Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.674
Некој мисли дека со добро име среќа и правец ќе му даде на детето а некој гледа да му остави милиони/милијарди па го крсти XW123-007...секакви луѓе име.
а уствари според братот Џони, фората е детето да се ошути максимално како кај истото би се ојачале некои рефлекси и убедувања.

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
а уствари според братот Џони, фората е детето да се ошути максимално како кај истото би се ојачале некои рефлекси и убедувања.


Then Sue came along
Loved me strong
That's what I thought
Me and Sue
But that died, too.

Си имал проблеми Џони. :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.418
Што фали на Тор? Ако во животов имам уште еден син, ќе се вика Рагнар.
Рагнар секој втор се вика на Исланд. Лејм.
Исто како у словенскиов свет што секој втор се вика Славко, Славен, Славомир, Славољуб, Славе.

Интересно и егзотично е тоа што е ретко ;)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Рагнар секој втор се вика на Исланд. Лејм.
Исто како у словенскиов свет што секој втор се вика Славко, Славен, Славомир, Славољуб, Славе.

Интересно и егзотично е тоа што е ретко ;)
Мирко и Славко се институција.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.126
Поени од реакции
35.053
Иако немам деца, би споделил една случка за кога дојде ред како кум да кажам име.

Другарот на кого сум му кум, никако не ми кажуваше дали имаат некоја желба со жена му за име. Без предходно да се договараме, или он да кажува кои имиња му се допаѓаат уз муабет, јас напишав неколку имиња на еден лист, меѓу кои прво и кое најмногу ми се допаѓаше беше Мила. Вечерта кога се роди ќерка му, седнати, запиени, весели, јас кажувам дека ќе се вика Мила, жена му пуштена на камера на Месенџер од болница, слуша, и го врти пред сите нивното ливче на кое они си пишувале имиња кои им се допаѓаат, прво кај нив и најголема желба им било Мила.

Можеби и на некој друг ова му се десило, па не е нешто многу посебно, ама за мене остана како еден битен момент, и како универзумот/Господ/што и да е, сакало тоа дете да се вика Мила. :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.439
Иако немам деца, би споделил една случка за кога дојде ред како кум да кажам име.

Другарот на кого сум му кум, никако не ми кажуваше дали имаат некоја желба со жена му за име. Без предходно да се договараме, или он да кажува кои имиња му се допаѓаат уз муабет, јас напишав неколку имиња на еден лист, меѓу кои прво и кое најмногу ми се допаѓаше беше Мила. Вечерта кога се роди ќерка му, седнати, запиени, весели, јас кажувам дека ќе се вика Мила, жена му пуштена на камера на Месенџер од болница, слуша, и го врти пред сите нивното ливче на кое они си пишувале имиња кои им се допаѓаат, прво кај нив и најголема желба им било Мила.

Можеби и на некој друг ова му се десило, па не е нешто многу посебно, ама за мене остана како еден битен момент, и како универзумот/Господ/што и да е, сакало тоа дете да се вика Мила. :)

Моето име е дадено по истиот начин. Во моментот кога татко ми оди да го праша кумот за име, мајка ми му звони и му кажува дека избрала име. Кумот го дава списокот со имиња на татко ми и guess what? Истото име го имало таму.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.126
Поени од реакции
35.053
Моето име е дадено по истиот начин. Во моментот кога татко ми оди да го праша кумот за име, мајка ми му звони и му кажува дека избрала име. Кумот го дава списокот со имиња на татко ми и guess what? Истото име го имало таму.
Интересни се тие моменти, кога предоредено е така да се вика детето, па ти што сакаш направи, ќе испадне како што треба. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Интересни се тие моменти, кога предоредено е така да се вика детето, па ти што сакаш направи, ќе испадне како што треба. :D
Синхрониситет што би рекол Јунг.....иначе на темава да не биде само говна јадење, иако е тотално небитно. Име кое го сакам за машко дете е Горан, Давид, Драган, Тони, Петар и т.н. оние нордиските не фала, доволно е моево Yngvarr :D
Женски има милион Ана, Ева, Аника, Илина, Ивана и т.н.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Јас кога се роди син ми, само му се јавив на кумот да му кажам како ќе се вика. За ќерка ми не му се ни јавив. Глупаво е некој друг да ти кажува како да ти се викаат децата. Никако не би дозволил тоа.
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
61
Поени од реакции
126
Лука
Давид
Максим
Мартин
Јакоб, јер со В значењето не би било баш симпатично во земји од англиско говорно подрачје :ROFLMAO:

Ана
Мона
Мари(ј)а
Кристина
Јоана
Лена
Ева
 

Kajgana Shop

На врв Bottom