualization според Маслов и колегите негови. Значи боемот предсе е сестран човек. На подрачјето кое го работи дотигнал одличност, работата му е рутина и е цар. Не мора да има диплома. Може да е и мајстор, ама тоа е оној тип на мајстор кого сите го фалат и знаеш дека ќе ја заврши работата квалитетно и нема да те заебе.
Потоа боемот треба да ја цени и уметноста. Иако одвреме навреме заради доживљај и за одмарање му е дозволено да ужива и во шлајмот сепак боемот воглавном слуша добра мјуза како џез, рок, потоа гледа добри филмчиња (не романтични комедии од холивуд, туку филмови од типот на Апокалипс нау), понекад оди во тетар и ако му дозволуваат финансиите и на шетање чат пат. А пожелно е и самиот да се занимава со уметност како на пример резбање (нешто што е многу убаво и распространето во нашиве краишта).
Пошо боемот е сестран човек нормално е да има што повеќе и што поразлични хобија, да спортува исто не е на одмет пошо некако огромен стомак не се вклопува во сликата.
Значи боем е човек кој е одмерен кој знае да се контролира, кој постигнал многу и боемскиот начин на живот му е уствари награда за трудот кој го вложил во минатото. Затоа боем во никоја случај не може да биде детиште на 20 или 30 години, ами боем се станува многу подоцна односно најрано на 50 и нешто.
Погрешно е да се мисли дека треба да се прави разлика помеѓу пијаница и боем или дека боемот треба да е пијаница. Ако некој на пример на 40 и кусур години или покасно се начукал како средношколец тоа не е боем. Тоа е стока или пак си има некои тешки проблеми. Во никој случај проблемот со пиењето не го прави некого боем.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
:facepalm:
И шо кажа бе црни Анчо?
Па ти требаше да отвориш тема за јавните личности што си ги видел пијани и помочани.:facepalm:





...“
Извини ако или што тоа те навреди, да не ти е дотичната личност роднина.
Сакав уште нешто да пишам,ама еве со откажувам, а беше пак нешто во живо,
со господинот боем 5-ре,по потписов многумина знаат за кого се работи.
Јас со мерак ја читам темава и им се восхитувам на застапените членови,
како имаат големо-широко познавање од повеќе области и богат речник
на изразување,пишување на мислите.
Јас признавам сум само описменет и цел живот кв работник, но еве знам
понекогаш и да прочитам по некоја книга,така да деновиве купив 5-6 од
Андреевски и баш тој расказ за „скопската боемштина“- ми даде идеја и
да ја отворам оваа интересна тема за која и немам што друго да додадам.
------------
А, да и во право сте, вистинито сум црн.(може и да видите во „Тоа сум јас“
 
C

cige

Гостин
Дајте ми 1.5 литри ракија анасонка и едно чоканче

 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Дајте ми 1.5 литри ракија анасонка и едно чоканче

........И што, мислиш со тоа ќе станеш Боем...............не бре
само ќе се начукаш и дрво пијан, легнат на некој тротоар ќе те душкаат кучињата.
 
C

cige

Гостин
........И што, мислиш со тоа ќе станеш Боем...............не бре
само ќе се начукаш и дрво пијан, легнат на некој тротоар ќе те душкаат кучињата.
На скалите во на НА-МА магацинот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тома
Тома Здравковиќ? Тоа е оној пејач што од школо има само основно и курс за тракторист? Точно. Оној што се женеше 3 пати и на крајот умре без деца? Баш така. Оној што целото богатство го потроши по кафани и коцкарници за потоа да остави само еднособен стан на Петлово Брдо? Сосема сте во право. Па тогаш со што заслужил еден таков човек рубрика во Време? Епа, госпоѓо тоа тешко се објаснува. Причината e, помалку или повеќе, бизарна: знаете, тој беше најдобар.



пишува: Урош Комленовиќ, Време, виа Бука
Видете, неговата приказна почнува во селото Печењевац кај Лесковац. Бидејќи таму немало работа, морал да замине во град да заработи парче леб. Работел најтешки физички работи, во градежништво и слично. Едно време бил физикалец во лесковачката болница, а на паузите знаел да седне на скали и да пее на цел глас. На крајот го забележале. Тоа било некое друго време, кога за снимање плоча не било доволно само да се фрлат 5-6.000 марки. Требало да се напише песна и да се отпее. А, тој го знаел и едното и другото.
Ако некогаш се најде некаков историчар на популарната култура, кому ваквите теми не му се под чест, веројатно ќе забележи дека истиот Здравковиќ првиот јавен настап го имал во раните '70-ти години во хотелот "Дубочица" во Лесковац. Пеел пред Силвана, која подоцна и му помагала. Да, станува збор за Силвана Арменулиќ. Не, госпоѓо, не е тоа онаа пејачка како што велите, туку дама каква што Вие нема да станете ни за три животи. Без навреди, ве молам, тоа се факти. Елем, Силвана му помагаше на почетокот а останатото е историја.
Сосема сте во право, госпоѓо, неговите песни немале некоја посебна уметничка вредност. Ни гласот не му бил школуван. Сепак, дури и денес, после толку години, кога некаде ќе почне негова песна, очите се насолзуваат, рацете се креваат, чашата некако сама од себе се крши, а музичарот, да му ибам кемането, добро се офајдува. Најниски пориви, зачадена крчма, одвратни мачо балкански оргии? Можеби сте во право, но како да Ви кажам, некои луѓе сè уште сакаат да го почувствуваат мирисот на душата, или барем да ѝ го слушнат гласот. А Тома имаше душа, онаа што од "среќата тага ткае". Балканците го сакаат тоа. Па и Калил Џибран и Бодлер и уште Бог знае кој сè не пеел за пијанство. Зошто Тома да е полош од сите нив?
Можеби не сте знаеле, но г-дин Здравковиќ се дружел со Мирослав Антиќ и Кемал Монтено. Во право сте, сè сами мокри браќа. Генијални, но добро, тоа не е важно. Подобро да зборуваме за неговите љубови. Всушност, нема тука што многу да се зборува, тој сите убаво ги опеа. Знаете за онаа спикерка од телевизија. Убава жена, тогаш само такви пуштаа пред камера, габорите налик на овие денешниве не смееле ни улица да поминат. Па тогаш онаа втората, па третата... Но, ништо туѓо, не џабе ја препеа онаа на Масјас (Enrico Macias), "Tu es la femme de mon ami". Тоа беше друго време, некако поопуштено, поубаво. Ако баш сакате, Тома беше еден од оние кои го обележаа тоа време. Бидејќи, за некоја година никој во Лесковац нема да се сеќава на Жика Жмигавац или на некој сличен. На Тома ќе се сеќаваат.
Од каде таа популарност, особено после смртта? Кој знае, можеби одговорот треба да се бара во тоа што таканаречениот кантавтор секоја своја песна ја доживеа, отпеа и одболува. Денес овие опајдури на Пинк, пеат за магијата на селскиот живот, додека Версаче костимите им пукаат на проблематичните места. На ниедна не би и паднало на памет да отиде кај Марко во лесковачкото циган маало и со денови да пее "за џ". Не им е на ниво. Затоа им ги забораваат имињата уште пред да успеат да им ги изговорат. А Тома, го памтат.
Интересно, но во она што би се нарекло контра-културна средина на Тома, со години бараат наследник, но џабе. Некои на тоа место го видоа Џеј Рамадановски. Не вреди, малиот Ганци се среди, има жена, потомство, кафуле.. И тој може да пее колку сака за несреќни љубови, ама кој ќе му верува? Како што се вели, љубовта и туберклозата не можат да се скријат. А ни да се изглумат.
Така ви е тоа, госпоѓо. Кој знае, можеби еден ден и ќе сфатите, кога ќе ги чуете вашите деца како пејат "Уморан сам од живота" и врескаат како полудени. Се сомневате? Добро, ќе видиме. Догледање, се најубаво, бакнувам рака. Туку, мали, дај уште една дупла маченица, и земи и за себе нешто. Отсипи малку за душа на Тома. Ете, така. Ајде сега на здравје!
 
M

MIL

Гостин
Sve se boemi naredeni site se pocarsija I pijat ko bure bez dno generali hahaha I veke e normalno pijana zena devoka da vidis a za musko ne prajme muabet boemkiii kaj steee hahaha
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Sve se boemi naredeni site se pocarsija I pijat ko bure bez dno generali hahaha I veke e normalno pijana zena devoka da vidis a za musko ne prajme muabet boemkiii kaj steee hahaha
Нормално е и маж да се лигави и плаче ко жена денес, се е нормално.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Боем ти е софистициран термин за пијаница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom