Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Raspustena e oti nekoj ja raspustil?
Taka?
Жена без муж со дете. Конкретно во овој случај со абортусиве, има многу што се клецаат со нестабилни ликови. Ќе ја напумпа и после нема што да прави, не може да абортира, оставена е цел живот со детето. Деца се добра ствар, но на долг рок животот ќе и биде шит, пошто никој нема да сака да ја прибере.

Америка па и светов имаат многу поголем проблем со трансформериве него тоа дали абортусот да биде легален или не.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.402
Жена без маж со куче ливадарка
Жена без маж со дете распуштена
Жена без маж едноставно не иде, не знам зошто не сфатите. Мажите ја прават жената жена. Без нив е осудена на пропаст.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Жена без муж со дете. Конкретно во овој случај со абортусиве, има многу што се клецаат со нестабилни ликови. Ќе ја напумпа и после нема што да прави, не може да абортира, оставена е цел живот со детето. Деца се добра ствар, но на долг рок животот ќе и биде шит, пошто никој нема да сака да ја прибере.

Америка па и светов имаат многу поголем проблем со трансформериве него тоа дали абортусот да биде легален или не.
Te razbiram, zenite si patat od neizleciva bolest koja se vika "ke go smenam"-itis, ama kade e mazot vo situacijava?
Zosto tatkoto ne e odgovoren?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Te razbiram, zenite si patat od neizleciva bolest koja se vika "ke go smenam"-itis, ama kade e mazot vo situacijava?
Zosto tatkoto ne e odgovoren?
на таткото доволно е што му го земаат детето за навек при случај на развод и што плаќа алиментација. Што повеќе да одговара од тоа? У затвор ли треба да оди зошто на жената и текнало да се разведе?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
на таткото доволно е што му го земаат детето за навек при случај на развод и што плаќа алиментација. Што повеќе да одговара од тоа? У затвор ли треба да оди зошто на жената и текнало да се разведе?
Muabetov sho go pravis ne e za raspustenici poveke.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Muabetov sho go pravis ne e za raspustenici poveke.
па ти натака го вртиш, бараш одговорност. Што има некој да е одговорен кога не е у брак? Поготово за некоја црнкиња во Америка што 10 души и праат генг бенг сваки втор ден. Ќе го бара со потерница таткото кога ни сама не знае со колкумина се пердашела?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Значи блиску е чоекот со " има многу што се клецаат со нестабилни ликови ", ќе биде топ за некоја година. Дајте му шанса.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Значи блиску е чоекот со " има многу што се клецаат со нестабилни ликови ", ќе биде топ за некоја година. Дајте му шанса.
Жените секако дека се поодговорни и постабилни од машките, плус тие одлучуваат кога и со кого, па ако мажјакот е лошиот, тогаш нели логично би било женското да се праша, каде и бил паметот при нејзината одлука, избор...
Ова сега што го гледаме низ светот, е резултат од пропагандата, жената да е еднаква со мажот, но со тоа жената се симнува 2-3 скалила доле, па имаме цивилизациски хаос.

на таткото доволно е што му го земаат детето за навек при случај на развод и што плаќа алиментација. Што повеќе да одговара од тоа? У затвор ли треба да оди зошто на жената и текнало да се разведе?
Оти ти е тешко да прифатиш дека жената е таа што смее да одлучи дали ќе прави абортус или не, без согласност од партнерот, ама партнерот нема право да одлучи дали ќе плаќа алиментација, а при развод, жената добива се. Ако жената го напушти мажот, тогаш ок било, мажот бил проблемот, но ако маж побара развод, е тогаш тој бил кукавица, неодговорен. Готвење по дома и расчистување било ропска работа (изгледа кога не се во брак, само по кафани се и пајаци и лебарки им шетаат) итн итн, ич не си прогресивен модерен мажјак.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
па ако мажјакот е лошиот
Ова е твојот проблем Бафра, имаш импулс да го браниш твојот род ко шо феминистките својот. Додека тоа не се смени, акцијата и реакцијата, напад и одбрана, ќе имаме проблем. Инспирирај ги да они си ги признаат својте тачки за да работат на нив, не ти да им ги лоцираш и буташ у фаца. Ти ко христијанин се мешаш у ислам и исламот реагира.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Ова е твојот проблем Бафра, имаш импулс да го браниш твојот род ко шо феминистките својот. Додека тоа не се смени, акцијата и реакцијата, напад и одбрана, ќе имаме проблем. Инспирирај ги да они си ги признаат својте тачки за да работат на нив, не ти да им ги лоцираш и буташ у фаца. Ти ко христијанин се мешаш у ислам и исламот реагира.
Други проблеми си имам јас, но ти имаш проблем што не читаш т.е. наметнуваш работи кои не се целосно точни, плус еве да ти потенцирам дека за мене жените природно се неколку скалила посупериорни од мажите:
Жените секако дека се поодговорни и постабилни од машките
жената да е еднаква со мажот, но со тоа жената се симнува 2-3 скалила доле
а светот има проблем со доведување на жената и мажот на еднаквост. Универзумот функционира според принципот на акција меѓу + и -, а не на = т.е. 0.

Плус не читам на некоја форумџика истово да и го напишеш... па ајде да пробаме на темава или на на онаа ливадарки, форумџиките да пишуваат совети, критики, насоки само за жените, како да се подобри и поуспешни, а машките само за мажите, како да бидат подобри и посакувани дури и од ливадарки!!!

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Други проблеми си имам јас, но ти имаш проблем што не читаш т.е. наметнуваш работи кои не се целосно точни, плус еве да ти потенцирам дека за мене жените природно се неколку скалила посупериорни од мажите:



а светот има проблем со доведување на жената и мажот на еднаквост. Универзумот функционира според принципот на акција меѓу + и -, а не на = т.е. 0.

Плус не читам на некоја форумџика истово да и го напишеш... па ајде да пробаме на темава или на на онаа ливадарки, форумџиките да пишуваат совети, критики, насоки само за жените, како да се подобри и поуспешни, а машките само за мажите, како да бидат подобри и посакувани дури и од ливадарки!!!

зоки иде на таа цака да ги омаловажи мажите, да се стави на женска страна, па можеби некоја ќе му пише и ќе ќари нешто. Исто како оние мушки што идат на Пич Прич да гледаат или на прајд паради.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Други проблеми си имам јас, но ти имаш проблем што не читаш т.е. наметнуваш работи кои не се целосно точни, плус еве да ти потенцирам дека за мене жените природно се неколку скалила посупериорни од мажите:



а светот има проблем со доведување на жената и мажот на еднаквост. Универзумот функционира според принципот на акција меѓу + и -, а не на = т.е. 0.

Плус не читам на некоја форумџика истово да и го напишеш... па ајде да пробаме на темава или на на онаа ливадарки, форумџиките да пишуваат совети, критики, насоки само за жените, како да се подобри и поуспешни, а машките само за мажите, како да бидат подобри и посакувани дури и од ливадарки!!!

Ниедна нема да ги признае тачките и лепи шамари на олошот нивен се додека ти им кажуваш кој им е проблемот, они ќе трошат енергија да се бранат оти те перцепираат ко агресивно суштевство шо им ги залепи шамарите. Почни ти еве прв, издржи еден месец да не искоментираш ништо за нивните дисфункции за прво да излезат од дефенс мод за да почнат преговорите. Кога ќе напишеш " Она е кралица " не додавај "АМА".
Автоматски споено мислење:

зоки иде на таа цака да ги омаловажи мажите, да се стави на женска страна, па можеби некоја ќе му пише и ќе ќари нешто. Исто како оние мушки што идат на Пич Прич да гледаат или на прајд паради.
Таман е Рон, убава бројка ти дадов, за 3,76 години ќе сконташ.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
зоки иде на таа цака да ги омаловажи мажите, да се стави на женска страна, па можеби некоја ќе му пише и ќе ќари нешто. Исто како оние мушки што идат на Пич Прич да гледаат или на прајд паради.
100% сум сигурен дека не е тоа, лошо си го проценил членот. 99% сум сигурен дека во својот досегашен животен век сменил многу партнерки, можно е да и да живеел содома и гомора, не ги почитувал жените толку многу како сега, а причината за тоа е најверојатно што налетал на својата љубена. Таа го прифатила каков што си е, му покажала дека таа е различна од другите жени со кои бил, па сега станал витез кој ги брани жените. Само што не треба да ги брани жените од мажите, тоа секоја жена лесно може да го направи.
Најверојатно има уште една причина која е многу побитна, што го натера Зоки да се трансформира во @Goyathlayy , но методот кој го применува на форумов, нема баш да има успех во реалноста.

@Goyathlayy иако знаеш дека не немам намери за навреди или слично, дека си ми ок лик, но пак да си кажам дека со ова погорново, целта ми е да те пофалам, во позитивна конотација и немој да бидеш навреден или повреден на било каков начин. :ајнапиво:

Ниедна нема да ги признае тачките и лепи шамари на олошот нивен се додека ти им кажуваш кој им е проблемот, они ќе трошат енергија да се бранат оти те перцепираат ко агресивно суштевство шо им ги залепи шамарите. Почни ти еве прв, издржи еден месец да не искоментираш ништо за нивните дисфункции за прво да излезат од дефенс мод за да почнат преговорите. Кога ќе напишеш " Она е кралица " не додавај "АМА".
Ако се согласуваме дека жените се на повисоко скалило од мажите, ако тие бираат и одлучуваат, тогаш поголем успех ќе има, ако на нив им се укаже како да бидат помудри и поистрајни, бидејќи тие се столбот, основата на секое семејство, ние сме само придружни инструменти.

они ќе трошат енергија да се бранат оти те перцепираат ко агресивно суштевство шо им ги залепи шамарите
А ти зашто ме етикетираш како агресивно суштество, што лепам шамари... нели е битна поентата, целта на муабетот, не можеме сите да сме елоквентни ко тебе, Ботко или Сусаро, а и немаме време за губење, оти светот отиде у три лепе.

Ако ги боли или така перцепираат, тоа е доказ дека е вистината, без разлика што можеби изгледа сурово, но некои работи треба да болат, за да не ги правиме. Агресивен, нецивилизиран можеби изгледам, бидејќи се навикнаа на лигавења, се навикнаа да бидат татини принцези, на феминизирани машки во тесни фармерки, но еве до кој степен е цивилизацијата, наместо нагоре, ние се враќаме 250г назад.

Ја на темава сум на страната на жените да имаат 100% право да одберат што ќе прават со фетусот. Доволна им е казната што цел живот ќе ги прогонува што би било, па уште и државата да се меша.
Можев на почеток да доддам АМА ако и жените се на моја страна да одберам дали да се вакцинирам, но ете не додадов :P
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Рон, регресираш, иако скроз ме погоди со сликава финтата е да почнеш да ме игнорираш.

Бафра, те сакам, само издржи месец дена, побрзо така ќе го спасиме светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom