Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
10 февруари 2010
Мислења
821
Поени од реакции
290
Aj ne se karajte i ne se raspravajte.

Ne e ubo toa nesto da se cita.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Edno prasanje...
Da ne znae nekoj dali ima Animal Pak ili Animal Cuts vo Makedonija i kade moze da se najde dokolku go ima sekako ...
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
Aj ne se karajte i ne se raspravajte.

Ne e ubo toa nesto da se cita.
Ѓороски си има заслужено значајно место на темава од форумов. Ако некој „вчерашен“ се обидува да повлече повисок ранк, секој има право да се брани.

Иначе да се вратам он-топик. Сакам да прашам некој поискусен за разликата помеѓу Universal Nutrition - Animal Pak и Maximum Human Performance (MHP) - Build Lean Muscle Stack. Имам цел да зголемам мускулна маса без масни наслаги. Сакам да знам кој од горенаведените продукти е поефикасен.

--- надополнето ---

Edno prasanje...
Da ne znae nekoj dali ima Animal Pak ili Animal Cuts vo Makedonija i kade moze da se najde dokolku go ima sekako ...
има во Гладијатори. се наоѓаат близу грчка амбасада. http://www.gladijatori.com/
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Ѓороски си има заслужено значајно место на темава од форумов. Ако некој „вчерашен“ се обидува да повлече повисок ранк, секој има право да се брани.

Иначе да се вратам он-топик. Сакам да прашам некој поискусен за разликата помеѓу Universal Nutrition - Animal Pak и Maximum Human Performance (MHP) - Build Lean Muscle Stack. Имам цел да зголемам мускулна маса без масни наслаги. Сакам да знам кој од горенаведените продукти е поефикасен.

--- надополнето ---



има во Гладијатори. се наоѓаат близу грчка амбасада. http://www.gladijatori.com/

fala mn brat ... imas pivo od mene :pos2:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ѓороски си има заслужено значајно место на темава од форумов. Ако некој „вчерашен“ се обидува да повлече повисок ранк, секој има право да се брани.
Amateur напиша:
Aj ne se karajte i ne se raspravajte.

Ne e ubo toa nesto da se cita.
Воопшто не ми е тешко и по стоти пат да одгорам на прашања од типот дали нема да растам ако дигам тегови, дали ќе ми висат мускулите кога ќе остарам како причина на тежински тренинзи и сл. Меѓутоа, неможам да останам рамнодушен на штотуку испилени момчиња кои основни познавања немаат од бодибилдинг како спорт и поим, кои со своите први постови се обидуваат да навредат било кого кој се занимава со тежински тренинг.
Тежинскиот тренинг е основа на сите спортови. Додатоците во исхрана, кои полуписмени луѓе тесно ги поврзуваат само со билдерите, се составен дел на сите спортови.

Мене не ми треба тема на било кој форум каде би можел да напишам било што. Оној кој е малку информиран добро знае дека имам медиум и сајт со тема која годишно е посетена 600.000 пати.
Од 1982 сум дел од бодибилдингот и нема теорија да му дозволам на некој пилиштарец кој се мрази себеси и своите родители, а покрај тоа и појма нема да ме навредува, посредно или непосредно.
Впрочем и темава се вика-Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...секој оној кој има некоја непозната, ова би требало да биде место каде би можел нешто да научи. Ама типови како Клинтон, Буш или Обама кои со својот прв пост се обидуваат да навредат или омаловажат некого или нечии труд, немам намера да ги почитувам воопшто.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Gospodine Gjoroski imam edno prasanje
visok sum 185cm so 92kg. Veke 2 nedeli odam vo teretana i prilicno sum zadovolen so moeto telo sega za sega.
Izbegnuvam Fast Food i Slatki raboti i izgubiv 6-7kg(bev 98kg prethodno).
Sakav da znam dali mozam sega da zemam nekoj topac ili da pocekam uste malce ... ?

Blagodaram odnapred.

P.S. moite stomacni muskuli veke pocnaa da se poznavaat, samo malce ima salce na nego.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хммм , протеини пред или после тренинг !? По 2.000 пат =)

иии ........ по 2000 пат ...некоја понемасна храна а полна со протеини ? :D Да хранам мускул =))
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Gospodine Gjoroski imam edno prasanje
visok sum 185cm so 92kg. Veke 2 nedeli odam vo teretana i prilicno sum zadovolen so moeto telo sega za sega.
Izbegnuvam Fast Food i Slatki raboti i izgubiv 6-7kg(bev 98kg prethodno).
Sakav da znam dali mozam sega da zemam nekoj topac ili da pocekam uste malce ... ?

Blagodaram odnapred.

P.S. moite stomacni muskuli veke pocnaa da se poznavaat, samo malce ima salce na nego.
Се додека имаш резултати и без помош на било кој додаток, не би ти препорачал ништо. Оној момент кога ќе дојдеш до застој, тогаш може.

--- надополнето ---

Хммм , протеини пред или после тренинг !? По 2.000 пат =)

иии ........ по 2000 пат ...некоја понемасна храна а полна со протеини ? :D Да хранам мускул =))
Во зависност од целта која сакаш да ја постигнеш, но во секој случај протеини и пред и по вежбање.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Се додека имаш резултати и без помош на било кој додаток, не би ти препорачал ништо. Оној момент кога ќе дојдеш до застој, тогаш може.

--- надополнето ---


Во зависност од целта која сакаш да ја постигнеш, но во секој случај протеини и пред и по вежбање.

Да стопам сало и стегнам стомак :))
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
6
Здраво,
Висок сум 193 цм, тежок негде околу 95-100 кг, порано вежбав по 3-4 пати неделно. Последниве 2 недели секој ден одам во теретана и вежбам посебно гради, посебно грб, посебно раце и 4-ѕиот ден вежбам рамо и секој ден трчам на кеј по 30 мин без прекин. Не го напишав сето ова за да се фалам туку за да доловам одредена слика за мојот тренинг. Прашањето ми е дали со ваков тренинг покрај тоа што губам килажа, губам и мускулна маса или не? И ме интересира дали вие како поискусни доколку сте на мое место би користеле нешто екстра во исхрана?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Ако не напишеш и како се храниш никој нема да ти одговори што губиш... исхраната е најбитна
екстра во исхрана протеин... протеинска храна стекови риба јајца...
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
6
Избегавам благо, гледам леб да не јадам многу, пијам литро млеко на ден, пијам 2 пати да ден Веј Протеин ( еднаш после теретеана и еднаш после трчање ) и избегавам Брза храна, гледам се што јадам да има повеќе протеини а помалку масти. Конкретна шема на исхрана немам.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај да се консултирам со поискусните.
Имам 5-6 оброци со доволно протеини (од 25-35 гр по оброк протеин), е сега се чистам и јадам некаде по 100тина гр компир со секое јадење но некако бавно оди чистењето, дали е добро да намалам по 50гр компир со секој оброк, на последен оброк да не земам компир и да пијам по 1 литар зелен чај на ден + кафе?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
е ај штом е ова местото за прашања кажете ми зашто ми се тресат рацете кога вежбам:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom