Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Мислам дека една од причините за укинување на карантинот, токму во тоа време, беше затоа што видоа дека ќе има наплив од нови случаи. Мислам, хеј, не може да нема после оние слики на масовен курч, физика и медицина е тоа.
Па ќе можеа да ги припишат случаите на попуштањето на карантинот, но случаите се појавија порано.
Автоматски споено мислење:

" во оваа втора фаза личната работа со луѓето и психолошката поддршка и охрабрувањето и борбата со лажни вести, давањето на точни информации на луѓето е многу посилна од какви било казни. " - денес Oсмани се залага за континуирано прогледување низ прсти на Албанците.
Автоматски споено мислење:

Ниедна.
Ичера у Куманово врие полиција, инспекцие и слично само у делови куде што су наши, куде Албанци и од пазар нагоре, каква полиција, каква инспекција, тамо само брат ми Хитлер има муда да улегне.
Што се однаса до наши, позитивно сам изненаден, почнава маске да се носив, да се почитуев мерке и дистанца без да морам да опоменују људи и да ги потсеќам, не е како што беше куде што мораше да изигравам и полицајца и продавача. Бар по мое видување, 90% од муштерие наши носив маске и почтиуев ред 1 по 1 и дистанцу. За браќа, не знам што да кажу, не им чуе, још не веруев дека има корона и искрено кд ги виду дека ми дошја шипо, стмни ми се, сви су ми ризик фактор. :D
Mора да л'жеш, не може да е такој. Закони важиф за сви у овој државу.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Конечно да впериш прст кај што треба.

Имаме корумпирани, непрофесионални службеници.

Овие 24 казнети угостители не се македонци или албанци, туку кутри газди кои немаат врски.

Корупција, непотизам, непрофесионалност и политичка неспремност заради изборите кои престојуваат, затоа коронавирусот ни се врати како нигде во светот.

Свештеници ти се мочаат во закони, вонредни состојби и препораки, ти држат литургии "скришум" или јавно, причесна со една лажица, ти отвараат џамии своеволно, и само немо гледаш.
Дочекавме пандемија, полициски час, карантин, вонредна состојба, затварање на граници, економија у слободен пад, редефинирање на терминот "нормалност" во корен и што уште не... се тоа во прва третина од 2020, ама објективна самокритичност од Албанец кон својата етничка/религиозна заедница и нивото на религиски индуциран конзервативизам (да не речам закрепостеност) очигледно нема да дочекаме уште долго.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дочекавме пандемија, полициски час, карантин, вонредна состојба, затварање на граници, економија у слободен пад, редефинирање на терминот "нормалност" во корен и што уште не... се тоа во прва третина од 2020, ама објективна самокритичност од Албанец кон својата етничка/религиозна заедница и нивото на религиски индуциран конзервативизам (да не речам закрепостеност) очигледно нема да дочекаме уште долго.
Да не бидеме престроги сега, пример е @Mr.Deni камо среќа сите да беа како него.
Автоматски споено мислење:

оф оф оф 6 примени на Инфективна :facepalm: :pos: ете ги тие од на нога што ќе го прележеле 100%.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646

Вработен во Спектра ТВ, живеел во Лабуништа :(
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Од две страни добив инфо дека овие денови регистрирале околу 900 нови случаи кои ќе ги објавувале секој ден за да не се крева паника ако се објават одеднаш. Инфото доаѓа од вработени во ИЈЗ.
Крајно лицемерие е пола од овие што ти лајкнале пост, а истовремено за вакви и слични постови го исмејуваа Ѓоко.
Тоа покажува кој гној од луѓе се и како ако некој не го сакаат (во случајот Ѓоко) тој за нив шири дезинформации и рекла-казала, а ако некој админ или модератор напиши нешто слично тогаш е океј.
Како дечињата мали понашање, за грев.

Да сме начисто, ВАКВИ постови како твојот и како тие на Ѓоко според мене беа и се во ред!!!!
Мора да ги има, пошто ако инфото ви е проверено и на двајцата, значи дека во голем процент ќе погодите и сте во право да постирате такви информации кога повеќе од очигледно е дека се кријат од јавноста.

Често, ради покажување мускули и лечење комплекси, дел од модераторите забрануваа ваква дискусија па членовите не ни имаа желба да постираат.

На страна од тоа, баш членови кои прележале... како тебе, шеф кук или две медицински лица што имаше со симптоми но веќе не се активни на темава треба да ги има повеќе!!! Само така имаш реална слика против што се бориш пошто се покажа дека вирусот има повеќе свои манифестации.

Не е лошо вакви дезинформации и ширење паника да се санкционираат од модераторите на темава.
Пробај напиши ти па да видиш дали нема да кркаш казнени или бан :)
Двојни аршини н дел од модераторите, навикни се. Деца. :)
Инаку, не мислам дека се дезинформации.

"Се е под контрола" излезе од контрола.
ПР от на владава им е како она. Операцијата успешна, пациентот мртов. :ROFLMAO:
Така е брат, башка кој црн PR од она прасето очекуваш. На крај ќе испадни од "се гледаме на врвот" (во власта), "нашето последно (сиктер) кафе" да си го сркни и да замини како помочан.
КАТАЉОН грешки имаат, PR ќе бркале... смешно.

Јас не сум верник ниту нешто слави и традиции обожавам, ама зошто некој не можеше да се откаже од ифтар, ама многу луѓе можеа слави, крштенки, венчавки да одложат. Има поединци на кој куќна слава им е најбитен ден у годината и ептен си ја сакаат како дешавка. И тоа збориме за средини каде што имаше едноцифрен број на случаи се на се.
Пошто нашите ценети научници од МПЦ и ИВЗ знаат дека кај е Господ, никој не е.
Лајна можи да јади пола муслимански свет ко оние од Саудиска Арабија и Турција што не отворија џамии. Битно имаме ние елоквентни и начитани персони по верските заедници кои ем причесна со едно лајче ја оправдуваа, ем прогласија победа над короната.
Шо ти прај излуфтиран ум и верски фундаменталистички став тоа чудо едно... Додај на миксот и курто-мурто политика и имаш целосна слика.

Само ако, нека испоцркаат тие што се саможиви и неуки... останатите (ни криви, ни должни) и онака го јадат стапот по сите основи, па така и со короната.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Да не бидеме престроги сега, пример е @Mr.Deni камо среќа сите да беа како него.
Автоматски споено мислење:

оф оф оф 6 примени на Инфективна :facepalm: :pos: ете ги тие од на нога што ќе го прележеле 100%.
Тој кажа дека е Муслиман,не сум сигурен дека е Албанец.Иначе еден од најтрезвените членови
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
корона вирусот се врати затоа што кур ве болеше за прописи

Јако ви беше оти кај каурите доаѓа одред полиција да апси дете со куче, надвор од полициски час, а во Чаир полицијата не смее ни да застане, додека праите карневал.
Јако ви беше оти вие смеете да праите ифтарски собиранки секој ден, додека каурите чмаат. Па се фалевте со безброј слики - докази за тоа дека сте помоќни од државата.
Екипите новинарски и инспекциите за чајџилниците и локалите, кои доаѓаа, ги бркавте на клоци од Чаир.
Никој ништо не ви може. Нели?
Кој ги ебе каурите.

Епа Господ ви може.


За све ова има снимки, не слики само, туку снимки.
Автоматски споено мислење:


Треба така и разбирам зошто треба, но луѓето не се идеални и не може секој да прости лесно, откога сто иљади пати ќе го ебат у здрав мозок.
Автоматски споено мислење:

Ај сеа размислете, што ќе збореше лицемерноно гомно тука на форумов и која ќе беше реакцијата на Албанците, државата подеднакво да ги спроведуваше законите и прописите над сите свои граѓани.
Чулев и Оливер тука си направија класично нати-го-дај-ми-го, на грбот на неалбанците и здравјето на целата земја.

Скроз друга песна ќе пееја. Ќе викаа како ги угнетува некој, ќе вртеа телефони по мабасади и сл.

Они бре се курчеа масовно. Сакаа да види цела држава дека се недопирливи, слики, снимки миљон. Нека знаат сите кој е најјак.

Мрш сеа.

Кога имаше вирус по Карпош, Кисела Вода и останати македонски општини, во Чаир и Сарај речиси немаше ниеден.

Во непочитување на мерките предничат албанците, но македонците не се светци, кога муслиманите 2 месеца немаа стапнато во џамија, православните никогаш не ги затворија црквите и не ги прекинаа литургиите.

Кога сме кај светците :



Еве и посвежи :

31.05.2020, Ресен



28.05.2020, Брусник


28.05.2020, Лакочереј


28.05.2020, Велес



27.05.2020, Крушево


24.05.2020, Битола


06.05.2020, Охрид



На секоја од овие литургии е извршено причесна од една лажица како и бакнување на икони. А овие литургии се само еден дел што јас ги поставувам, на интернет има многу повеќе, а сигурно и не се сите литургии сликани.

Овие православни верници мора да влечат албански корени, нели од тие асимилираните, иначе како тоа македонец во време на забрана да оди во црква, без да почитува растојаните и без маска.

Објектите на МПЦ уживаат екстериторијалност ? Во нивните објекти важи законото : Забрането влегување со маска и забрането одалечување повеќе од 0,5 м.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Screenshot_20200602_155346_com.android.chrome.jpg

Денес 10ти во Европа. Да почекаме уште некој саат дс видиме дали сме ги надминале УК, Франција, Италија и Шпанија. :D
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ѓоко кркаше казнени или бан?
Ај пошто се јави со мувата на капата, ќе ти одговорам.

Ѓоко кркаше јавно исмевање од твоја страна првенствено, а потоа и од други, за истата работа - споделување информации кои ги дознал по свои канали. Тоа ако ти е во ред - ете не знам.

Доколку не си ги избришал сопствените мислења на темата тоа стои и секој може да го пребара, да прочита како го исмејувавте прво неговиот став, а потоа него како личност.
Ако ги имаш избришено тие сопствени мислења, сепак еве се сеќаваме што си правел и пишувал.

Немав и немам намера да се докажвам со твојата маленкост, продолжи да си живееш во филмот дека кој знае што кур си постигнал во животот со тоа што си модератор на кајгана форум за ИЧ пари и што те извозил некој да го правиш тоа гага. Ти имам кажано и порано, очигледно добро те процениле.

Тоа што се најде прозван да ми реплицираш на пост во кој не си спомнат со име или јузер кажува доста само по себе за цела оваа ситуација со Ѓоко и со исмевањата.
А дека сте дел од вас дволични како модератори и дека ви се крајно лицемерни аршините и поќе од очигледно е.

Биди си поздравен и ако ти се реплицира понатаму можиме и во приватна порака, не мора сите да те/не читаат.
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Тој кажа дека е Муслиман,не сум сигурен дека е Албанец.Иначе еден од најтрезвените членови
Албанец е, од староседелците на Кајгана е.
Јас сум од мешан брак (татко албанец и мајка босанка) и роден во Маџер Маало плус и татко ми е роден таму....92 год се гради Скопјанка и рушеа куќи натаму и ни нудеа станови и од 8 год живеам на Џон Кенеди една од најмешаните населби во Чаир....Сега реално помалце мешана после 2001....Али да бидам реален малцинство сме ние да кажам поразбраните сепак поголем број се буквално од планина симнати див народ кој е под големо влијание на вера политика итн итн.Ти им даваш прст они цело тело а не рака.За жал се даде преголеми права на овие случаи нормално поради политички интерес од другата страна и сега сме во ова дереџе во кое сме.Преголема злоупотреба.

Во врска со короната изгледа дека увидоа дека постои и дека умираат луѓето околу нив и гледам тренд малце малце им доаѓа памет па гледам почесто луѓе со маска.Ама реално сепак сме далеку од тоа што треба.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кога имаше вирус по Карпош, Кисела Вода и останати македонски општини, во Чаир и Сарај речиси немаше ниеден.

Во непочитување на мерките предничат албанците, но македонците не се светци, кога муслиманите 2 месеца немаа стапнато во џамија, православните никогаш не ги затворија црквите и не ги прекинаа литургиите.

Кога сме кај светците :



Еве и посвежи :

31.05.2020, Ресен



28.05.2020, Брусник


28.05.2020, Лакочереј


28.05.2020, Велес



27.05.2020, Крушево


24.05.2020, Битола


06.05.2020, Охрид



На секоја од овие литургии е извршено причесна од една лажица како и бакнување на икони. А овие литургии се само еден дел што јас ги поставувам, на интернет има многу повеќе, а сигурно и не се сите литургии сликани.

Овие православни верници мора да влечат албански корени, нели од тие асимилираните, иначе како тоа македонец во време на забрана да оди во црква, без да почитува растојаните и без маска.

Објектите на МПЦ уживаат екстериторијалност ? Во нивните објекти важи законото : Забрането влегување со маска и забрането одалечување повеќе од 0,5 м.
Кога беа актуелни православните празниците тука најмногу се коментираше и за лажичката и за тоа колку е погрешно сето тоа.
Ама мора да бидеме сите ние реални и да ги погледнеме бројките. Празниците и адетите не беа со собирање на многучлени семества и тоа е клучната разлика.
Дополнително, се имаше колку толку ред во однесувањето за разлика од Чаир и сличните општини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom