Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ova e tema za seks,
no ne e za toa kako da go podobrite svojot seksualen zivot,da doziveete podobar orgazam,kako da go prodolzite seksot ili kako da se zastitite od nekoi bolesti.Sekako, ako imate seks, mozete da zatrudnite.
Sigurno pomislivte deka ova go znaat i vrapcinjata na granka, ali ako e taka, zasto polovina od bremenosta se prekinuva vo svetot ?
Neplaniranata bremenost ne e samo problem na tinejdzerite.Poveke od 75% zeni, koi zatrudnele slucajno, se postari od 25 godini.Ovaa statistika ne e posledica na neznaenjeto i negrizlivosta na tinejdzerite,zatoa sto "toa", im se slucuva na zenite koi odamna zavrsile sredno, zenite so fakultetska diploma i zenite so debela smetka vo banka i, sekako, omazenite zeni.
-Denesnite tinejdzeri se mnogu posovesni i poretko ostanuvaat bremeni, otkolku pred 10 godini, dodeka brojot na neplanirana bremenost kaj starite i omazenite zeni e zgolemen za 2 pati.Ako ovoj trend prodolzi vo SAD, godisno kje ima 3 milioni nepozelni slucai na bremenost, a 1,3 milioni zeni kje stanat samohrani majki.
-54% slucai na neplanirana bremenost zavrsuvaat so abortus.
-700.000 abortusi godisno bi mozele da se izbegnat so slobodna prodazba na pilulite za den posle
-85% seksualno aktivnite zeni koi ne koristat kontracepcija, ostanuvaat trudni vo rod od godina dena.

Se raboti za neznaenje i nedovolna informiranost za kontrolata na ragjanje deca ili?Dali ako vie ostanete bremeni (zenite) neplanirano bi go abortirale deteto?Dali vie maskite (tatkovcite) bi se soglasile na abortus?Sto bi pravele ako imate vakvo iznenaduvanje ?
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
никоаш не вели не,али ако НЕ САКАМ да ми се деси нешо вакво нема да ми се деси пре ќе си го ишприцам у уста.
али ако сакам е онда го го сперм :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
So abortusot unistisuvas nesto sveto i prekrasno....






 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Епа ела ја да те натрудам, па после чувај го светото нешто сама, беспари, во овој суров свет.
Јас сум против абортус генерално, но, има случаи кога би се сложил да се абортира.
Без разлика I'm pro choice!!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ако добро внимаваат двајцата, и ако ниеден од нив не сака да остане трудна девојката или жената неможе да се деси тоа, освен нели, некој занемарлив процент да се скине кондом или такви слични работи. Но како и да е, не сум за абортус без оглед каков е суров светов за одгледување дете, дали заедно или како самохрана мајка.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
My body, my choice!!!

Against selling fetal tissue by the pound for elderly rich bastards!!

Секоја/а има право да одлучи што со своето тело или новиот живот. Не скеој е за родител, не секој е за семејство.

А што правиме при бременост по силување, underage sex, statutory rape, incest????
Ајде пуританци и пуританки од цел свет, одговорете!
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Garfield напиша:
Епа ела ја да те натрудам, па после чувај го светото нешто сама, беспари, во овој суров свет.
A sakas da kazes deka deteto ne e sveto ?
i ako svetot e surov i bez pari, kje koristis kondom i piluli za den posle pa taka nema da ima potreba od aborusi.
Abortusot e ubistvo.

Garfield напиша:
А што правиме при бременост по силување, underage sex, statutory rape, incest????
Postoi tableta koja deluva duri 72 casa po seksot.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
And she's beaten, in hospital, unconscious, broken for 92 hours straight??? Мора да даде согласност nais pais!
BTW, the pill also kills the unborn embrio!! Right hon?!!
Нели. Или ќе мудруваме.

Next pro lifer please. This one has been discredited!

My body, my choice!!!
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Немте така деца, бебијна да колеш грех е, после да го сонуваш, да ти доваѓа на сон „мама” да ти вика, без трунка сожалење тоа ако го направеш не си чувек! Мачоре тебе ти зборам :)

Абе, у кој век живеете?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Офчар, а бе не е секоја тема за сеир. В ред.

Немој да го вратам избришаниот ти пост!!

Мое тело мој избор!!!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
ДаБиче, не те разбирам што сакаш да кажеш.
Ако ти е насловот на темата - изненадување, односно нешто што не си планирала да се случи, а се случило - има чаре. Ако нештото (а нештото е нешто до третиот месец на бременоста и не се обидувај со патетичниве слики да не' порасплачеш) се случува во моето тело, одлуката е моја. Нема зошто да се консултирам со инцидентниот (за изненадување збориме, не) креатор дали јас треба да абортирам или не.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Го сменив малку насловот на темата, некако тоа "Изненадување" не ми штимаше.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
LouWeed напиша:
abortus samo u slucaj ako zenata bila siluvana....
Лу, па зар има поголемо силување од тоа да натераш некого што не сака да ражда да роди?
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Aceva напиша:
Лу, па зар има поголемо силување од тоа да натераш некого што не сака да ражда да роди?
znam na sto misles...no ja normalno sum striktno protiv abortus osven vo toj od mene napisaniot slucaj bas zaradi taa pricina sto si napisala.......
ufff klompexni temi i ja ne znam da se izrazam ubao.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom