Балисти: 1941-1949 година - Убиства, силувања, грабежи, палежи...

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Прадедоми е убиен од страна на Балистите мислам дека 40 или 41 година во Демир Хисар.
Во селото јавиле дека Балистите се приближуваат и спремаат атак врз селаните.Цело село се собрале со ловџиските пушки и отишле на ридот,ретко кој од нив се вратил жив и здрав,но сепак децата и жените останале недопрени,мажите успешно го одбраниле селото.
Не сум сигурен но ја сум прочитал дека тие се бореле само во западниот регион бидејќи биле истренирани за борба во планините и бидејќи можеле лесно да избегаат во Албанија.
--- надополнето: 8 декември 2012 во 12:55 ---
Балисти-ш иптари, крсти ги како сакаш.....пациентиве од горе не им е јасно за што се бореле, фала Богу.....
На пример ќе го зеам Химлер или Борман (овие говнари се бореле на иста страна, со исти идеологии - малку потешко).....јас не се сеќаам Германија дека има улица „Мартин Борман“ (недај Боже негов споменик), ама затоа Гостивар има „Џемо Хаса“ улица и негов споменик, а да биде уште поправилна паралелата, замисли си во Полска да има такви улици и споменици.....
Финска земала учество во втора светска војна за да се бори за територии, ш иптарското учество во истата е отприлика со слични цели, со тоа што Финците си враќале територии од Русија, а овие говнава ненаситни виделе прилика....
Од истите тие што му го запалиле селото на прадедо ми кое е на територија на денешна Албанија, нивните внуци дојдоа во Скопје да ми кажуваат за „приказни и немање факти“......
Споменик има во неговото село а улица нема "сеуште".

Дека биле големи злосторници,крвници биле и тоа докажано нема тука што да се дискутира.Неалбанската територија била нон стоп напаѓана се додека не го убиле Џемо Хаса,главниот месија.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Дај со факти каде било малтертирано цивилно население од страна на партизаните. Балистите сакале територии и се што било неалбанско било убивано и протерувано. Зошто за злодела кои ви биле извршувани од страна на срби и бугари сте се одмаздувале врз цивилно македонско население? Балистите сакале од овде до онде а бугарите од онде до овде, а на чиј грб паѓал товарот од тие прекројувања на карти? Ама нема везе ај да не ја упропастуваме темата, следи ја од време на време и очекувај уште погадни работи да прочиташ што ги извршиле твоите сонародници.
Јас мислам дека кажав за што се бореле балистите, реков дека се бореле за ослободување на окопираните територии, а истовремено се бореа против србобугарските ѕверства........
Од 1912 па наваму секви злосторства се случиле, протерувања, асимилирања........и пак очекувавте дека населението нема да искорустува околности за да ги врати териториите назад........

Јас можам да ти дадам такви факти што дава Анчо, но сигурем сум дека и ти ќе викаш приказни се........и албанците пишуваа книги за ѕверствата направени по ВСВ и низ неа........но немам намера да преведувам овде...........
--- надополнето: 8 декември 2012 во 13:04 ---
Балисти-ш иптари, крсти ги како сакаш.....пациентиве од горе не им е јасно за што се бореле, фала Богу.....
На пример ќе го зеам Химлер или Борман (овие говнари се бореле на иста страна, со исти идеологии - малку потешко).....јас не се сеќаам Германија дека има улица „Мартин Борман“ (недај Боже негов споменик), ама затоа Гостивар има „Џемо Хаса“ улица и негов споменик, а да биде уште поправилна паралелата, замисли си во Полска да има такви улици и споменици.....
Финска земала учество во втора светска војна за да се бори за територии, ш иптарското учество во истата е отприлика со слични цели, со тоа што Финците си враќале територии од Русија, а овие говнава ненаситни виделе прилика....
Од истите тие што му го запалиле селото на прадедо ми кое е на територија на денешна Албанија, нивните внуци дојдоа во Скопје да ми кажуваат за „приказни и немање факти“......
Па вие ќе зборувате за споменици, а за секаков ќе сте издигнале споменик, бугар, србин, грк, албанец, контравезни личности.........
И да, бали комбтар сакаше да ги врати териториите, не да окупира.........
--- надополнето: 8 декември 2012 во 13:21 ---
Eve stranski za albanskata golgota
http://pashtriku.beepworld.de/files/libra/Libri_Golgota_1913/leo_freundlich_albaniensgolgotha_1913_23.8.08.htm

Po në gazetën ”Radniçke novine” Beograd-Tetor 1913, socialdemokrati Dimitrije Tucoviç, për masakrat e ushtrisë serbe, ndër të tjera shkruan: ”...Kur trupat serbe shkatërruan fshatin Topojan (fshat i Lumës - Sh.B) aty s´kishte burra. Oficerët rezervë që morën urdhëra ta djegin fshatin dhe të thernin me thika, kot kundërshtonin, kot i përsëritnin fjalët ”të gjithë a?” Të gjithë ishte përgjigjja e njëfarë kapiten Jurishiqit. Për dy orë u vranë 500 shpirtëra... Shqiptarët e “egjër” ushtarët tanë të zënë rob i çarmatosnin dhe i lëshonin, kurse ushtria jonë e ”kulturuar” e shekullit XX po i vretë edhe fëmijtë e tyre....”

Превод:

Радничке новине - Белград - октомври 1913, Димитрије Туцович за масакрите на српската војска пишува: кога српските војници го уништија селото Топојан (село на Лума) таму немаше мажи. Резервиситте офицери што земаа наредба да го палат селото и да колат со ножови, џабе се спротиставуваа, џабе ги повторуваа зборовите : СИТЕ А? одговорот од Страна на некој си капитен Јуришиќ било СИТЕ. За два часа се убија 500 души.
*Дивите* албанци нашите војници ги фаќаа и разоружуваа и ги пуштеа, а нашата *културна* војска на ХХ век ги убива и нивните деца......

Еве само еден случај на српски весник...........што го преведов, после ќе преведам уште други, странци што пишуваа...............
Сепак има врска со темава затоа што треба да се знае што сме претрпеле што сме искористиле надворешен непријател за да ни помогне да ги решиме балканските проблеми.........
реално без оружјето од германците или италијанците, бали комбтар не би посотел
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Значи тоа што биле балистите сојузници со фашистите не е ништо. И каква врска имаат српските и бугарските зулуми(бугарите патем и биле и нивни сојузници) врз албанците, со палење, пљачкање на македонски села и убивање на цивилно македонско население од страна на балистите.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Уште еден интересен пример:

Ndërsa një ushtarë i quajtur Vuksanoviq për masakrat e kryera, rrëfen si vijon: ”Shqiptarët në fillim i vritnim me pushkë dhe patllake, por së shpejti erdh urdhëri se nuk kishte levërdi të shpenzohet municioni, prandaj shqiptarët do të therren me thika. Dhe kështu ndaheshin në grupe grupe..., rreshtoheshin në rreshta me fytyra të kthyera kahë njëri tjetri dhe atëherë oficerët dhe nënoficerët i thernin shqiptarët një nga një në qafë. Këta njerëz fatkëqinjë as që luanin nga vendi, as nuk bërtisnin, as nuk mbroheshin, thuajse nuk ishin qenje njerëzore të vetëdijshme, por shikonin të qetë si i therrej shoku pranë dhe thika po ia shpërthente fytin e tij. Nuk mund ta merrja me mend një gjakftohtësi dhe qëndrueshmëri të këtillë njerëzore, të cilët e shikonin vdekjen me sy të hapur. Është kjo njëra nga skenat më të llahtarshme që e përjetova gjatë luftrave. Duhet të vdesin disa gjenerata të shqiptarëve që të harrohen ato, çfarë kanë bërë serbët ndaj tyre.” shkruan ”Radniçke novine”, Beograd - datë 22 tetor 1913.

Еден војник со Име Вуксановиќ за масакрите раскажува:
Албанците првично ги убивавме со пушки, но брзо дојде н аредбата дека нема потреба да ја трошиме муницијата и дека треба да почнеме да ги колеме.
И така ги редевме на групи, ги редевме на редови со лице свртени едни кон други, и тогаш офицерит и под офицерите ги колеа еден по еден ( ин тхе нецк).
Овие луѓе ниту мрдеа, ниту викаа, ни се бранеа, како да немаа лудски чувства, и само гледаа како се коле својо сонародник и како ножот ја распрснува крвта од својот сонародник...
не можев да помислувам на толкава човечка ладнокрвност и тврдност....и само ја гледаа смрта со отворени очи......
Ова беше најхорор сцена што ја преживеав низ војните....
Треба да умрат генерации албанци за да забораваат тоа што им го сториле србите.......
Пишува ”Radniçke novine”, Beograd - 22 октомври 1913
--- надополнето: 8 декември 2012 во 13:36 ---
Значи тоа што биле балистите сојузници со фашистите не е ништо. И каква врска имаат српските и бугарските зулуми(бугарите патем и биле и нивни сојузници) врз албанците, со палење, пљачкање на македонски села и убивање на цивилно македонско население од страна на балистите.

Се обидувам да ги оправдам балистите што се бореа за ослободување на териториите каде живеат албанците, истите територии кои се окупиранио од страна на србите.............
Никако не ги оправдувам ако убивале невини или цивили, искрено сочувство до родниите на убиените...........
Се обидувам да го објаснам контекстот.........не било толку ненадејно или безмислено бунтувањата на албанците тогаш, туку имало причина, секој човек има инстиктивни рефлекси за да се бори за слобода...........
--- надополнето: 8 декември 2012 во 13:40 ---
Ndërkaq gazeta e Zagrebit ”Hrvatska Novosti” shkruan: ”Çudi e madhe?! Serbët jo vetëm në kohën e luftimeve, që bënë aq çudira mbi shqiptarët e Kosovës sa gjithë bota u neverit, por edhe sot pas vendimeve të Konferencës së Londrës, kudo që kanë shkelur, vrasin, presin, vjedhin, burgosin, dhunojnë e plaçkisin popullsinë e pafajshme vetëm pse janë shqiptarë.”

Хрватски новости пишува:
Голема чуда?! Србите не само во времето на војувањето, што правеа толку чуда од масакри над косовските албанци што целиот свет се зачуди, но и денеска после Кон. на Лондон, каде што оделе, убиваат, колаат, затвораат, силуваат и ја плачкат невиното население само затоа што се албанци.........
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Почна интересна да е темава,со мерак ја читам.
Јас ќе продолжам,само со вистина,а не со приказни.
Приказни имам слушано од татко ми ама и тие вистинити,а и нив ќе ги изнесам,кога со години ги бркал балистите 44-53г.
---------
прашање до Албанциве што се уклучива во темава,тоа е добро и од нив да чуеме за овие збиднувања и времиња.
Кои територии ги бранеа (или напаѓаа) балистите во последните денови на втората светска војна.Колку германски војници го држеа-бранеа Скопје 12-13 и 14 ноември 1944 год.
а колку Б А Л И С Т И.
Зошто 16 Македонска ударна бригада,која тие денови го ослободуваше Скопје од северната страна-Скопска Црна Гора и Качаничката клисура и водеше тешки борби со фашистите-непријателите,а и со балистите не успеа да влезе на 13 ноември 1944 год. во Скопје.....
Балистите со последни сили.својте банди ги беше распоредила во Чаир-држејќи си некаква територија и храбро ја бранеа- ама само уште тој ден.
А за западната страна повеќе во „ослободувањето на Скопје“- е напишано што таму бранеа балистите.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ако можеш да најдеш странски или *неутрални* документи кои би придонесувале да бидеш што повеќе поверодостоен.......
--- надополнето: 8 декември 2012 во 15:20 ---
Ако можеш да најдеш странски или *неутрални* документи кои би придонесувале да бидеш што повеќе поверодостоен.......
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Значи тоа што биле балистите сојузници со фашистите не е ништо. И каква врска имаат српските и бугарските зулуми(бугарите патем и биле и нивни сојузници) врз албанците, со палење, пљачкање на македонски села и убивање на цивилно македонско население од страна на балистите.
Јасен е насловот, ама на кого да му кажеш....

И да, бали комбтар сакаше да ги врати териториите, не да окупира.........
Е ова се приказни за мали деца :D.........дај уште ако имаш, да се насмееме...

Доволно да ги паметиш херојствата на балистите.
Да, да.....ај за балистички „херојства“ да зборуваме:pos: - како да убиеш ненаоружани селани, да ги силуваш жените и да им ги запалиш куќите....све „херој до херој“....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Српскиот весник "Radnička новине" бр. 212, Белград, 9 октомври 1913, српски војник, во издадено писмо за српските масакри во Лум меѓу другото вели: "... Можам да кажам дека тука се случуваат катастрогални нешта . Јас се наежав од сето ова и се прашува секогаш, дали е можно за човекот да биде толку варвар? Ова е страшно... Не смеам, и немам време да пишувам опширно. Можам да кажам дека Лума повеќе не постои. Сè е претворено во трупови и пепел. Имаше села со 100-150-200 куќи, не остана апсолутно нитуеден жив, ниту еден жив, ... Ги соберавме во групи, од 40 до 50 луѓе, а како што беа ги колевме сите до еден со ножеви. Грабеж имаше насегде насекаде. Офицерите ограбувале цели стада добиток и ги продаваа меѓу војници... "

Мислам дека сме имале причина за да војуваме и да се бунтуваме.............
--- надополнето: 8 декември 2012 во 16:41 ---
Јасен е насловот, ама на кого да му кажеш....

Е ова се приказни за мали деца :D.........дај уште ако имаш, да се насмееме...


Да, да.....ај за балистички „херојства“ да зборуваме:pos: - како да убиеш ненаоружани селани, да ги силуваш жените и да им ги запалиш куќите....све „херој до херој“....
Се обидувам да го објаснам контекстот.......
Животот на албанците не беше мед и млеко, за да се чудиш зошто се бореа балистите...........
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Животот на албанците не беше мед и млеко, за да се чудиш зошто се бореа балистите...........
Кажи бе мајсторе, кого тоа дедо ми и прадедо ми колеле во Голо Брдо, за да ги истераат од таму и чија територија била за да ви ја „вратиме“......Бали враќале територии? Жити све.....па до пола Албанија топонимите повеќе се сродни со нашите него со вашите, а балистите до пола Македонија тргнале да тероризираат ненаоружан народ....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Сите потомци на балисти кои сум ги прашал лично јас, дали балистите вршеле зверства кон цивилите, секогаш одговорот бил дека дури и македонците беа под нивна заштита, цивилно население никогаш не допреле.......
Но на комунистите не им одогвараше тоа да териториите на западна Македонија да се изгубат и почнуваат на секаков начин да ги дескредитираат.........и буквално да војуваат со нив, и после војната не биле убиени само тие, туку се убиени цели семејства..........
Дури ми рекоа дека има книга објавен од македонци кои ги спомнуваат балистите како спасители од фашистите.......и затоа правам напори да ја најдам...... и ќе ја постирам овде.......

Не велам дека 100% немало злосторства врз цивили, можеби грешам и се лажам, но сепак не би и верувал на комунистичките власти........особено српските,,,,,
--- надополнето: 8 декември 2012 во 16:52 ---
Кажи бе мајсторе, кого тоа дедо ми и прадедо ми колеле во Голо Брдо, за да ги истераат од таму и чија територија била за да ви ја „вратиме“......Бали враќале територии? Жити све.....па до пола Албанија топонимите повеќе се сродни со нашите него со вашите, а балистите до пола Македонија тргнале да тероризираат ненаоружан народ....
Каде до пола Македонија?????? што се зеабаваш???

Топонимите не ти даваат потврда дека државата е твоја, и во Македонија има турски топоними, што тогаш...........

Читај нагоре и ќе видиш зошто албанците биле незадоволни од тогашните граници...........
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Значи фактички албанците низ целата нивна историја се "незадоволни" и тоа незадоволство го решаваат (ле) со колење и масакри главно врз невино население ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Значи фактички албанците низ целата нивна историја се "незадоволни" и тоа незадоволство го решаваат (ле) со колење и масакри главно врз невино население ?
Не верувам дека имало колење и масакри врз невино население, чисто од информациите кои ги имам.........барем не масовно...........
Ако ги имало, тоа значи јас како албанец не се гордеам со тоа, и ми е жал за настраданите, знам како е, и мојот пра дедо од страна на мојата баба е убиен од србите.......

Тоа незадоволство албанците го решаваат со бунтување кон партизаните и општо војската, а денска со бунувањето против институциите, ако го решавале незадоволвството врз цивили уверен сум дека никогаш не би можеле да затегнат доверба од албанскиот народ.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom