Балисти: 1941-1949 година - Убиства, силувања, грабежи, палежи...

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Балистот- Акиф Речани
Потешки страдања с.Маврово доживеало во септември1944 г. (по капитулација на фашистичка Италија)
а поводот било убиството на селскиот кмет Серафим Петрески,верен слуга и соработник на балистите.Во оружена борба ,што започнала на 1 септември 1944 г.,бил ранет и Акиф Речани,еден од најозогласените балистички водачи во гостиварскиот крај.
По нападот на жандармериската станица во с. Маврово и заробувањето на четворица жандарми од страна на една единица на Македонските партизани,балистичкиот водач Акиф Речани собрал околу 300 балисти и друг башибозук и на 4 септември 1944 г. го нападнал селото.Балистите почнале веднаш да ги палат семејните куќи во селото и да грабат покуќнина и добиток.Притоа,изгореле 150 куќи,а биле убиени или живи фрлени во огнот повеќе месни жители.
Но и пред ова бандата на Акиф Речани ги напаѓала македонските села во тој крај.Така на 26 април 1943 г. под непосредно раководство на Џемо Хасани,било нападнато селото Ново Село од страна на 200-300 балисти чии водач бил Акиф Речани. Селото било ограбено,додека заробените партизани биле однесени во Тиранскиот затвор,а дел биле ликвидирани.Следниот ден балистите се наврлиле на селата Никифорово,Леуново и Маврово каде извршиле разни насилства и грабежи врз македонското население.
За престојот на една група партизани во с Беличица,во септември 1944 г. дознал крвникот Акиф Речани.Тој со бандата од околу 200 балисти го блокирал селото и во заседа успеал да ликвидира повеќе борци кој влегле во него по храна.Партизаните ја прифатиле борбата.Вкупно биле убиени 22 партизани и 24 селани од село Беличица.
Тука загинале народните херои Тодор Циповски - Мерџан и Гоце Стојчевски.Крволочно настроени балисти најпрво го ограбиле,а потоа го запалиле селото.од 42 куќи колу што имало селото останале само седум.
(За ова ќе стане збор,поопширно понатаму)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
maalski muabeti, samo toa citam tuka
Дедо Анчо ти има наведено се со датум, име и презиме ако не ти се верува прошетај по некое од тие села и распрашај ги мештаните ако уште ги има. Или отвори некоја книга за балистите да видиш што луѓе биле, што мислиш ти истите за што се бореле? Ама не, битно вие подигате споменици на балисти и именувате навивачки групи по нив, правите херои од балистите како што правите денес херои од УЧК.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.417
Поени од реакции
4.897
Дедо Анчо ти има наведено се со датум, име и презиме ако не ти се верува прошетај по некое од тие села и распрашај ги мештаните ако уште ги има. Или отвори некоја книга за балистите да видиш што луѓе биле, што мислиш ти истите за што се бореле? Ама не, битно вие подигате споменици на балисти и именувате навивачки групи по нив, правите херои од балистите како што правите денес херои од УЧК.
Да не сакаш да протестираме против УЧК?

Балистите биле за обединување на албанците во една територија, тоа е факт.........и сега нормално за вас ќе бидат лоши затоа што вие ги имате тие територии, ве разбираме, и не очекувам дека и вие ќе им подигните споменици......
И општо политиката на комунистите беше да ги лошо престават во секое поле, сигурно има преовеличивање на работите..........демек убивале деца и цивили.......

Дедо анцо пишува без факти, и горе долу приказни, зосториства сигурно се случувале, не велам не, но сигурно има преовилечување на работите, знам дека балистите убивале партизани, ама дека убивале деца стари луѓе просто никаде не сум читал за тоа...........

Уште пред втората светска војна имаше разни тортури и малтретирања од тогашните власти кон албанците во тие региони, една од тие семејства кои потрпеле многу тортури е и семејството на Џемо Хаса..............

Се знае дека постоеше обиди да се договарат албанците со партизаните заедно да се борат против окупаторот, но не успеваат да се договарат затоа што териториите каде живеат албанците партизаните сакаа да бидат под комунистичка власт...........
За жал и во втора светска војна го имаше феноменот на братско убивање меѓу албанците, од една страна балистите од другата албанските партизани кои се бореа за против албанските интереси............

Да не пишувам за бугарските злосторства, кои пустошеа палеа, иако беа на некој начин сојузници со албанците, има сведошства и од Куман. липк, регион каде цели села палеа иако таму немаше влијание бали комбтар............
Несогласувањата меѓу балистите и бугарите беа затоа што Бугарите ги сакаа териториите по стефан. кон. до Елбасан, а балистите ги сакаа сите териториите на гостивар, дебар, струга, Тетово, и пологот општо.......

И партизаните убиваа цивилно население, заради немоќта да се борат против балистите удираа кон цивилното население, особено по завршувањето на војната цели села малтретираа со претекстот дека бараат оружје..........

Втора светска војна не беше добра за никого, можеби сум офтопик но мислам дека е во контекст да ги спомнам овие работи........
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Дај со факти каде било малтертирано цивилно население од страна на партизаните. Балистите сакале територии и се што било неалбанско било убивано и протерувано. Зошто за злодела кои ви биле извршувани од страна на срби и бугари сте се одмаздувале врз цивилно македонско население? Балистите сакале од овде до онде а бугарите од онде до овде, а на чиј грб паѓал товарот од тие прекројувања на карти? Ама нема везе ај да не ја упропастуваме темата, следи ја од време на време и очекувај уште погадни работи да прочиташ што ги извршиле твоите сонародници.
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Дедо Анчо ти има наведено се со датум, име и презиме ако не ти се верува прошетај по некое од тие села и распрашај ги мештаните ако уште ги има. Или отвори некоја книга за балистите да видиш што луѓе биле, што мислиш ти истите за што се бореле? Ама не, битно вие подигате споменици на балисти и именувате навивачки групи по нив, правите херои од балистите како што правите денес херои од УЧК.
sigurno znam poveke od tebe za tie regoni, tamu sum izrasnal ;) a kako sto citam tuka sum znael podobro i od vasi "istoricari", dedovci, ancovci, neznamkojcovci.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
sigurno znam poveke od tebe za tie regoni, tamu sum izrasnal ;) a kako sto citam tuka sum znael podobro i od vasi "istoricari", dedovci, ancovci, neznamkojcovci.
Тачно, се сеќаваш на тие злосторства ко вчера да биле :tapp:
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
И, за што се бореле балистите и на кој начин го правеле тоа?
ne se praj tose, vo 1997 se ubivaa albanci zosto krenaa albansko zname a ti mi zboruvas za sto vojuvale albancite vo 1940-ite, znaes mnogu dobro za sto vojuvale. nego pojdi ti vo tie regioni i zemi eden albanec i eden makedonec da ti raskazaat prikazni (samo da ne bide makedonecot sam oti togas koj znae sto ke lomoti deka se desilo).
--- надополнето: 8 декември 2012 во 12:19 ---
Тачно, се сеќаваш на тие злосторства ко вчера да биле :tapp:
sto mislis kolku godini imam?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
ne se praj tose, vo 1997 se ubivaa albanci zosto krenaa albansko zname a ti mi zboruvas za sto vojuvale albancite vo 1940-ite, znaes mnogu dobro za sto vojuvale. nego pojdi ti vo tie regioni i zemi eden albanec i eden makedonec da ti raskazaat prikazni (samo da ne bide makedonecot sam oti togas koj znae sto ke lomoti deka se desilo).
Незнам за што војувале, затоа те прашав еве пак, за што војувале балистите (не албанците) и на кој начин го правеле тоа? Ти се правиш на Тошо од тема за балистите и нивните злосторства пребацуваш муабет за 1997 и нелегално поставеното албанско знаме.
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Незнам за што војувале, затоа те прашав еве пак, за што војувале балистите (не албанците) и на кој начин го правеле тоа? Ти се правиш на Тошо од тема за балистите и нивните злосторства пребацуваш муабет за 1997 и нелегално поставеното албанско знаме.
po od temata za ballistite mozam da napravam muabet i za vremeto na skenderbe, toa mi e poentata, za istite raboti vojuvale albancite od pamtivek, za da moze da se krene toa zname bez nekoj da te ubie
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Незнам за што војувале, затоа те прашав еве пак, за што војувале балистите (не албанците) и на кој начин го правеле тоа? Ти се правиш на Тошо од тема за балистите и нивните злосторства пребацуваш муабет за 1997 и нелегално поставеното албанско знаме.
Балисти-ш иптари, крсти ги како сакаш.....пациентиве од горе не им е јасно за што се бореле, фала Богу.....
На пример ќе го зеам Химлер или Борман (овие говнари се бореле на иста страна, со исти идеологии - малку потешко).....јас не се сеќаам Германија дека има улица „Мартин Борман“ (недај Боже негов споменик), ама затоа Гостивар има „Џемо Хаса“ улица и негов споменик, а да биде уште поправилна паралелата, замисли си во Полска да има такви улици и споменици.....
Финска земала учество во втора светска војна за да се бори за територии, ш иптарското учество во истата е отприлика со слични цели, со тоа што Финците си враќале територии од Русија, а овие говнава ненаситни виделе прилика....
Од истите тие што му го запалиле селото на прадедо ми кое е на територија на денешна Албанија, нивните внуци дојдоа во Скопје да ми кажуваат за „приказни и немање факти“......
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Едно големо фала до членовите Пуно и Леут за нивните директни, точни и прецизни одговори на неколку едноставни прашања (ништо не одговорија). Размислете убаво кои луѓе од вашата историја ги величите, само прст на глава и убаво рационално размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom