Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Шала на страна, јас го сјебав едниот зглоб на раката пред некоја година, од тогаш не можам да правам склекови, ниту таа за трицепс што се прави на клупа.
Многу ми помогнаа овие, односно од тогаш немам пропуштено тренинг кај што се оптеретува зглобот без нив.




Лееееј напнати луѓе :D ќе ме убијат
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дај бе опрајте се.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Здраво , веќе подолго време вежбав у неделата по 1 мускулна група секоа ден , сакав да променам малку , секоја мускулна група по 2 пати неделно да ја имам извежбано , освен нози оти секоа ден правам кардио на игралиште

Понеделник - Гради/Трицепс
Вторник - Грб/Бицепс
Среда - Рамо/Гради/Стомачни
Четврток - Грб/Трицепс/Подлактица
Петок - Рамо/Бицепс
Сабота - Нози/Стомачни/Подлактица


Мислење за овој распоред ? , дали е добар , ако не да променам нешто .. :)
Prv den samo mrtvo diganje i cucevi.
Vtor den gradi ramo
Tret den grb zadno ramo i trapez.
Cetvrti den noze ali porazlicen od prviot trening.
Petti den race. Racete vezbajgi cik cak. Prva vezba zavrsvas triceps odis prva vezba biceps pa pak se vrajkas na triceps. Programata e odlicna i kajmene ima soliden napredok. Gradi biceps grb triceps nemas dovolno oporavak.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Немај мака ти :icon_mrgr:


Фала на одговорот :) , а да комбинирам ли со вежбите пример серија гради па серија трицепс , или првен гради да извежбам после трицепс .. За пример само ги земав гради и трицепс. :D
Многу зависи од тебе, например јас исто не можам добро да извежбам гради и рамо во ист ден.

Ама некој вежбат и немат тој проблем. Така што мислам тоа повеке се однесува лично на тебе.

Исто не ги комбинирам со трицепсот затоа што кога правиш кој било бенч трицепс исто се уклучува и се заморува. Ама пак ке кажам - се тоа е индивидуално, ако осекаш дека можеш добро да вежбаш - вежбај ги во еден ден.

За ред на вежбање обично одиш прво поголема мускулна група (гради во овој случај), помали мускули како бицепс и трицепс на крај на тренинг, ова е генерална препорака, во случај ако некој мускул не ти е доволно развиен според другите или сакаш да му дадеш приоритет - се става на почеток на тренинг
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Многу зависи од тебе, например јас исто не можам добро да извежбам гради и рамо во ист ден.

Ама некој вежбат и немат тој проблем. Така што мислам тоа повеке се однесува лично на тебе.

Исто не ги комбинирам со трицепсот затоа што кога правиш кој било бенч трицепс исто се уклучува и се заморува. Ама пак ке кажам - се тоа е индивидуално, ако осекаш дека можеш добро да вежбаш - вежбај ги во еден ден.

За ред на вежбање обично одиш прво поголема мускулна група (гради во овој случај), помали мускули како бицепс и трицепс на крај на тренинг, ова е генерална препорака, во случај ако некој мускул не ти е доволно развиен според другите или сакаш да му дадеш приоритет - се става на почеток на тренинг
Gradi ramo e dobra kombinacia posto imas podobar oporavak. Na primer koga vezbam gradi i narednio den me kini ramoto se do treningot za ramo i ko ke treba da vezbam ramo vezbam so bolka i narednio den nemozam da mrdam. Vaka e dobra varianta i ostavas prostor da vezbas noze 2 pati nedelno. Race najdobro da se vezbat zaedno vo ist den.
 
E

Epsilon

Гостин
Шала на страна, јас го сјебав едниот зглоб на раката пред некоја година, од тогаш не можам да правам склекови, ниту таа за трицепс што се прави на клупа.
Многу ми помогнаа овие, односно од тогаш немам пропуштено тренинг кај што се оптеретува зглобот без нив.




Лееееј напнати луѓе :D ќе ме убијат
Ti odrza lekcija nekoj moderator, pa morase da menuvas, ete ti lajkce, i fala! :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ti odrza lekcija nekoj moderator, pa morase da menuvas, ete ti lajkce, i fala! :D
Не брат, модераторите избришаа, не сум првоодделенче да ми оддржува лекција некој модератор.

Ај да сум на темата, јас исти такви земав пред 3 години од pbc.com.mk или така нешто беа, зад Универзална, 600 денари.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас ги вежбам гради, предно рамо и бицепс во еден ден + кардио или стомак.
Тежинскиот тренинг 50-60 минути, кардио 20 минути HIIT.
Ако правите по 10 вежби за гради и 10 за рамо како што гледам дека вежбаат многумина низ теретаните и една група ви е многу дневно.
Се согласувам со Кеплер: Јас идам со Гради со предно и средно рамо, нозе - стомак, грб со задно рамо и трапез, раце (бицепс трицепс) и стомак
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Говедски желатин.
Се пија максимум 1-2 недели, кога си на deload или офф (за да има ефект), помага за регенерација на рскавиците, точни дози. Не си играјте со желатин многу многу...
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444


Вакви каде би можел да најдам по прифатлива цена?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.490
Поени од реакции
4.042
Дали возење велосипед 3 пати неделно над 30км може да биде замена за тренинг за нозе?:unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom