Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Eden od najdobrite gejneri i eden od najkvalitetnite. Ispiv 2 vrejkina od po 5kg. Rastvorlivost odlicna,odlicen vkus. Ako zemas samo so vkus banana ili vanila. Od cokolado ne e ubav. Od dymatize super mass ti e ist kako na optium. Moras da imas i dobra ishrana. Koristigo gejnerot samo kako dodatok vo ishranata. Edna doza 150grama. na sabajle posle jadenje i edna doza pred spienje 200grama.
Не можам да разберам зошто давате пари за гејнери. Купете си посебно веј, декстроза и евентуално креатин. Зголемете дневен внес на јаглехидрати и тоа е тоа
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Не можам да разберам зошто давате пари за гејнери. Купете си посебно веј, декстроза и евентуално креатин. Зголемете дневен внес на јаглехидрати и тоа е тоа
So rabotata vo smeni nemav vreme za gotvenje taka so ne vnesvav hidrati i morav da dodadam gejner. Oriz kompiri ovez nejadev voopsto ic taka da morav gejner. Whey koristam samo pred spienje. Leka poleka inego nema da go koristam vejke stigam so hrana da vnesam 155gr. Proteini.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
45cm raka ima :) nemuse losi nozete,vo zivo zverka e. Velat naturalec e.
Чат пат шета низ природа, пиши му да ти каже рецепт за природната супа, слушам дека дека не само што знае рецепт туку и може да ти продаде некоја паковка ;)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
So rabotata vo smeni nemav vreme za gotvenje taka so ne vnesvav hidrati i morav da dodadam gejner. Oriz kompiri ovez nejadev voopsto ic taka da morav gejner. Whey koristam samo pred spienje. Leka poleka inego nema da go koristam vejke stigam so hrana da vnesam 155gr. Proteini.
Пред спиење навачер не титреба брзо апсорбирачки протеин. Најмногу потребни ти се здрави масти и протеини кои бавно се апсорбираат.[DOUBLEPOST=1525638358][/DOUBLEPOST]Мое мислење е дека заради инсулинскиот спајк, а можеби и да има и повеќе шеќер него во декларација што пишува, веј протеинот мене сметам дека ми зголемува боди фет минимално ама приметувам дека кога намалувам со пиење или кога не пијам дека сум малку по лин. Не сум сигурен, ова со резерва го кажувам, можеби мене така ми се чини, ама еве ќе пишам тука можеби некој има слично искуство...
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Пред спиење навачер не титреба брзо апсорбирачки протеин. Најмногу потребни ти се здрави масти и протеини кои бавно се апсорбираат.[DOUBLEPOST=1525638358][/DOUBLEPOST]Мое мислење е дека заради инсулинскиот спајк, а можеби и да има и повеќе шеќер него во декларација што пишува, веј протеинот мене сметам дека ми зголемува боди фет минимално ама приметувам дека кога намалувам со пиење или кога не пијам дека сум малку по лин. Не сум сигурен, ова со резерва го кажувам, можеби мене така ми се чини, ама еве ќе пишам тука можеби некој има слично искуство...
Whey go mesam so pavlaka i lesnik pred spienje i e mnogu vkusno. Ako imam kazein stavam odnego.
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
112
Дечки вежбав во теретана последниве 3 месеци е сега не сум во можност да посетувам па дајте предлог некој план каде би имал можност да ги користам само шипките на кеј за тренинг. Сакам да се исчистам ама не со многу трчање за да не изгубам многу мускул. Ако може и предлог за храна како најевтин извор на протеин без потреба од готвење(освен туна и сардина :P ).
 
Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Здраво , веќе подолго време вежбав у неделата по 1 мускулна група секоа ден , сакав да променам малку , секоја мускулна група по 2 пати неделно да ја имам извежбано , освен нози оти секоа ден правам кардио на игралиште

Понеделник - Гради/Трицепс
Вторник - Грб/Бицепс
Среда - Рамо/Гради/Стомачни
Четврток - Грб/Трицепс/Подлактица
Петок - Рамо/Бицепс
Сабота - Нози/Стомачни/Подлактица


Мислење за овој распоред ? , дали е добар , ако не да променам нешто .. :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Здраво , веќе подолго време вежбав у неделата по 1 мускулна група секоа ден , сакав да променам малку , секоја мускулна група по 2 пати неделно да ја имам извежбано , освен нози оти секоа ден правам кардио на игралиште

Понеделник - Гради/Трицепс
Вторник - Грб/Бицепс
Среда - Рамо/Гради/Стомачни
Четврток - Грб/Трицепс/Подлактица
Петок - Рамо/Бицепс
Сабота - Нози/Стомачни/Подлактица


Мислење за овој распоред ? , дали е добар , ако не да променам нешто .. :)
Рамо и гради во ист ден... со среќа :icon_lol:
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Здраво , веќе подолго време вежбав у неделата по 1 мускулна група секоа ден , сакав да променам малку , секоја мускулна група по 2 пати неделно да ја имам извежбано , освен нози оти секоа ден правам кардио на игралиште

Понеделник - Гради/Трицепс
Вторник - Грб/Бицепс
Среда - Рамо/Гради/Стомачни
Четврток - Грб/Трицепс/Подлактица
Петок - Рамо/Бицепс
Сабота - Нози/Стомачни/Подлактица


Мислење за овој распоред ? , дали е добар , ако не да променам нешто .. :)
Гради-трицепс
Грб- бицепс
Рамо-нозе-стомачни
Repeat
Заеби подлаткица не ти треба и онака при секоја вежба е активна
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Рамо и гради во ист ден... со среќа :icon_lol:
Јас ги вежбам гради, предно рамо и бицепс во еден ден + кардио или стомак.
Тежинскиот тренинг 50-60 минути, кардио 20 минути HIIT.
Ако правите по 10 вежби за гради и 10 за рамо како што гледам дека вежбаат многумина низ теретаните и една група ви е многу дневно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јас ги вежбам гради, предно рамо и бицепс во еден ден + кардио или стомак.
Тежинскиот тренинг 50-60 минути, кардио 20 минути HIIT.
Ако правите по 10 вежби за гради и 10 за рамо како што гледам дека вежбаат многумина низ теретаните и една група ви е многу дневно.
what-is-a-full-body-high-frequency-routine.com
 
Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Рамо и гради во ист ден... со среќа :icon_lol:
Немај мака ти :icon_mrgr:

Гради-трицепс
Грб- бицепс
Рамо-нозе-стомачни
Repeat
Заеби подлаткица не ти треба и онака при секоја вежба е активна
Фала на одговорот :) , а да комбинирам ли со вежбите пример серија гради па серија трицепс , или првен гради да извежбам после трицепс .. За пример само ги земав гради и трицепс. :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom