Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.323
Поени од реакции
3.305
А Лука? Ок е да го крстиш Лука ако се твоите избеглици од екс ју војниве или дедоти хрват добил прекоманда у битолски гарнизон на времето. Ама немој бе да ми го крстиш Лука со намера магично дедоти Ристо од Сарамзалино што го бере каварџикот да се претвори у Шиме морепловецот од Дуги Оток или Корчула. Неможе бе не ви проаѓа.

А за родители што даваат име у деминутив би поднел предлог закон за казна задолжителна општествена јавна работа од 350 часа на најтопло време.
Лука е христијанско име од библијата
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.539
Поени од реакции
47.988
Лука е христијанско име од библијата
Не ги крстат они Лука дека се христијани, туку дека сакаат децата да им бидат или бар звучат "светски" и плус слепо се водат по други родители.
Лука е Горан и Зоран на декадава, со тоа што тогаш Југославија била светот и со тие имиња се сообразувале со програмата.
Каурскиот комплекс на нижа вредност треба да има засебна катедра.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.723
Леле темава еј, ќе се вика, ќе се вика, Нероџени, Непостоечи, абе кои црни деца, нема деца во Мк, а не можам да му дадам име Митре или Стојан на детето кога живееме во странство, се разбира дека ќе се водам по нивните листи на популарни имиња, не утре да ми го зезаат у школо. Инаку он топик...имав ќеиф за Милош или Анте, Огнен(кога би живеела мк), или Сергеј и Евгениј(по мојот омилен лик од роман).
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.723
Не знам јас имам ќеиф за руски имиња, Сергеј е баш моќно руско традиционално, ми се допаѓа.
Но бидејќи едвај се договориме со маж ми околу името, тој инат јас инат, сепак задоволна сум, името на син ми беше на трето место на листата популарни имиња во Германија, кога се породив.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
Лука е христијанско име од библијата
Лука ги потсеќа на некој српско-хрватски мангуп од метро и 90 што игра ватерполо со другарите, има куќа на Јадран и исунчан е 11 месеци у годината. Каква црна библија.

Леле темава еј, ќе се вика, ќе се вика, Нероџени, Непостоечи, абе кои црни деца, нема деца во Мк, а не можам да му дадам име Митре или Стојан на детето кога живееме во странство, се разбира дека ќе се водам по нивните листи на популарни имиња, не утре да ми го зезаат у школо. Инаку он топик...имав ќеиф за Милош или Анте, Огнен(кога би живеела мк), или Сергеј и Евгениј(по мојот омилен лик од роман).
Збориме за мајката Зорица и таткото Васил со постојано место на живеење во Република Македонија. Митре и Стојан те потсеќа на дедовци од некое село, јасно е тоа и така е. Ама па неможе на Митре внукот да се вика Жан Жак Пијанманов, нели? Сите гледаат демек еве интернационално име ќе му дадеме за да се снајде подобро у животот. Им се смеевме на гипсовите со имиња ко Елвис и Роналдо, ние ништо подобри.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.183
Поени од реакции
12.477
Не знам јас имам ќеиф за руски имиња, Сергеј е баш моќно руско традиционално, ми се допаѓа.
Но бидејќи едвај се договориме со маж ми околу името, тој инат јас инат, сепак задоволна сум, името на син ми беше на трето место на листата популарни имиња во Германија, кога се породив.
Мухамед?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
Митре и Стојан те потсеќа на дедовци од некое село, јасно е тоа и така е.
Па што ако потсеќаат? Моите 2 деца имаат традиционални стари македонски имиња. Гајле ми е ако некого го потсеќаат на некој дедо или баба, битно за мене се најубави имиња на цел свет.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.723
Лука ги потсеќа на некој српско-хрватски мангуп од метро и 90 што игра ватерполо со другарите, има куќа на Јадран и исунчан е 11 месеци у годината. Каква црна библија.



Збориме за мајката Зорица и таткото Васил со постојано место на живеење во Република Македонија. Митре и Стојан те потсеќа на дедовци од некое село, јасно е тоа и така е. Ама па неможе на Митре внукот да се вика Жан Жак Пијанманов, нели? Сите гледаат демек еве интернационално име ќе му дадеме за да се снајде подобро у животот. Им се смеевме на гипсовите со имиња ко Елвис и Роналдо, ние ништо подобри.
Не се работи за селски имиња или дедовски стари, зашто луѓето ги избегнуваат старите мк имиња, туку се работи за звучност и место на живеење, факт е дека повеќето македончиња што се раѓаат се во странство или нивните родители се со намера да имигрираат во скоро време, па подобро да им се вклопат децата им даваат интернационално име, а не утре да го зезаат во школо Трпе, Митре и Стојче, и 5пати да го препрашуваат како му се спелува и изговара името македонско старо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.397
Поени од реакции
35.710
па подобро да им ње вклопат децата им даваат интернационално име, а не утре да го зезаат во школо Трпе, Митре и Стојче.
Да бе, ќе го зезаат ако се викал Трпе, ко божем во странство ќе знаат што значи името. Баш повеќе ќе го зезаат ако се вика Ser Gay или Dick. Или ете ко тој погоре што си го уништил детето со Неимар.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.723
Да бе, ќе го зезаат ако се викал Трпе, ко божем во странство ќе знаат што значи името. Баш повеќе ќе го зезаат ако се вика Ser Gay или Dick. Или ете ко тој погоре што си го уништил детето со Неимар.
Јас ако имам втор син, би сакала да се вика Сергеј, само што нема да ми дозволи маж ми, он сака интернационални имиња, неутрални, баш кога се договаравме тоа збореше, нејкел, Македонски, нејкел Српски, нејкел Хрватски, нејкел традиционално Руски или традиционално Германски, чисто неутрални и интернационала,... ама кога
Ќе размислам во право е,зашто мало дете да се обележува по националност,кога ќе порасне можеби ќе сака да си го смени во Хајнрих или Отто, јас би го поддржала, ние сме дошле во Германија, не дошле Германците кај нас, наше е да гледаме да се вклопиме и прифатиме обичаи и нивна традиција.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.353
Поени од реакции
16.545
Јас ако имам втор син, би сакала да се вика Сергеј, само што нема да ми дозволи маж ми, он сака интернационални имиња неутрални, баш кога се договаравме тоа збореше, нејкел, македонски нејкел српски, нејкел Хрватски нејкел традиционслно руски или Германски чисто неутрални и интернационала, ама кога
Ќе размислам во право е,зашто мало дете да се обележува по националност,кога ќе порасне можеби ќе сака да си го смениво Хајнрих или Отто,јас би го поддржала, ние сме дошле во Германија,не дошле Германците кај нас, наше е да гледаме да се вклопиме и прифатиме обичаи и нивна традиција.
Ова е лика и прилика на македонска покондурена дијаспора.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.643
Поени од реакции
5.645
... па подобро да им се вклопат децата им даваат интернационално име, а не утре да го зезаат во школо Трпе, Митре и Стојче, и 5пати да го препрашуваат како му се спелува и изговара името македонско старо.
Ако му дадеш име „мухамед“, „илир“ и слично, најубаво ќе се вклопи во средината,
никој нема да (смее да) го праша како му се спелува (бухштабира де) името на детето.
Добре дојдовте на западот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom