Балисти: 1941-1949 година - Убиства, силувања, грабежи, палежи...

W

Werther

Гостин
По упатените ќе ја познаат ѕвездата на сликава.
Сликата е од 1939.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
По упатените ќе ја познаат ѕвездата на сликава.
Сликата е од 1939.
Вертхер,

мислам дека нема потреба од „стручна“ конспиративност на темава. Објасни тоа што имаш за сликава.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.624
Поени од реакции
13.722
Тетово 7 јуни 1943 година
НАЈЗВЕРСКОТО УБИСТВО
Таа ноќ во куќата на сточарот,Јордан Кузмановски,влегла една банда на убици-балисти,го убиле Јордана,неговата сопруга Зора,синовите Глигор и Симо и ќерката Марица.
Само најмалиот син Кузман го одбегнал колежот.
„ Таа топла јунска ноќ ја пресекле повеќе истрели.Кога соседите истрчале на улица,тие можеле што да видат,како четворица луѓе на дрвени скали носат нешто.Тоа било железната каса на Јордан Кузмановски.Тие што влегле со Карабинерите во куќата се сретнале со најзверското и најподмолното убиство во Тетово,направено кога и да е
Најстариот син на Јордан,Глигор Кузмановски бил избоден
со ножеви и фрлен веднаш до дворната врата.На чардакот една преку друга лежеле мајката Зора и ќерката Марица,
заклани со ножеви и убиени со пушка. А Марица требало само по 24 часа да го стави на глава свадбеното венче. Во една од собите стенкал тешко ранет помалиот син Симо, а домаќинот Јордан Кузмановски,тешко ранет,збирал душа во дворот. Само најмалиот син Кузе го немало никаде.
Соседите на селска кола го натовариле Јордана и неговите два сина и ги однеле во болница.Симо умрел уште додека го префрлале во колата , а малку подоцна,по пат за болница,умрел и стариот Јордан. Утредента во скопската болница умрел и најстариот син Глигор.Имал само 24 години“
Сите петмина биле погребани во сабота, на овој траулен чин излегол целиот град.
-------------------------
извор, книга „Балисти“- Ѓорги Малковски - Скопје 2002 г.
Д-р Г. Куцуловска,-Теророт и злосторствата на окупаторот во Тетово
 
W

Werther

Гостин
Вертхер,

мислам дека нема потреба од „стручна“ конспиративност на темава. Објасни тоа што имаш за сликава.
Брату,многу си во последно време нервозен,револтиран.
Незнам дали носиш некој внатрешен товар,но ако сакаш да се олабавиш би те почастил еден Хајнекен во Старо Буре.

Онака муабет за релаксација.

:)
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Сите потомци на балисти кои сум ги прашал лично јас, дали балистите вршеле зверства кон цивилите, секогаш одговорот бил дека дури и македонците беа под нивна заштита, цивилно население никогаш не допреле.......
Но на комунистите не им одогвараше тоа да териториите на западна Македонија да се изгубат и почнуваат на секаков начин да ги дескредитираат.........и буквално да војуваат со нив, и после војната не биле убиени само тие, туку се убиени цели семејства..........
Дури ми рекоа дека има книга објавен од македонци кои ги спомнуваат балистите како спасители од фашистите.......и затоа правам напори да ја најдам...... и ќе ја постирам овде.......

Не велам дека 100% немало злосторства врз цивили, можеби грешам и се лажам, но сепак не би и верувал на комунистичките власти........особено српските,,,,,
--- надополнето: 8 декември 2012 во 16:52 ---


Каде до пола Македонија?????? што се зеабаваш???

Топонимите не ти даваат потврда дека државата е твоја, и во Македонија има турски топоними, што тогаш...........

Читај нагоре и ќе видиш зошто албанците биле незадоволни од тогашните граници...........
Majstore prvo malku da ne gresis? Pa i samite iteli na kraistata okupirani od italijancite imale mnogu dobro mislenje za italijancite koi za razlika od kacackite i podocna bali Kombetar bandi ne odele da go teroriziraat civilnoto naselenie. Od kogo toa balistite go branea civilnoto naselenie vo zapadna Makedonija? A i uste edno prasanje. sto imaat vrska ubistvata vo Ljuma vo 1913 godina so balistickite zverstva vo zapadna makedonija i za cii teritorii se borea? Da ne pocnaa da doagjaat vo makedonija pomasovno kon krajot na XVIII i poc na XIX vek i da go teroriziraat naselenieto vo Mijacijata pa pocnaa tie da se preseluvaat vo kraevite okolu Prilep i Bitola. Drugpat proveri ja malku faktografijata ok?
--- надополнето: 15 јануари 2013 во 23:47 ---
Овие што примери што ги постирав првпат сум ги видел, најискрено, никогаш не сум сакал да копам по минатото, минатото во минатото........
Ми остави впечаток Димитрије Туцович, мислам дека има улица во скопје во негово име........
Но на некој начин морав, по форумов не сакам да ширам таква пропаганда во стилот Сакај ги албанците, туку повеќе слушај ја и другата страна........само ова сакав да ја наметнам насекаде............
И овие примери се од странски и од српски војници, како што во една тема се постираа грчки војници што велеа за злосторствата против македонците..........мислам дека е веродостоен извор..........
Факт е дека после балканските војни албанците бел ден не видеа, има секакви притисоци и тортура.........
100 год. немилосрдено владење на албанците од страна на србите ни дава милиони причини и потреба за барање на слободата, не беше работата : ние живееме све ок, но сакаме да сме обединети со Албанија, за да посегнува населението по оружје треба да има цврста причина, било каква нација да е без врска нема да иде во смрт...........
--- надополнето: 8 декември 2012 во 22:21 ---
И балистите не беа марионети на германците, затоа што не убиваа евреи, туку ги сокрија меѓу населението, друг факт е дека кога германците наредија да се убијат сите италијанци, пак беа сокриени меѓу населението, самите италијанци спомнуваат бројка од 20000 војници сокриени меѓу албанците, облечени како селани.........голем дел тогаш и останаа да живеат понатаму во Албанија.........
Дури има еден интересен филм на еден италианец кој е примен кај албанец и после помага во борбата против германците..........
Ma nemoj. Dzemo Hasa i Mefail edvaj cekaa da najdat takvi italijanski vojnici i da im gi predadat na Germancite. I te molam kazi mi kade i koga spasuvaa evrei? Vo Tetovo Gostivar Debar Struga i Kicevo nekogas imalo evrei? Ne bi rekol
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.624
Поени од реакции
13.722
На денешен ден во 1943 година престана да постои селото Никифорово.
Никифорово и Леуново се првите запалени села во НОБ.Неколку селани се убиени,имало и мачења и силувања.Стоката и покуќнината е ограбена.
Биле запалени и уништени 62 куќи,останале само неколку читави.
Херојот на мојот аватер Чеде Филиповски Даме од село Никофорово.
----------------------------
Повеќе во книгата од Ацо Филиповски - Никифорово
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
177
Факт е дека во Албанија за време на втората светска војна многу малку биле против фашизмот во однос на балистите.Во книгата на Светозар Вукмановиќ Темпо`Борба за Балканот` се кажува дека тој многупати вршел посети на пограничните региони на Македонија и таму се сретнувал со дејците на КПА .Тие постојано се жалеле дека не можат доволно добро да ја организираат одбраната поради честите напади од страна на Бали Комбетар.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.624
Поени од реакции
13.722
Убиството на Боге Велјановски - Каленин
Борец од Првата светска војна и Солунскиот фронт,на свој речиси 60 год. се приклучил во партизани со пушка в рака и тргнал да се бори....
„ за одбележување е тоа што по заробувањето,Џемо Хаса лично го стрелал стариот Боге,беспомошен и разоружан, со што го покажа својот кукавичлак,
и својте злосторнички инстикти,окрвавуваиќи ги својте раце со крвта на човекот кај кого во Маврово има работено како аргат-косач,газејќи ги лебот и солта што ги јадел кај него.
Стариот борец-партизан,чичко Боге вечно ќе живее во сеќавањата наши.
--------------
„Со крстот на чело“-автор Тихомир Шаревски,книга прва јануари-мај 1943г.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
108
Поени од реакции
70
Сите потомци на балисти кои сум ги прашал лично јас, дали балистите вршеле зверства кон цивилите, секогаш одговорот бил дека дури и македонците беа под нивна заштита, цивилно население никогаш не допреле.......
Но на комунистите не им одогвараше тоа да териториите на западна Македонија да се изгубат и почнуваат на секаков начин да ги дескредитираат.........и буквално да војуваат со нив, и после војната не биле убиени само тие, туку се убиени цели семејства..........
Дури ми рекоа дека има книга објавен од македонци кои ги спомнуваат балистите како спасители од фашистите.......и затоа правам напори да ја најдам...... и ќе ја постирам овде.......

Не велам дека 100% немало злосторства врз цивили, можеби грешам и се лажам, но сепак не би и верувал на комунистичките власти........особено српските,,,,,
--- надополнето: 8 декември 2012 во 16:52 ---


Каде до пола Македонија?????? што се зеабаваш???

Топонимите не ти даваат потврда дека државата е твоја, и во Македонија има турски топоними, што тогаш...........

Читај нагоре и ќе видиш зошто албанците биле незадоволни од тогашните граници...........
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
245
Што ќе збориш за балистите од втората светска војна кога истите се и денеска. Ништо немаат сменето, си останаа со празни глави.
:cuc:

k@z@n RS power
Одма да се обештетат и да му се направи споменик за овие добри дела.
И да се наградат, преименуваат во борци и амнестираат.

Leut
maalski muabeti, samo toa citam tuka
Да, таков муабет за балистите повеќе одговара на темата од форумот .... животни.

Булевар УЧК, Џемо Хаса и ред други балисти ќе бидат новите имиња на гостиварските улици
Булевар УЧК, булевар 116-та бригада, Џемо Хаса, Хасан Приштина, Исо Булетани, Јашар Јакупи се некои од новите имиња на гостиварските улици.:facepalm::facepalm::facepalm:
.........................

Булевар УЧК ........................ Гостивар доби булевар на балистот Џемо Хаса

По потпишувањето на Букурешкиот договор 1913 година качаците од Источна Албанија и Западна Македонија ги напаѓаат Македонците со цел од Западна Македонија да се протера македонскиото христијанско население и да се создаде чиста етничка територија, а тоа е расистичка теорија каква што ја имаше Германија во втората светска војна

За време на втората светска војна балистот мефаил се свртел против македонските партизани и извршил масакрирање на Буковик 1943 година врз македонците.

Во тој период во Северна Албанија во местото Бујан се одржува систанок на балистичките фашистички слуги и донесуваат Резолуција со која се повикува албанското население за создавање на етнички чиста албанска територија.

По ослободувањето од германско-бугарско-албанскобалистичкиот фашистички окупатор војната не е завршена, затоа што Македонија се бори за зачувување на својата територија од балистичките сили, кои работат за големоалбанската идеја.
Оваа војна со остатоците на балистичките сили задоени со големоалбанската програма ја уништувале Македонија и го попречувале нејзиното создавање кое трае се до 1953 година.[DOUBLEPOST=1400088744][/DOUBLEPOST]
Незнам зошто после втората светска војна не е спроведено чистење на подржувачите (90% од албанското население во МК) на балистиве?? Одговарал ли некој за делава ??
Trebeshe posle vtorata svetska vojna site balisti, bugarski vrhovisti, stalinisti i drugi domashni fashistichki predavnici dozhivotno vo zandani da skapat. Site albanci trebalo da se rasporedat po cela Jugoslavija ne da se koncetriraat na edno mesto vo Kosovo i Metohija i zapadna Makedonija.

Za niv dobra idejna programa imal Rankovich.

Vo vrska so ova ima edna prikazna. Otishle kaj Tito Albanci od Kosovo i Metohija da baraat pokrainata da bide republika, vaka : aman shoku Tito nie sakame da bideme Republika kako drugite, Tito im odgovoril: taman, ama za presednik ke bide Rankovich. Ovie koga chule odednash : jok shoku Tito nekeme ni republik ni Rankovoch.[DOUBLEPOST=1400090070][/DOUBLEPOST]
Лазо Колишевски тоа куче требаше да одговара за многу работи кои се случувале и се случуваат до ден и днес:mad:
А на Џемо споменик на сред Скопје.

Во март 1943 година во Тетово бил одржан првиот состанок на Централниот комитет (ЦК) на новоформираната Комунистичка партија на Македонија (КПМ), а за нејзин прв секретар бил именуван Лазар Колишевски. На истиот состанок било одлучено да се соработува со движењата на отпорот во Албанија.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
124
Hahahaha, dobra idea vika imal Rankovic, koga citam vaka, mnogu posakuvam vasite prikazni deka ballistite masakrirale da bidat vistini.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
245
Hahahaha, dobra idea vika imal Rankovic, koga citam vaka, mnogu posakuvam vasite prikazni deka ballistite masakrirale da bidat vistini.
За време на втората светска војна балистот мефаил се свртел против македонските партизани и извршил масакрирање на Буковик 1943 година врз македонците.
Toa e fakt ne prikazni, dokumentirano dokazhana istoriska vistina sho poveke sakash.

Izgleda deka si po ovie tvoi fashists mrshojadi .... a
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
124
Kamo li da traese poveke toa, da go gledavme posle rankovic.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
245
Убиството на Боге Велјановски - Каленин
Борец од Првата светска војна и Солунскиот фронт,на свој речиси 60 год. се приклучил во партизани со пушка в рака и тргнал да се бори....
„ за одбележување е тоа што по заробувањето,Џемо Хаса лично го стрелал стариот Боге,беспомошен и разоружан, со што го покажа својот кукавичлак,
и својте злосторнички инстикти,окрвавуваиќи ги својте раце со крвта на човекот кај кого во Маврово има работено како аргат-косач,газејќи ги лебот и солта што ги јадел кај него.
Стариот борец-партизан,чичко Боге вечно ќе живее во сеќавањата наши.
--------------
„Со крстот на чело“-автор Тихомир Шаревски,книга прва јануари-мај 1943г.
Не спијат фашистичките крвници и денес. Повампирените балистички и врховистички гниди се појавуваат одвреме навреме. Сонот фашистички можат да си го набијат во долната уста.

Партијата на Имер Селмани бара да му се изгради споменик на Џемо Балистот во Гостивар, кој во Втората светска војна беше крвник на македонскиот народ и соработник со италијанскиот и германскиот фашистички окупатор.
Изградба на споменик на балистот Џемо Хаса се прави обид да се унифицира фашизмот, кој е одамна осуден, прашуваат историчарите, откако партијата Нова демократија на Имер Селмани поведе иницијатива за поставување биста на Џемо во центарот на Гостивар. Разграноците на партијата во Гостиварско се огласија со соопштение дека едногласно ја усвоиле иницијативата, а обезбедени се и пари за подигнување на споменикот на Хаса, водач на балистичкото движење во Македонија за време на Втората светска војна.

Професорката по историја Ачкоска смета дека оваа иницијатива е дел од идејата за голема Албанија.
- Ова е воскреснување фашизоидни идеологии. Сега сите крвници ќе ги извадат на површина и ќе ги прогласуваат за херои - смета Ачкоска.[DOUBLEPOST=1400103240][/DOUBLEPOST]
Kamo li da traese poveke toa, da go gledavme posle rankovic.
За вас само Ранкович и Милошевич .... за жал, имавте среќа.
 
Последно уредено:
На врв Bottom