Албанизација на Балканот

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.822
Поени од реакции
3.373
Албанизацијата е се поприсутна на Балканот и зема се поголем замав.

1. Прво почна од Србија, каде со помош од "Западот", се направи таканаречена вештачка држава Косово. Државата е "признаена" од неколку земји во светот со наводно потплаќање на владите на тие држави за да го признаат протекторатот Косово.
2. Потоа следи Severxhistan Македонија. Тука најверојатно е дека ќе се бара другиот дел или таканаречен Илирида. Во оваа земја се крши устав, се менуваат закони во корист на Албанското малцинство (мнозинство) и тн.
3. После Severxhistan, најверојатно е Црна Гора, но таму би било малку потешко бидејќи се веќе во отан.
4. "Чемерија е држава во државата Грција", со свој владин сајт, министерство и мнозинство Албанци во таа област.

Кое е вашето мислење за Албанизацијата на Балканот?
Дали би се спречило или дали би имало некој што би го спречил тоа?
Кој е главниот виновник за ова?

Доколку постои ваква тема, се извинувам на дуплирање и избришете ја оваа. Јас не најдов друга.

reg-vilajet_620x0.jpg
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Не албанизација туку албанофобија на балканот :lolzz:
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.414
Поени од реакции
5.671
Само шо ја завршив Наркос :uzi: Администрацијата на Реган,кога ги спонзорира Колумбија,Панама итн .... А од тие нивни пари излезе Нориега,Ескобар и други шлајмови кои до денеска пенисот на САД е заглаен у состојба на дркање .... Така и Шпонциве ....
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
219
Поени од реакции
145
Хмм, и мене ме плаши ова... Работам со Албанци во државна институција. Дел од нив разбираат дека е гнасна политика во прашање. Други ми се некако ДУИ/НАТО/УСА определени...
Најмногу ме плаши тоа што цели населби што беа со Македонци сега се со Албанци. Како дојде до тоа, дали со сила ги исселија луѓето или ги продадоа становите, или ги принудија да ги продадат... Ми е страв од Арачиново 2. Да не дојде време, со сила „или бегај или смрт“ и нема никој да застане да те одбрани, нашите таканаречени политичари...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.822
Поени од реакции
3.373
Хмм, и мене ме плаши ова... Работам со Албанци во државна институција. Дел од нив разбираат дека е гнасна политика во прашање. Други ми се некако ДУИ определени...
Најмногу ме плаши тоа што цели населби Македонци сега се со Албанци. Како дојде до тоа, дали со сила ги исселија луѓето или ги продадоа становите, или ги принудија да ги продадат... Ми е страв од Арачиново 2. Да не дојде време, со сила „или бегај или смрт“ и нема никој да застане да те одбрани, нашите таканаречени политичари...
Ѓорче Петров веќе е пола со шипци. Полека но сигурно почнуваат и во Аеродром да се селат.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
955
Поени од реакции
1.335
Ѓорче Петров веќе е пола со шипци. Полека но сигурно почнуваат и во Аеродром да се селат.
Аеродром не живеат. Можеби ги гледаш по казина, бисери и остали локации али да се уселат или да живеат нема. Имаш Горно Лисиче некои фамилии кои живеаат од поодамна, можеби веке 15/20 години но тоа е тоа. Овој дел од Скопје мислам дека нема да има проблем со тоа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.361
Поени од реакции
11.222
Ова е сон во кои веруваа 99% од Албанците пред неколку години, кога испаѓаа за секоја ситница на улица од диви пазарџии до радикални исламисти со кратки панталони.

За овие неколку години се имаат иселено премногу Албанци и според мене таа приказна за некаква си Голема Албанија е веќе изгубена.

Најголемиот проблем се баш тие мешани населби, а и главно Скопје како град, каде од преголемата слобода низ текот на годините Албанците можат да се чуствуваат безбедно скоро во секој дел од Скопјеи слободно да се движат за разлика од Македонците во одредени места.Кога викам движење не мислам само да поминување низ Јаја Паша или Дижонска, Сингелиќ, тука на секојдневното функционирање.

Многумина од нив кои се "палеа" на тие приказни од кога видеа дека не добиваат ништо а некои од таквите протести станаа луѓе и живеат како богови, денеска не ги интересира навистина тој сон, освен нормално на социјалните мрежи.

Денеска единствена опасност која треба да ни биде приоритет се младите деца од македонска националност кои покажуваат патриотски ставови, кои не одат со наведнати глави и престануваат да зборуваат кога ќе влезе група Алабанци во бус или кога ќе се разминат на улица.

А за државата нешто ме заболе кур, државата која им го овозможи ова за овие 20 години почнувајќи од Бранко па до Грујо и сега Заев, веќе не е наша држава, Македонија е претворена во зомби само што ние ја сакаме сеуште затоа што некогаш била наша и сеуште ја замислуваме како таква.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.822
Поени од реакции
3.373
Аеродром не живеат. Можеби ги гледаш по казина, бисери и остали локации али да се уселат или да живеат нема. Имаш Горно Лисиче некои фамилии кои живеаат од поодамна, можеби веке 15/20 години но тоа е тоа. Овој дел од Скопје мислам дека нема да има проблем со тоа.
Ти изгледа не си бил во Аеродорм многу одамна. Седни надвор во Дежа Ву и прати ги само колку ќе поминат шетајќи се со жените и децата.
Сигурно не доаѓаат од Арачиново за чај во Аеродром.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
Зошто Албанија и Косово не се спојат во една држава? Косово има преку 90% албанско доминантно население, се зборува исти јазик, и двете држави имаат огромна подршка од западот а најголема од САД, па зошто не станат една држава? Што е проблемот? Плус на сето ова е што Албанија е во НАТО, па ако Косово стане повторно мета на Српска агресија, Албанија ќе има легитимно право да си го одбрани заедно со НАТО.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.361
Поени од реакции
11.222
Зошто Албанија и Косово не се спојат во една држава? Косово има преку 90% албанско доминантно население, се зборува исти јазик, и двете држави имаат огромна подршка од западот а најголема од САД, па зошто не станат една држава? Што е проблемот? Плус на сето ова е што Албанија е во НАТО, па ако Косово стане повторно мета на Српска агресија, Албанија ќе има легитимно право да си го одбрани заедно со НАТО.
Затоа што ако Косово се припои со Албанија, после ќе немаат мамец големити сили на Балканот да си играат со народот, политичарите ќе немаат за што да се "борат" и да прават приказни.Кога еден проблем ќе се реши тогаш народот ќе почне да размислува на други проблеми а тоа никој не го посакува и на никого не му одговара.
За тоа и насекаде низ светот има такви подрачја како Косово, зошто на некој не му одговара да е се решено и да е мирно населението, после ќе почнат да размислуваат, зошто плаќаме струја, зошто дозволуваме нашите деца да дишат ваков воздух, зошто работиме за бедна плата а газдата на фабриката живее како фараон итн.
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
764
Поени од реакции
1.112
И јас често низ Аеродром гледам Албанци и баш истово го помислив, порано само на Бит Пазар / Чаир ги имаше а сега гледам малку по малку се населуваат насекаде...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
955
Поени од реакции
1.335
Ти изгледа не си бил во Аеродорм многу одамна. Седни надвор во Дежа Ву и прати ги само колку ќе поминат шетајќи се со жените и децата.
Сигурно не доаѓаат од Арачиново за чај во Аеродром.
Мислам дека не живеат тука.. Бар еве јас не сум сретнал да кажеш ново доселени во Аеродром (можда и има, можда грешам).
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
И јас често низ Аеродром гледам Албанци и баш истово го помислив, порано само на Бит Пазар / Чаир ги имаше а сега гледам малку по малку се населуваат насекаде...
Сето ова е да не речам мистериозно. Зошто упорно купуваат недвижен имот во населби како Аеродром или Карпош едноставно неможам да разберам. Нема да поставувам прашања од каде им се парите да купуваат недвижен имот, ама еве ако мене ми паднат од ведро небо 200,000 евра јас ќе купам недвижен имот некаде во западна европа кадешто би живеел и работел, сигурно нема да градам палата во некоја населба на Тирана или Приштина. Ако тие албанци што инвестираат во имот во МК се успешни бизнисмени/работници од Швајцарија, зошто не си купат имот таму, или во некоја друга богата и успешна држава? што ќе им е палата што ќе стои празна во МК, без оглед дали тоа е Чаир, Битпазар или Аеродром.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom