Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  782
  Допаѓања:
  399
  Prv den samo mrtvo diganje i cucevi.
  Vtor den gradi ramo
  Tret den grb zadno ramo i trapez.
  Cetvrti den noze ali porazlicen od prviot trening.
  Petti den race. Racete vezbajgi cik cak. Prva vezba zavrsvas triceps odis prva vezba biceps pa pak se vrajkas na triceps. Programata e odlicna i kajmene ima soliden napredok. Gradi biceps grb triceps nemas dovolno oporavak.
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  Многу зависи од тебе, например јас исто не можам добро да извежбам гради и рамо во ист ден.

  Ама некој вежбат и немат тој проблем. Така што мислам тоа повеке се однесува лично на тебе.

  Исто не ги комбинирам со трицепсот затоа што кога правиш кој било бенч трицепс исто се уклучува и се заморува. Ама пак ке кажам - се тоа е индивидуално, ако осекаш дека можеш добро да вежбаш - вежбај ги во еден ден.

  За ред на вежбање обично одиш прво поголема мускулна група (гради во овој случај), помали мускули како бицепс и трицепс на крај на тренинг, ова е генерална препорака, во случај ако некој мускул не ти е доволно развиен според другите или сакаш да му дадеш приоритет - се става на почеток на тренинг
   
 3. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  782
  Допаѓања:
  399
  Gradi ramo e dobra kombinacia posto imas podobar oporavak. Na primer koga vezbam gradi i narednio den me kini ramoto se do treningot za ramo i ko ke treba da vezbam ramo vezbam so bolka i narednio den nemozam da mrdam. Vaka e dobra varianta i ostavas prostor da vezbas noze 2 pati nedelno. Race najdobro da se vezbat zaedno vo ist den.
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Epsilon

  Epsilon Гостин

  Ti odrza lekcija nekoj moderator, pa morase da menuvas, ete ti lajkce, i fala! :D
   
 5. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.564
  Допаѓања:
  6.198
  Не брат, модераторите избришаа, не сум првоодделенче да ми оддржува лекција некој модератор.

  Ај да сум на темата, јас исти такви земав пред 3 години од pbc.com.mk или така нешто беа, зад Универзална, 600 денари.
   
 6. ceasar

  ceasar надеж, страв и алчност

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  963
  Допаѓања:
  398
  Се согласувам со Кеплер: Јас идам со Гради со предно и средно рамо, нозе - стомак, грб со задно рамо и трапез, раце (бицепс трицепс) и стомак
   
 7. desolat

  desolat

  Член од:
  26 декември 2009
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  42
  Говедски желатин.
   
  На Macedonian97 и Epsilon им се допаѓа ова.
 8. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.846
  Допаѓања:
  9.942
  Гумени бонбони можит ? :D

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
  На desolat и Epsilon им се допаѓа ова.
 9. desolat

  desolat

  Член од:
  26 декември 2009
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  42
  Само после тренинг ;)
   
 10. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  294
  Допаѓања:
  186
  Се пија максимум 1-2 недели, кога си на deload или офф (за да има ефект), помага за регенерација на рскавиците, точни дози. Не си играјте со желатин многу многу...
   
  На desolat и martin01 им се допаѓа ова.
 11. Krk1

  Krk1

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  3.193
  Допаѓања:
  4.596
  [​IMG]

  Вакви каде би можел да најдам по прифатлива цена?
   
 12. Христов

  Христов

  Член од:
  16 јули 2007
  Мислења:
  12.380
  Допаѓања:
  3.767
  Дали возење велосипед 3 пати неделно над 30км може да биде замена за тренинг за нозе?:unsure:
   
 13. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.655
  Допаѓања:
  14.291
  лолне
   
 14. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  294
  Допаѓања:
  186
  Не, во ниту еден случај немој да си го заменил тренингот за нозе (поготово чучњевите) со ништо друго, а најмалце со 30км возење велосипед па дури и 3 пати во неделата...

  Овие се на PED, замисли ти што ќе бидиш...

  [​IMG]

  Нозете во Bodybuilding/Power lifting и тнт. се темелот на телото...

  [​IMG]
   
  На Пеце и UpperCut им се допаѓа ова.
 15. Христов

  Христов

  Член од:
  16 јули 2007
  Мислења:
  12.380
  Допаѓања:
  3.767
  Искрено не ни сакам да имам нозе како на втората слика
   
  На FilipMKD007, Fredy Guarin и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: