Албанизација на Балканот

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
Во Чаир ќе се гради и инвестира кога каурите конечно некогаш ќе дозволат да има Албанец градоначалник и вработените во локална самоуправа да бидат Албанци и да биде све у општината и на Албански јазик. До тогаш Албанците ќе бидат гневни и со право ќе ги тепаат каурите.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Во Чаир ќе се гради и инвестира кога каурите конено некогаш ќе дозволат да има Албанец градоначалник и вработените во локална самоуправа да бидат Албанци и да биде све у општината и на Албански јазик. До тогаш Албанците ќе бидат гневни и со право ќе ги тепаат каурите.
Изгледа намерно албанците не градат во Чаир, за да ги истераат каурите, ама и каурите наместо да ги вадат албанците од гетата, тие вложуваа во лавови, бикови и коњи.

Еве град Скопје инвестираше 2,2 милиони евра за булевар во Аеродром, на некој начин им кажуваат на македонците каде им е местото.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
786
Изгледа намерно албанците не градат во Чаир, за да ги истераат каурите, ама и каурите наместо да ги вадат албанците од гетата, тие вложуваа во лавови, бикови и коњи.

Еве град Скопје инвестираше 2,2 милиони евра за булевар во Аеродром, на некој начин им кажуваат на македонците каде им е местото.
Абе тие маалски разговори да се вадат Албанците од гета на друг да му ги продаваш. Се гледа како Албанците трпат за леб, но кога треба да се намести Шќипоња на сред Чаир 20.000 се собрале во работен ден. Од тука може да се види на Албанците до што им е дојдено. Албанците доколку не беа крајно десно ориентирани во своите идеи до сега ДУИ ќе ги сменеа милион пати. Да бидеме реални ДУИ внесува само национализам и со некаков замислен страв го пумпа албанското население, а самите албански политичари не виделе како живеат некои Албанци во запустените планински села.
Така да, вината да ја барате во вашите партии кои убаво си тргуваат и глумат патриоти, а Албанците ќе се тепаат по улици за некаков светлечки орел :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.663
Поени од реакции
11.185
Како и да е, овваа дискусија би можела да оди до бескрај.
Се' би било полесно доколку би немало граници и многу јазици. Ова сега или во блиска иднина многу тешко би се остварило ама мислам дека било изводливо некогаш во минатото, и блиско и далечно. :)
Нема потреба од немање граници, проблемот е многу подлабок и најверојатно никогаш нема да престане.

Луѓето како овој Дардан, кои на сметка на лажен патриотизам и национализам сеат омраза, кои се платени за да го прават тоа, ќе ги има вечно и никогаш нема да исчезнат зошто на некој не му одговара тоа.

Можеме да градиме соживот 100 години и само за една секунда се да се сруши.

Ќе испадне лик како Села кој ќе каже нешто, ќе испадне лик како Миленко кој ќе каже нешто и за обичниот човек тоа е доволно да си ја развие омразата иако некое време не ја чуствувал истата.За да нема лоши ситуации помеѓу нас баш и ни требаат граници, но како што кажа @Стев човекот е склон на поделби, односно така е научен уште од најрана возраст, и во најчиста етничка средина(верска и национална) и сите со иста финансиска состојба, луѓето се делат на паметен и помалку паметен, убав и грд, харизматичен и досаден итн.Различностите се добри затоа што животот не е монотон ама проблемот настанува кога некој се обидуваа од различности да прави бариери помеѓу луѓето.

Ова кај човекот се случува буквално уште од некоја 3,4 година од раѓањето и затоа е тешко нешто да се промени.

Така е и со ова прашање, никогаш нема ништо да се смени драстично.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.308
Поени од реакции
2.220
Нема потреба од немање граници, проблемот е многу подлабок и најверојатно никогаш нема да престане.

Луѓето како овој Дардан, кои на сметка на лажен патриотизам и национализам сеат омраза, кои се платени за да го прават тоа, ќе ги има вечно и никогаш нема да исчезнат зошто на некој не му одговара тоа.

Можеме да градиме соживот 100 години и само за една секунда се да се сруши.

Ќе испадне лик како Села кој ќе каже нешто, ќе испадне лик како Миленко кој ќе каже нешто и за обичниот човек тоа е доволно да си ја развие омразата иако некое време не ја чуствувал истата.За да нема лоши ситуации помеѓу нас баш и ни требаат граници, но како што кажа @Стев човекот е склон на поделби, односно така е научен уште од најрана возраст, и во најчиста етничка средина(верска и национална) и сите со иста финансиска состојба, луѓето се делат на паметен и помалку паметен, убав и грд, харизматичен и досаден итн.Различностите се добри затоа што животот не е монотон ама проблемот настанува кога некој се обидуваа од различности да прави бариери помеѓу луѓето.

Ова кај човекот се случува буквално уште од некоја 3,4 година од раѓањето и затоа е тешко нешто да се промени.

Така е и со ова прашање, никогаш нема ништо да се смени драстично.
Воу воу, чекај тему. Не реков дека е научен/
Тоа е најприродна, инстиктивна работа.
Не ме вади од контектст...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.822
Поени од реакции
3.373
Не знам колку сте патувале од Албанија кон Црна Гора.
Ја поминуваш границата и уште се осеќаш како во Албанија да си. Албански знамиња се веат, на општината (Сукобин и Уљцин) пишува на двојазично, орли се летаат...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
8.145
И они ја прават истата грешка како и ние...Ги оставаат стихијно да се опуштат наместо да мора покрај знамето на народноста да стои и знамето на матичната земја. Ама треба некој да има став.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.115
Дури и ови Косоварите гледаат да си одат од Балканот. И они се свесни дека се заебаваат со нив идиоти како Харадинај и Курти. Баш гледав колкав број се изјасниле дека за време на Југославија, на Косово имале повеќе права како граѓани и дека сега е полоша состојбата и нивниот статус. Ќе фатат и тие патот кон Германија, Австрија, Швајцарија,Шведска, Норвешка, Данска и други земји каде што се свесни дека ќе имаат подобри услови за живот. Реално во Македонија, Словенија, Црна Гора и Хрватска имаат повеќе права и подобри услови отколку на Косово. Ако албанизација се однесува на стекнување на повеќе права од мнозинскиот народ во државите, тогаш на Балканот албанизацијата е одамна спроведена.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.822
Поени од реакции
3.373
И они ја прават истата грешка како и ние...Ги оставаат стихијно да се опуштат наместо да мора покрај знамето на народноста да стои и знамето на матичната земја. Ама треба некој да има став.
Мислиш сакаат. Тоа што им го свират од западот, тоа мора да го играат.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
8.145
Мислиш сакаат. Тоа што им го свират од западот, тоа мора да го играат.
Сменети се работите... Веќе не е од западот.. да не се навреди бизнис партнерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom