Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
И едното и другото се произведува од пченкарен скроб, разликата главно во составот, декстрозата ти е моносахарид, малтодекстринот е полисахарид и се разложува малку побавно од декстрозата.
Во живот имам 2 пати користено и користев по 30тина грама декстроза пред крај на тренингот, малтодекстрин не сум купил досега, го имам пробано од кај другар една дозерка и е помалку благ од декстрозата, а и потешко се раствораше во водата.
Што милиш околу идеата да се конзумира декстроза/малтодекстрин заедно со веј после тренинг особено ако вежбаш навечер каде последниот оброк е обично бело месо/риба и зеленчук?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Што милиш околу идеата да се конзумира декстроза/малтодекстрин заедно со веј после тренинг особено ако вежбаш навечер каде последниот оброк е обично бело месо/риба и зеленчук?
Brat so se zamaras do tolku :) i profesionalni bodibilderi koristat dextroza posle trening i ne e strasno ako pocnis da ja pies so nekoj sejk po tvoj izbor. Whey i dextroza sum probal ali mnogu idi blago i zasitva. Whey pijaj pred spienje. Probaj edna nedela i ako ne te bendisa rezimot, vratise po staro. Eve edno video https://youtu.be/Ek3FaIKbbY4
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Brat so se zamaras do tolku :) i profesionalni bodibilderi koristat dextroza posle trening i ne e strasno ako pocnis da ja pies so nekoj sejk po tvoj izbor. Whey i dextroza sum probal ali mnogu idi blago i zasitva. Whey pijaj pred spienje. Probaj edna nedela i ako ne te bendisa rezimot, vratise po staro. Eve edno video https://youtu.be/Ek3FaIKbbY4
летово има срча да се правиме ;)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ми излегоа и мене денес на фб, али циркус се со понудиве, пред 1 месец импакт веј беше 5кг за 4600 денари што ти е поефтино од ова што го нудат сега, сега демек нудат нешто wow за роденден, а во позадина пак те колат :)
Само месо бајо мој, јас го допив протеинот што го имав купено и сега удрив само на филети риба, свинско, пилешко, говедско и јајца мавам, не ни планирам да земам повторно протеин во блиска иднина.
Ретко да начекаш понуда која е со реален попуст.
Исто вчера имаа од хардкор шоп кило протеин и 300 грама бцаа од трек нутришн плус некои витамини за 1450 денари, сум ги пробал тие протеините од трек, една доза од кај другар во 400мл млеко чоколаден протеин се направи како пудинг, и премногу благ беше, морав да дотурам вода за да можам да го испијам, на крај имаше вкус како чоколаден пудинг растворен во вода.

Јас зедов кило од полео заради што летен период тешка храна неможам да јадам, најкасно тренирам во 16 часот а најчесто 10-11 и пред тренинг едино можам да испијам или кафе или само вода, после тренинг неможам ни 50 грама туна да внесам, само зеленчук, после некој лесен ручек и малце вечера и тоа е тоа цели 3 до 4 месеци, сигурно ќе губам килажа вака ќе пробам да зачувам некој грам мускул.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ретко да начекаш понуда која е со реален попуст.
Исто вчера имаа од хардкор шоп кило протеин и 300 грама бцаа од трек нутришн плус некои витамини за 1450 денари, сум ги пробал тие протеините од трек, една доза од кај другар во 400мл млеко чоколаден протеин се направи како пудинг, и премногу благ беше, морав да дотурам вода за да можам да го испијам, на крај имаше вкус како чоколаден пудинг растворен во вода.

Јас зедов кило од полео заради што летен период тешка храна неможам да јадам, најкасно тренирам во 16 часот а најчесто 10-11 и пред тренинг едино можам да испијам или кафе или само вода, после тренинг неможам ни 50 грама туна да внесам, само зеленчук, после некој лесен ручек и малце вечера и тоа е тоа цели 3 до 4 месеци, сигурно ќе губам килажа вака ќе пробам да зачувам некој грам мускул.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ist slucaj vo letniot period i najmnogu go mrazam letoto poradi to. Od trec koga ke rastvoris protein treba odma da go pies oti 5 min da postoj se praj kako puding. 200mll mleko mu e dovolno da se rastvori. Go pijam momentalno whey 100. Sakam da zemam od scitech toj whey profesional,dalu go imas pieno dosega i so vkus ima.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Што милиш околу идеата да се конзумира декстроза/малтодекстрин заедно со веј после тренинг особено ако вежбаш навечер каде последниот оброк е обично бело месо/риба и зеленчук?
Тоа зависи од целта и потребите, ако се чистиш тогаш дополнителен шеќер како декстроза не сум баш убеден дека е добра работа.[DOUBLEPOST=1525496411][/DOUBLEPOST]
Ретко да начекаш понуда која е со реален попуст.
Исто вчера имаа од хардкор шоп кило протеин и 300 грама бцаа од трек нутришн плус некои витамини за 1450 денари, сум ги пробал тие протеините од трек, една доза од кај другар во 400мл млеко чоколаден протеин се направи како пудинг, и премногу благ беше, морав да дотурам вода за да можам да го испијам, на крај имаше вкус како чоколаден пудинг растворен во вода.

Јас зедов кило од полео заради што летен период тешка храна неможам да јадам, најкасно тренирам во 16 часот а најчесто 10-11 и пред тренинг едино можам да испијам или кафе или само вода, после тренинг неможам ни 50 грама туна да внесам, само зеленчук, после некој лесен ручек и малце вечера и тоа е тоа цели 3 до 4 месеци, сигурно ќе губам килажа вака ќе пробам да зачувам некој грам мускул.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Абе туната од што ми е згадена не ја сакам ни кога немам цел ден јадено, види со друга храна како ќе ти оди, јас јајца јадам најчесто после тренинг, варени или пржени во тефлонска тава речиси без масло, малку марула и ако не сум на кето ставам низ салатата и ориз.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ist slucaj vo letniot period i najmnogu go mrazam letoto poradi to. Od trec koga ke rastvoris protein treba odma da go pies oti 5 min da postoj se praj kako puding. 200mll mleko mu e dovolno da se rastvori. Go pijam momentalno whey 100. Sakam da zemam od scitech toj whey profesional,dalu go imas pieno dosega i so vkus ima.
Скап е.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk[DOUBLEPOST=1525534109][/DOUBLEPOST]Звер е детево. :bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo dali gejnerot e dobar? Mi go preporacaa za krevanje na masa vashe mislenje. serious-mass.jpg
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Zdravo dali gejnerot e dobar? Mi go preporacaa za krevanje na masa vashe mislenje. Прегледај го приврзокот 190218
Eden od najdobrite gejneri i eden od najkvalitetnite. Ispiv 2 vrejkina od po 5kg. Rastvorlivost odlicna,odlicen vkus. Ako zemas samo so vkus banana ili vanila. Od cokolado ne e ubav. Od dymatize super mass ti e ist kako na optium. Moras da imas i dobra ishrana. Koristigo gejnerot samo kako dodatok vo ishranata. Edna doza 150grama. na sabajle posle jadenje i edna doza pred spienje 200grama.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom