Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Не, сакам да кажам дека тоа е ингеренција на српското обвинителство, а не на кенгурското! Сега појасно? :)
jok... ne ne interesira toa.

ili imal ili nemal. ako nemoze da dokaze ke bide odbien i bese odbien. vo momentot koga kaza deka samo testiral pozitiven a se custvuval dobro denovite on IZGUBI. nema vrakanje od toa i da zborel so advokati dzabe. si se ukopa u toj moment.

juristikcija ne igra nikakva uloga u slucajot, dzabe bleesh. vrati se nazad na temata go imam clenot od zakonot citirano.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.579
Не ми е јасен овој концептот со ставање смајли што се смее на озбилен пост. Тоа служи да признаеш дека немаш повеќе аргументи во дискусијата?
А какво смајли да добиеш кога постираш нешто каде сам си го побиваш мислењето што го пишуваш. Да не се дуплираме, прочитај го мислењето на Кано под моето, таму ти е убаво објаснето. Паметен човек си, ќе разбереш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
jok... ne ne interesira toa.

ili imal ili nemal. ako nemoze da dokaze ke bide odbien i bese odbien. vo momentot koga kaza deka samo testiral pozitiven a se custvuval dobro denovite on IZGUBI. nema vrakanje od toa i da zborel so advokati dzabe. si se ukopa u toj moment.

juristikcija ne igra nikakva uloga u slucajot, dzabe bleesh. vrati se nazad na temata go imam clenot od zakonot citirano.
Кано, судска јурисдикција имаат само и само за настаните, околностите, правните дела, кривичните дела и сл. случени, склучени или сторени на австралиска територија (копнена, воздушна и водна). Тука завршува јурисдикција. Ти викам, Австралија може единствено да ја истражува валидноста на негативниот тест, а за тоа си има механизми. Тука можеа да му направат огромна сопка.

Наративот вака се одвиваше:
1. Проблем: не е вакциниран. Галама околу тоа, цитирање принципи и правила и политичко инволвирање на скотот Морисон. Морал, етика, бла бла. Тоа излезе ок.
2. Проблем: исклучокот поради кој не е вакциниран. Поминат низ 2 независни комисии, составени од по 6 доктори, доктори по општа медицина и специјалисти. И тоа помина.
3. Проблем: околностите. Ууууу, фенси. Секогаш обвинителството гради случај против обвинетиот каде одредени грешки од минатото, кои најчесто и немаат никаков допир со суштината на предметот, со цел да го претстават во лошо светло во поротата и да издвојат чиста победа. Ниту една околност немаше директна улога. Зошто? Се сторени на територија на друга држава! Дали се истражи српското право? Не. А имаше и политички притисоци, каде директно се вмеша и самиот министер кој дерогираше судска одлука.

Новак беше 10-тина дена во Австралија, што во камп, што на слобода. Факт е дека прележаните се подобро заштитени, по дефиниција, од вакцинираните. Тоа е и научен компромис кој важеше...сѐ до Ковид пандемијата. Факт е дека ги исполнуваше сите критериуми за влез (тоа го потврди и судијата). :sleep:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Кано, судска јурисдикција имаат само и само за настаните, околностите, правните дела, кривичните дела и сл. случени, склучени или сторени на австралиска територија (копнена, воздушна и водна). Тука завршува јурисдикција. Ти викам, Австралија може единствено да ја истражува валидноста на негативниот тест, а за тоа си има механизми. Тука можеа да му направат огромна сопка.

Наративот вака се одвиваше:
1. Проблем: не е вакциниран. Галама околу тоа, цитирање принципи и правила и политичко инволвирање на скотот Морисон. Морал, етика, бла бла. Тоа излезе ок.
2. Проблем: исклучокот поради кој не е вакциниран. Поминат низ 2 независни комисии, составени од по 6 доктори, доктори по општа медицина и специјалисти. И тоа помина.
3. Проблем: околностите. Ууууу, фенси. Секогаш обвинителството гради случај против обвинетиот каде одредени грешки од минатото, кои најчесто и немаат никаков допир со суштината на предметот, со цел да го претстават во лошо светло во поротата и да издвојат чиста победа. Ниту една околност немаше директна улога. Зошто? Се сторени на територија на друга држава! Дали се истражи српското право? Не. А имаше и политички притисоци, каде директно се вмеша и самиот министер кој дерогираше судска одлука.

Новак беше 10-тина дена во Австралија, што во камп, што на слобода. Факт е дека прележаните се подобро заштитени, по дефиниција, од вакцинираните. Тоа е и научен компромис кој важеше...сѐ до Ковид пандемијата. Факт е дека ги исполнуваше сите критериуми за влез (тоа го потврди и судијата). :sleep:
teraj... novak na tv ke gleda i toa e toa.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.131
И најглупиот човек на планетава (статистички гледано)до сега свати дека се работи за чисто политички процес кој нема врска со спортот...Ригил дај фрли некој графикон од оние твоите да видиме можда е пробиено дното процентуално гледано...:coffee:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
I sto ako se? Bile i jugosleveni sme ziveele vo ista drzava i? Oni sega si teraat svoj film nie nash... Zosto toa treba da ni igra nekakva uloga? Srbi ili eve drugi sloveni ne ubivale makedonci niz istorijata? Nas sloveni/pravoslavni ne ni ja priznavaat crkvata nemame problem so katolicite ili budistite... Ic ne mi znaci toa deka bile sloveni ili balkanci.
Кано, ти еве живееш со кенгурите, ама признај дека во таа калакурница од народи, дури и љочките (без разлика кои срања ги прават во МК) ти се побратски и поблиски ко народ него ли кинезите или виетнамците. Да не се лажеме. Сеа за србите да не правам муабет. Не е тој однос меѓу балканските народи во балканот и надвор од него ист.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Според вестиве на рио тинто му е кажано да се носи
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Инвестирал у хомеопатија против ковид. Не бе ќе го умре таа вештерката, ќе видите. Чоекот е скроз избеган со паметот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Инвестирал у хомеопатија против ковид. Не бе ќе го умре таа вештерката, ќе видите. Чоекот е скроз избеган со паметот.
Исто како што вакцините испаднаа гола вода против омикрон
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Исто како што вакцините испаднаа гола вода против омикрон
Рано е да знаеш. За две недели ако хоспиталазиции и смртни случаи останат у овој сооднос тогаш играат улога.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Рано е да знаеш. За две недели ако хоспиталазиции и смртни случаи останат у овој сооднос тогаш играат улога.
Во аспект на намалување на ширење на заразата и во аспект на смалување на симптоми...
ја кажав. Главен проблем сега ми е глумењето лудило со пропусниците (како у острејлеја ) и фактот дека не перформираа како што беше рекламирано. ДУРИ, наместо да се почитува стандарден протокол, мислам дека пропуснициве и вакцинираниве ПОМОГНАА да се шири болеста заради free pass. Ја лично сум жртва и мислам дека ми е дозволено да серам, зарем не?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
каде e кано....1000 нови за две недели и 3дена. 1000 премногу....
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Инвестирал у хомеопатија против ковид. Не бе ќе го умре таа вештерката, ќе видите. Чоекот е скроз избеган со паметот.
Знаев дека е мамка штом овие ги рекламираат како корисници на хомеопатија:

Место да инвестира во антибиотици и некои други вирусни лекови кои нели се со висок % на ефикасност. Е сега зависи ефикасноста за што се однесува :cautious:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom