БРИКС

Член од
12 август 2024
Мислења
107
Поени од реакции
153
Третата најголема партија во Бугарија прати делегација на следниот состанок на Брикс:icon_lol:

Македонија само ЕУ беше,така?:pos:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.039
Поени од реакции
24.011

toa e toa, konecno ke ponce da se primenuva blockchain tehnologija na povisoko nivo. ova poleka ke bide kraj i za bitcoin drugite "nezavisni" cripto valuti. interesni vreminja vo finansiskiot svet, trump najavi negova platforma taka da vojna ke ima sega na sekoe pole. :toe:

najjako e sto i ova moze da go svrtat na demokratski cripto valuti nezavisni od drzavite demek praveni od luge za lugeto i komunjarski drzavni valuti poddrzani od drzavi. neznam za vas ama mene ovie vtorite mi se mnogu pobezbedni i mislam taa opcija na kraj ke preovladuva.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
Сеуште некој мора да го контролира бројот на едниците во оптек, веројатно некое тело на БРИКС, што не исклучува манипулации кога ќе им треба инфлација/дефлација. Исто и вредноста не е покриена со физичка вредност што значи дека сеуште е фиат... Но солиден чекор погоре во однос на одредена фиат валута која без никаков договор ни се наметна на цел свет како петровалута а со тоа и валута на државни резерви (ахем, $).
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
781
Поени од реакции
502
toa e toa, konecno ke ponce da se primenuva blockchain tehnologija na povisoko nivo. ova poleka ke bide kraj i za bitcoin drugite "nezavisni" cripto valuti. interesni vreminja vo finansiskiot svet, trump najavi negova platforma taka da vojna ke ima sega na sekoe pole. :toe:
Не знам за што сте дискутирале, само ќе упаднам овде во врска со блокчаин технологијата, бидејќи има допир со неа.
Не очекувајте премногу од неа. Кога ќе имам време ќе псотавам подолг пост на соодветна тема заз сите матехнологија како што се мислеше на почетокот кога се појави, ја „избушија„ на многу места. Има премена се уште но никако за вака важни работи како што е глобалнио ток на пари. Биткоинот се уште се контролира преку неа, но биткоинот се уште е останат на маргините (освен експериментот на Салвадор ни една држава сериозно не го применува). Трамп лупа како по обичај, и тоа не е сериоѕно.
Да не мешаме дигитални валути со коини, не е тоа исто. БРИКС да постави свој финасијски систем и да го истисне доларот треба многу време, можеби десетина години а и повеќе. Има многу работа, треба валутата да биде конвертибилна, да ја има во доволен опсег, финансијските текови јасни и транспарентни, што на кинезите моентално не им одговара, они кога сакаат го паѓаат јуанот. . Работите се многу комликувани, со тоа се занимаваат нобеловции професори по финансии. Треба да се почека па да се види, најбитно работата да е тргне. И за тоа можам некој збор повеќа на соодветна тема и кога малку ќе ги соберам мислите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.039
Поени од реакции
24.011
Не знам за што сте дискутирале, само ќе упаднам овде во врска со блокчаин технологијата, бидејќи има допир со неа.
Не очекувајте премногу од неа. Кога ќе имам време ќе псотавам подолг пост на соодветна тема заз сите матехнологија како што се мислеше на почетокот кога се појави, ја „избушија„ на многу места. Има премена се уште но никако за вака важни работи како што е глобалнио ток на пари. Биткоинот се уште се контролира преку неа, но биткоинот се уште е останат на маргините (освен експериментот на Салвадор ни една држава сериозно не го применува). Трамп лупа како по обичај, и тоа не е сериоѕно.
Да не мешаме дигитални валути со коини, не е тоа исто. БРИКС да постави свој финасијски систем и да го истисне доларот треба многу време, можеби десетина години а и повеќе. Има многу работа, треба валутата да биде конвертибилна, да ја има во доволен опсег, финансијските текови јасни и транспарентни, што на кинезите моентално не им одговара, они кога сакаат го паѓаат јуанот. . Работите се многу комликувани, со тоа се занимаваат нобеловции професори по финансии. Треба да се почека па да се види, најбитно работата да е тргне. И за тоа можам некој збор повеќа на соодветна тема и кога малку ќе ги соберам мислите.
pisi koga mozes i tagni me, ova bi bilo interesno da se procita.

od ona malku sto e najaveno ova ke bide mnogu porazlicno od digitalna valuta/platforma nego poveke trgovska. takvi veke ima, jas sorabotuvam na primer so OCTET vo AUS sto koristi turska licencirana platforma koja ovozmozuva trgovija niz svetot i e eden vid alternativna platforma na bankarskite. da ne navleguvam mnogu poentata mi e deka ima veke platformi ne e ova nesto novo, novo e sto celosno ke zaobikoluva USD i nadzorot na cela taa tgovija od strana na zapadot.

okulu juanot spomnnaa deka ke bide stable coin odnosno vrzana za juanot taka da nema da im smeni nesto mnogu na kinezite. toa spored mene e i pravilno resenie, sekako ogromen procent na trgovijata niz svetot osobeno brics ja vklucuva kina kako edna od 2te strani.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
781
Поени од реакции
502
Ima tolku mnogu da se pišuva :)

Sakam samo prvo da izdvojam deka blokchain tehnologijata ne može da se koristi da kontrolira vaka složena operacija kako što e nov platežen sistem, na nekoj način nova svetska valuta. Tuka e moja ekspertiza.
Šteta što ne možam da ilustriram so primeri podatocite na klijetite se zaštiteni i se bara golem stepen na zaštita, no će se obidam, nešto slabo so vreme denovive.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.899
Поени од реакции
5.745
Азербејџан поднесе апликација за членство во БРИКС


Што се случува со Светот?
Се повеќе држави кои имаат трошка сувереност во носењето одлуки отворено говорат и бараат да се приклучат кон БРИКС+++..

Може ли мислење од атлантскиве демократи за причините, некој насилно ги тера или бегаат/сакаат да се засолнат од некого?
Автоматски споено мислење:

Petrodolar odlazi u povijest: čak 159 zemalja želi prijeći na BRICS platni sustav



Оди разбери ги имаат долари и евра на располагање а тие запнале во БРИКС+++ нееееее светов полуде, ајде демократи не се давајте удрите со вистина за “Глобален Југ“ дека се небањати, вервам во вас (само на забегувајте ова е процес кога ќе се засили и заврши зависи од многу што, за сега е добра најава).
Објасни им на атлантските демократи што ќе се случи во Америка доколку сите држави во светот кои имаат посебни валути а кои имаат долари со кои купуваат и продаваат во меѓусебните трансакции и државни резерви во вид на заштеди решат да се отарасат носејќи ја целата хартија на американско тло и таму да ја заменат за било каква роба според моменталниот курс на доларот на светските берзи.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Објасни им на атлантските демократи што ќе се случи во Америка доколку сите држави во светот кои имаат посебни валути а кои имаат долари со кои купуваат и продаваат во меѓусебните трансакции и државни резерви во вид на заштеди решат да се отарасат носејќи ја целата хартија на американско тло и таму да ја заменат за било каква роба според моменталниот курс на доларот на светските берзи.
Мене ме интересира, според тебе што ќе се деси?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.899
Поени од реакции
5.745
Мене ме интересира, според тебе што ќе се деси?
Хиперинфлација слична ако не и поголема од онаа во Србија кога имаа новчаници со многу нули затоа што според сегашниот курс на доларот само за 10 посто од целата штампана хартија која циркулира надвор можат да дадат роба.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Хиперинфлација слична ако не и поголема од онаа во Србија кога имаа новчаници со многу нули затоа што според сегашниот курс на доларот само за 10 посто од целата штампана хартија која циркулира надвор можат да дадат роба.
Претпоставував, ама за жал во реалниот свет, а и во финансиски свет, не функционира тоа така. Многу повеќе долари има во финансиските пазари (трилиони долари), него ли во нафта и секакви производи.

Еве велиш САД не можат да произведат роба онолку колку што би побарале, па зашто не би нарачале од странски добавувачи...

Ниту една империја не се распаднала ради хиперинфлација. Во САД ќе започне распадот со јакнење на доларот, а тоа ќе биде за некоја година.
Хиперинфлации се случуваат кај останатите држави.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.284
Поени од реакции
5.044
Ако не грешам изјавата треба да гласи: со квантни скокови блеска кон ЕУ.
Може ли да се најде видеото со Црпе коа прави квантни скокови (седум дена :pos:, ми недостасува такво расположение)?

Не знам за што сте дискутирале, само ќе упаднам овде во врска со блокчаин технологијата, бидејќи има допир со неа.
Не очекувајте премногу од неа. Кога ќе имам време ќе псотавам подолг пост на соодветна тема заз сите матехнологија како што се мислеше на почетокот кога се појави, ја „избушија„ на многу места. Има премена се уште но никако за вака важни работи како што е глобалнио ток на пари. Биткоинот се уште се контролира преку неа, но биткоинот се уште е останат на маргините (освен експериментот на Салвадор ни една држава сериозно не го применува). Трамп лупа како по обичај, и тоа не е сериоѕно.
Да не мешаме дигитални валути со коини, не е тоа исто. БРИКС да постави свој финасијски систем и да го истисне доларот треба многу време, можеби десетина години а и повеќе. Има многу работа, треба валутата да биде конвертибилна, да ја има во доволен опсег, финансијските текови јасни и транспарентни, што на кинезите моентално не им одговара, они кога сакаат го паѓаат јуанот. . Работите се многу комликувани, со тоа се занимаваат нобеловции професори по финансии. Треба да се почека па да се види, најбитно работата да е тргне. И за тоа можам некој збор повеќа на соодветна тема и кога малку ќе ги соберам мислите.
Блокчејн, биткоин се две различни работи.
Инаку блокчејнот е креиран токму за да се ОНЕВОЗМОЖИ КОНТРОЛА или нарушување на податоците односно контрола од страна на финансиски институции или државни институции....
Биткоин дигитална валута со многу предности и според мене само ЕДНА негативна страна, а таа е не функционира ако нема МРЕЖА (интернет), постојат централизирани(контролирани дигитални валути) и децентрализирани како биткоинот...
... една од до сега невидена предност е што СЕКОЈ може да си произведува/прави пари, за сега таа опција е резервирана за државите и.... но тоа е во рамки на монетарниот систем (на златното теле) кој постои со милениуми....

(пред 1 деценија сакав да направам сајт за биткоинот и блокчејн технологијата за ПОПУЛАРИЗАЦИЈА затоа вршев истражувања па повеќе од 1/2 година сите податоци кои тогаш беа валидни и денес се валидни... наидов на податок дека нема никаков сатоши и сл туку еден програмер од Австралија со свои ... се одлучил и направил што направил...
...повеќемина советував да инвестираат во биткоин дека во догледно време ќе има раст-значи заработка- никој освен еден шахист не ме послуша а тој набрзо си замина кај Каубоите...)

Нема ништо мистериозно ниту за дигиталните валути ниту за технологијата која ги овозможува а која се користи во многу сфери!

Ima tolku mnogu da se pišuva :)

Sakam samo prvo da izdvojam deka blokchain tehnologijata ne može da se koristi da kontrolira vaka složena operacija kako što e nov platežen sistem, na nekoj način nova svetska valuta. Tuka e moja ekspertiza.
Šteta što ne možam da ilustriram so primeri podatocite na klijetite se zaštiteni i se bara golem stepen na zaštita, no će se obidam, nešto slabo so vreme denovive.
Не се работи за НОВА светска валута...
Како прво уште не е донесена ни одлука кој модел ќе биде прифатен, ако биде прифатен, на средбата во Сочи се очекува да се отпочне.
Кој и да биде прифатен модел тоа ќе биде СМРТНА пресуда за доларот и еврото како дериват на доларот, значи крај на западната доминација... е сеа ако си загрижен за опстанокот на истата за жал не може ништо да се стори тоа е процес кој е во напредна фаза, започнат според мои сознанија пред повеќе од 1 деценија.

Објасни им на атлантските демократи што ќе се случи во Америка доколку сите држави во светот кои имаат посебни валути а кои имаат долари со кои купуваат и продаваат во меѓусебните трансакции и државни резерви во вид на заштеди решат да се отарасат носејќи ја целата хартија на американско тло и таму да ја заменат за било каква роба според моменталниот курс на доларот на светските берзи.
Нема потреба од објаснување особено што демокративе тоа многу добро го знаат и даваат се од себе да се оцрни проектот на БРИКС+++ а е во насока на ДЕДОЛАРИЗАЦИЈА.

...краток одговор: ќе се случат многу Украини!
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
781
Поени од реакции
502
Uf, mnogu pogrešni raboti iznese. Bitcoinot e kontroliran so pomoš na blockchein. Bitcoinot i ostanatite coini ne se zamena za pravite valuti, poveketo se bable.
Denešniot fin sistem ne smee da se ruši ako ne e spremen rezerven koj ke go zameni. Nikoj ne saka anarhija. Bafra e vo pravo hiperinflacijata nema da go označi krajot na dolarot ili evroto. Najverojatno scenario e deka juanot ili druga briks valuta ke dobiva vo masa.
, no samo ako stane vistinski konvertabilna, se ušte nema takva odluka.
Vo BRIKS se sobrani državi izvoznici. Komu ke mu izvezuvaat ako nastanat dva trgovsko politički bloka? koj ke plaćs za nivnata roba i vo koja valuta? Ima tolku mn prašanja bez odgovor. Barem zasega.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom