Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Бројкава од ракав ја истресе ли?
Точно се знае какви видови на контрацепција постојат, природни, механички, хормонски, хируршки, на прсти се бројат.
Точно се знае кој вид на заштита од несакана бременост е 100% сигурна.
Контрацепција е друга тема, нема тука да пишувам, изгуглајте, прочитајте...јас ги имам употребено сите методи, освен хируршката, за разлика од вас мажите, кои освен кондом, ништо не сте пробале друго.

Поентата ми е што вие цело време го жалите тој нероден плод, а воопшто не се осврнувате на жената како личност, не размислувате за нејзиното физичко и психичко здравје...се однесувате ко да е абортусот пљукни залепи и дека жените окезени идат така лесно на таа опасна по здравје хурур.интервенција.
Чудно..ни грам сожалување.
Каде е одговорноста на машкото?
Секоја девојка, секој месец, ако имала сексуални односи, од памет се вади само ако два дена и касни мензис.
Одите на Фемина и ке прочитате колку девојките се плашат од таа несакана бременост, додека вие машките на раат си спиете.
Секоја жена треба да има право да се определи дали ќе раѓа или не, без оглед на кој начин настанала бременоста, посакувана или не.
Секоја жена треба да одлучи дали е спремна да биде мајка, дали го посакува тоа дете или не...откако ќе се породи, касно е веќе.
Ednostavno koristete si kondomi so partnerot i raat ke ste
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ednostavno koristete si kondomi so partnerot i raat ke ste
Кондомот може да пукне, може да остане внатре во вагината.
Што правиш после?
Девојката ќе си чука глава а ти ќе си свиркаш, така ли?
Земи прочитај како се прави абортус, колку е опасен за здравјето на жената, какви последици остава....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Sakam odgovor od tebe.. Ti si zdrava prava, partnerot isto, imate uslovi za da odgledate dete, i pri seks ne koristite zastita, go istresuva vnatre u tebe, tebe ti doagja ubavo toplo, svrsuvas.. i ostanuvas bremena.. posle dve nedeli fino lepo ides pravis abortus, iskacas od kaj doktorot, si stavas karmince si zaminuvas... Dali vakov abortus za tebe e normalen, kade sto sekoja ebena zena ( u bukvalna smisla) moze da pravi sto kur i prdne so vekje zacnato dete?
Me naezi drugar. Karmince i zaminuva e slika koja ostanuva vrezana, kako devojceto vo crven kaput vo shindlerovata lista. Ako ova navistina se slucuva vo denesniot svet mora da bideme poglasni za da prestane da se slucuva.

Isto mislam deka i kondomite ovie denovi se potenki i potenki? Zosto, neli poentata e da se spreci bremenost? Ima nekoe scenario pusteno vo igra jas mislam.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.832
Кондомот може да пукне, може да остане внатре во вагината.
Што правиш после?
Девојката ќе си чука глава а ти ќе си свиркаш, така ли?
Земи прочитај како се прави абортус, колку е опасен за здравјето на жената, какви последици остава....
...што добива девојката што машкото ќе сврши во неа? дали машкото со сила ја тера на тој чин? едноставно ако во моментот не е заштитена на било кој начин, зошто превзема ризик, тешко да се каже -Не!
... сексуалното уживање не е само копулација, туку многу други сексуални задоволства каде е оневозможено оплодување, машкото има нагон, има ерекција мора да има и финиш, па толку нему не му е важно во кој дел на женското тело ќе го стори тоа, жената е таа која треба да диригира и да не се изгуби во превод затоа што кај неа е ризикот за последиците!
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Кондомот може да пукне, може да остане внатре во вагината.
Што правиш после?
Девојката ќе си чука глава а ти ќе си свиркаш, така ли?
Земи прочитај како се прави абортус, колку е опасен за здравјето на жената, какви последици остава....
ednostavno ke ti go istrese na cice, faca ili stomak.. sto k*r mora vnatre
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
...жената е таа која треба да диригира и да не се изгуби во превод затоа што кај неа е ризикот за последиците!
Сексуалниот однос не е оркестар, па уште и диригент му фали...абе Бијонсе.
Одговорноста треба двајцата партнери да ја сносат, двајцата треба да превземаат мерки, а не да ги оправдуваш машките, демек му удрила сперма у глава и терај Мицко....
Абортусот дали е дозволен кај силувана жена?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Me naezi drugar. Karmince i zaminuva e slika koja ostanuva vrezana, kako devojceto vo crven kaput vo shindlerovata lista. Ako ova navistina se slucuva vo denesniot svet mora da bideme poglasni za da prestane da se slucuva.

Isto mislam deka i kondomite ovie denovi se potenki i potenki? Zosto, neli poentata e da se spreci bremenost? Ima nekoe scenario pusteno vo igra jas mislam.
toa e vistinska slucka od edna moja prijatelka med. sestra, u razgovor vo drustvo kade diskutiravme za abortus, negde pred 5-6 god, ni vika devojkata sto dosla za oborstus, pritoa i bil 4ti abortus, vekje ja znaele, i go izvadile plodot i ona ednostavno posle "operacijata" si izvadila ogledalce si se nasminkala i si zaminala..
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Пред семена течност знаеш што е?
ке користи кондом и нема да истекува предсемена течност... кога ќе му дојде да сврши ќе го извади кондомот и ќе те испрска и крај прича.. Толку лесно и едноставно.. Побрзо, поефикасно и побезболно од абортусот..
Автоматски споено мислење:

або.jpg

Официјална статистика во САД за причините за абортус.. Финтата е да се искоренат тие 92% што се чедоморци..
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Shame. На алабама сварно и треба аборција со целиот тој инцест.
A да, и ова се дешава под неконзервативен прецедател. Таков избран од педери, транџи и исламисти и етничари.
Заблагодарете се на џорџ флојд и тајфа за ова.
Автоматски споено мислење:

Shame. На алабама сварно и треба аборција со целиот тој инцест.
A да, и ова се дешава под неконзервативен прецедател. Таков избран од педери, транџи и исламисти и етничари.
Заблагодарете се на џорџ флојд и тајфа за ова.
Знаете што е уште посмешно, дека ова нема сменето ништо.
Гарант на неделна база има ваков инцидент на полициска бруталност, само нормално медиумите се глуви и ќори пошто нивен човек е на врв.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Да се има работна сила во фабриките наречени „држави“? :)

Инаку за темава: жените ако им забранат абортус нека абортираат незаоконски, ќе ги полниме затворите со жени кои абортирале.
Да ги убиваме да донесеме закони, да ги мачиме... тие ќе убиваат деца... на колец! Таа нам ќе ни го убива наследството!
Вака размислуваме?

Мажи, дишете.

Жената ако нема саглам партнер/маж треба да го има апсолутното право да може да избере абортус и државата не може да се меша во тоа.
Реално ако сака да абортира, ќе абортира. Така било, така е, така ќе биде... што е оваа врева? Ќе ја сопрете жената да не абротира? Како?
Со закон?

Државата всушност премногу се меша во нашите животи.

Треба што помалку луѓе кои заради религии се запнати со „традиција“ и „огниште“ и „нација“ да бидат во судови и законодавни тела и аргументите да ги темелат на база на морал и етика.

Учете деца, за да може да имаме слобода и да не дозволуваме секакви будали да носат закони „за наше добро“. :)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Во ред Дамби не мора да одговараш но ко ќе имаш 60 сам и уште ќе се занимаваш со ВМРО у Америка она и Рон ќе си тераат среќен живот пошто кај него за тачно 3.76 години ќе заврши процесот на комплетно оформување и функционалност на corpus callosum и скроз ќе ги поврзе хемисферите. Ти требаат и СДСМ и ВМРО за да сконташ дека не смее несакано дете повеќе да се раѓа на оваа планета ако сакаме да ја оправиме.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
не е нешто многу позитивно ова укинувањево на абортус. Со ова автоматски бројот на распуштеници и деца без родители ќе се покачи. Боље е жената да има деца со партнерот што го сака него да живи као распуштеница. Никој нема да ја сака неа ни децата. Друга работа е што деца без родители повише се бават со криминали пошто им недостига фамилијарното образование, па и тој правец ќе имаш проблеми на долг рок со овие типови на забрани.
Raspustena e oti nekoj ja raspustil?
Taka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom