Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
30 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
17
zdravo drustvo, treba mi sovet, posle podugacku pauzu pa pojde u teretanu, tret mesec, piju muscle milk, protein, e sga interesira me dali da zemu amino fuel, vid na aminokiseline, nekoj mi vika za oslabnuvanje e nekoj mi vika deka podobro se svrzue protein... SOVET ? thx in advance
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
zdravo drustvo, treba mi sovet, posle podugacku pauzu pa pojde u teretanu, tret mesec, piju muscle milk, protein, e sga interesira me dali da zemu amino fuel, vid na aminokiseline, nekoj mi vika za oslabnuvanje e nekoj mi vika deka podobro se svrzue protein... SOVET ? thx in advance
Ако имаш пари, земи слободно. Ако немаш, не е потребно. Инаку ОК прозивод и за маса и за дефиниција.
--- надополнето: Oct 6, 2011 5:18 PM ---
Известување!!!!
Поради техничка неможност, да се ослободи сцената во Универзална сала на 28.10. (причина, меѓународен танцов натпревар кој се одржува на 29.10. Еден ден преходно и ден потоа им било потребно за местење и растурање на сцената) Државното Првенство, Атлета на Македонија за 2011 ќе се одржи на 05.11. исто во Универзална Сала во Скопје.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Некој да ми предложит теретани во близина на Католичка црква, Фит ми е ептен блиску ама 2000 денари е премногу за то шо го нудет така да други опции?
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Значи променет е датумот за наптреварот. Туку за 20 дена се појачувам со N.O. EXPLODE



бидејки ме чекаат напорни тренинзи тој временски период, планирам да го искомбинирам со Whey што повеке доага како стандард опрема. :)
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Одам 1 месец во теретана .. од понеделник до петок гради бицепс грб трицепс 2 пати неделно и во среда рамо нозе ... сакам да прашам дали ке има појке рез. ако вежбам секој ден по 1на мускулна група(секој мускул еднаш неделно) или вака? и по колку вежби колку серии е најубо да прам.. иначе за маса вежбам. : )
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Одам 1 месец во теретана .. од понеделник до петок гради бицепс грб трицепс 2 пати неделно и во среда рамо нозе ... сакам да прашам дали ке има појке рез. ако вежбам секој ден по 1на мускулна група(секој мускул еднаш неделно) или вака? и по колку вежби колку серии е најубо да прам.. иначе за маса вежбам. : )
Ако имаш соодветна исхрана, секако ќе има резултати. Но, два тренинга неделно е оптимално за побрз и раст, но тоа бара и соодветно ндополнување во исхраната и одморот.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ако имаш соодветна исхрана, секако ќе има резултати. Но, два тренинга неделно е оптимално за побрз и раст, но тоа бара и соодветно ндополнување во исхраната и одморот.
аха.. знам дека треба да се внимава на исхраната, јас немам толку услови ама колку можам припазувам ... одлучив да одам 4 пати неделно па нз шо да тренирам во тие деној.. пон.втор-чет.пет.(сабота).Некоја ефикасна 4дневна тренинг програма ? ;)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
аха.. знам дека треба да се внимава на исхраната, јас немам толку услови ама колку можам припазувам ... одлучив да одам 4 пати неделно па нз шо да тренирам во тие деној.. пон.втор-чет.пет.(сабота).Некоја ефикасна 4дневна тренинг програма ? ;)
јас 4 дена одам..

1ден Гради-трицепс
2ден Нозе
3ден Грб-Бицепс
4ден Рамо
 
Член од
24 март 2011
Мислења
28
Поени од реакции
6
Ај некој ако знае некоја добра и квалитетна исхрана за билдање нека напиши ( ама не од типот ова треба , ова не треба, туку за цел ден плански). Пр. од 8-10 наутро тоа и тоа....од 13-15 тоа и тоа итн...може да вклучете и протеински пијалаци во исхраната ако ги користите.

Пред се сакам да ги прашам поискусните и оние кои се бават со бодибилдинг и теретани минимум една година. Зошто јас планирам да почнам со вежбање и сакам да водам правилна исхрана. Веќе видов 1 пример исхрана за 1 ден, но некако не ми штима секој ден исто да јадам, па затоа сакам да слушнам и други диети па да комбинирам...

Поздрав
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
јас 4 дена одам..

1ден Гради-трицепс
2ден Нозе
3ден Грб-Бицепс
4ден Рамо
не ми иди некако оваја програма .. вака некако за грб и гради 2пати неделно а раце,нозе,рамо еднаш:

пон-Гради,Бицепс втор-Грб,Трицепс среда-одмор чет-Гради,нозе пет-Грб,рамо и викенд одмор.. ?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
не ми иди некако оваја програма .. вака некако за грб и гради 2пати неделно а раце,нозе,рамо еднаш:

пон-Гради,Бицепс втор-Грб,Трицепс среда-одмор чет-Гради,нозе пет-Грб,рамо и викенд одмор.. ?
лошо, не е добро да комбинираш гради и нозе и рамо и грб, за рамо убаво е добро да го извежбаш по можност само рамо во ден и да го оптеретиш убаво со 4-5 вежби, исто така и нозе, не ги прескокнувај оти се многу битни за растот на целото тело, еднио да додадеш 5ти ден, ама не ти треба, доволно е вака.
--- надополнето: Oct 8, 2011 3:18 PM ---
Дали ако земам креатин и направам крвна слика, креатининот ќе биде покачен (кај здрав организам)?
јас претходниот пат кога пиев монохидрат, направив анализа на крвта и на урината и се беше во нормала, а едно пријателче правеше грешка го мешаше креатинот со вода пред тренинг и го пиеше после тренинг, на тој начин мислам дека кога стои креатниот во вода долго време се претвара во креатинин и нема никакво дејство, затоа е добро да го пиете инстант креатинот.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ај некој ако знае некоја добра и квалитетна исхрана за билдање нека напиши ( ама не од типот ова треба , ова не треба, туку за цел ден плански). Пр. од 8-10 наутро тоа и тоа....од 13-15 тоа и тоа итн...може да вклучете и протеински пијалаци во исхраната ако ги користите.

Пред се сакам да ги прашам поискусните и оние кои се бават со бодибилдинг и теретани минимум една година. Зошто јас планирам да почнам со вежбање и сакам да водам правилна исхрана. Веќе видов 1 пример исхрана за 1 ден, но некако не ми штима секој ден исто да јадам, па затоа сакам да слушнам и други диети па да комбинирам...

Поздрав
Еве пример јас како јадам во сабота.

станување 10 часот

10:15 банана+50 грама овес, исцеден сок од портокол (15грама протеини-400калории)
10:30 доза гејнер (15грама протеини-150калории)
11-13 тренинг
13:00 доза гејнер+Б-комлекс (15грама протеини-150калории)
13:30 140g туна+салата+цедевита+100грама леб (30грама протеини-650калории)
15:00 овошје (банана/јаболко) (0грама протеини-100калории)
17:00 тестенини со месо (25грама протеини-400калории)
19:00 јаткасти плодови (8грама протеини-170калории)
21:00 350мл млеко со интегрални житарици (15грама протеини-350калории)
24:00 урда/сирење со ајвар (ова сега сезонски :) ) (20грама протеини-350калории)
пред спиење доза гејнер (20грама протеини-200калории)

се на се околу 2900 калории и 160 грама протеини.

за да не се повторуваат оброците пример место туна јадам варени јајца или пак пржен/похован стек.... за доручек некогаш јадам путер од кикирики или пак купувам леб со повеќе протеини така да можам да го комбинирам со повеќе работи. Дневно да имам барем 2 парчиња овошје и 2 парчиња зеленчук...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Многу калории за толку малку протеини.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
9:00 100г. овесни снегулки + јогурт + 2 цели јајца
11:00 варена пченка + варени моркови + варена брокула зачинети со маслиново и балзамико
13:30-14:00 350-400 грама стек, пченка-брокула варени
18:00-18:30 1 филџан варен интегрален ориз + банана
20:00-20:45 тренинг
21:05 една рака ореви + една рака суво грозје
21:30 250 - 300г. урда + 2-3 интегрални лепчиња
Цедевита

+ Дајматајз протеин и амино.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom