Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Ви се раѓаат дечиња. Малечки, убави, слатки.. Нормално е додека жената е бремена да се кажуваат имиња. Ако е женско ќе се вика вака, ако е машко ќе се вика така. Ќе го крстиме по татко ми, ќе го крстиме по баба ми, по мајка ми итн, итн..

За тие што имаат деца: Како ги добиле вашите деца имињата? Ги крстивте по мајка, татко, баба, дедо? Кумот го кажа името? Вие му предложивте некое име..? Можеби детето ви е родено на некој празник - па заради тоа го добило името? Родено е во мај - па затоа се вика Маја, родено е јули - па затоа се вика Јулија и слично. Ме сфаќате нели?:icon_lol:

За тие што немаат деца: Како вие сте го добиле вашето име? Крстени сте по некого? Вашето име било идеја на кумот? На некој од родителите можеби?:coffee:


П.С. Не ми текнуваше посоодветен наслов за темава, па затоа вака ја крстив. Ако некој има подобра идеја нека предложи па менувајте. Мене не ми текнува ништо.:(
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас сум на чичко ми, на братот на татко ми кој загинал пре дда се родам. Син ми е на татко ми, не знам, така сакаше жена ми, ја нејќеф, ама нека го, се навикнав.

Нема кај мене кумој, мумој, ама и не ми е важно, пважно ми е да се здрави и рпави отколку кавги околу име.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Интересно мачоре.:)
А оние што им даваат имиња на своите деца по пребарувачи, месинџери, алкохолни пијалоци и слично? Би му дале ли вие име на ваше дете по некој месинџер? Јаху на пример..:icon_lol:
Последно шо читав беше за едни швеѓани. Го крстиле детето по виски, а воедно и по град. Таткото го обожавал вискито и бил заљубен во убавината на градот.:icon_lol::lud:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има секакви. Особено Шпорет Петровски, го имав чуено како дете. работел во Мавровопроект. Шпоки го викале.
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
hehe Spoki:) :) :) :)
inace moeto e po cokoladnite bonboni:P Karolina-karolinki:) :) :)
p.s(mama mn gi sakala za vreme na bremenosta):) :) :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
За првото дете како ќе се вика ќе каже кумата и ветив...

Инаку за моето име Сашко решил брат ми, а татко ми сакал да се викам Филип.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
jas sum krstena po cukum baba mi :) toa doagja majka na prababa mi :)
inace ako imam sin kje se vika petar ili vasil,a ako imam kjerkja biljana ili elena :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Женско име што доста ми се бендисува е Ирена така доколку би имал некогаш ќерка би го предложил тоа име, а кое ќе биде најверојатно ќе одлучи некој друг :).
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Кога сум се родил така "ситен" со 4 кг. и 200 грама, дедо ми пошто е голем патриот запнал да се викам Гоце - демек силен ко Гоцета, асоцијација некоја патриотска му напраил бреинстормингот.

Мајка ми пратела мода у тоа време, и дошла до заклучок дека Дарко било метросексуалско име во тие години, па веднаш почнала да агитира по роднини. И, и успеало.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Ууу машала Гоце бабачко си бил :).
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
во чест на дедо ми кој не дочекал да ме види ме крстиле никола
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
ako e zensko-sakam:iva ili jana
ako e masko-ivan ili jane
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Мене бидејки за време на велигденските празници сум родена сакале Велика да ме крстат, но таткоми бил против и сакал Весна да се викам .. па се знае дека неможе никој да му противречи и така останало :)

Иначе за моите деца хмм доколку е машко би сакала Андреј да се вика (многу ми е убаво името) а доколку е женско Андреа или Софија .. ми се врткаат и други имиња во главава но има време за тоа .. дури да родам има време може ке се премислам :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Јас сум по Димитари фром Париз.

Или тоа или по дедо ми.

Иначе јас би си го крстил Сетко, по сет компјутери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom