Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

19 март 2013
2.853
4.135
Со победа над Аргентина првенствово ќе биде пресликано од 2021 со тоа шо ете Тони Стојановски вика не ни идело со европски земји , може да извадиме бодче или тесна победа со Катар/Алжир :icon_lol:

11 октомври 2014
2.258
2.252
На СП воопшто не требаше да ги повика Марковски,Георгиевски и Џонов(кој е земен заради презимето),тешко ги поднесуваме порази,да се надеваме на победа против Аргентина.

kano

Farang
27 ноември 2014
13.045
24.016
Прашање до сите Вардар-Пелистер експерти кои го хејтаат Кире. Еве не чини Кире, окс тоа сфативме. Се сложуваме да речеме. Хипотетички, тренер да ни биде Жорди рибера или Јакобсен од Данска на пример.
Какви резултати мислите дека ќе имаме? Бидете реални ајде. Ќе ја растуревме Холандија? Можеби немаше да губиме со 10, ама ќе губевме со 6-7 минимум, тие се играчите. Што ќе им каже некој топ тренер на мифкиве во одбрана? Абе не гледаате дека ја фаќа топкава кој сака и си трча право низ 3 и 4 и дава гол? Онака на сув квалитет, ги претрчува или со финта ги лета.
Дај намалете со филмојве, жити се. Го потековте.

Онај па Кано, за Црвенкоска се фатил. Ајде сеа ако ова што се прави не им одговара на Вардар и ќе го тупиме за Црвенкоска, како таа да е бр1 кривец за ова, а не играчите што ги имаме. Јас се кладам дека наместо Алкалоид да беше Вардар во ситуацијава, ти прв овде ќе го тупеше дека Вардар е брендот и во ред е да се уништуваат другите провинциски клубови ако репрезентацијата оди напред, попратено со Д. Загреб, Хрватска, Мамич аргументи.
od utre najdobro vangja da te vikame posto eve znaes kako ke bilo so drug trener...

vikas bidete realni, imas 2 igraci u spanija, uste nekolku u drugi evropski klubovi, imas podobri domasni igraci pocni od karpale... timot ne e utnat za malku nego mnogu.

jas ne se fativ za crvenkovska nego za celokupen strucen stab koj ocigledno ne go biva. taa e samo glup primer u cela situacija kade ocigledno e donesena samo zatoa sto e del od na kiro klubot. nitu ima adekvatno znaenje za da skautira i napravi strategija sto se vide ovie 2 utkamici nitu moze da pomogne na drug nacin. nejzina rabota e da napravi i da imame plan b koga ne ide, da sklopi nesto razlicno, da gi najde slabostite na drugiot tim, da napravi razlika pred utakmicata u smisla od kade treba da napadnime. jas ne vidov nisto takvo. aj odbranata ni e slaba i eve ne moze bog znae kolku da pomogne ama i napadot ni e dupka a ako si ja vrsese rabotata apsolutno ke bea utakmicite mnogu pobliski...

ako si ti zadovolen posle 2 kola da imame -22 gol razlika togas super, jas te predlagam tebe za sleden selektor, iskreno veruvam deka ne ti treba ni crvenkovska, sam mozes bolje od dvajcata.

ps. jas kazav, sakam evropski vardar so najdobrite igraci od evropa. ako ima takvi makedonci super, ako nema nekam nitu eden u repkata... seedno mi e koj ke igra, nekam da ja rasturaat ligata i da go unistuvaat rejtingot sto vardar go gradel. nekam ni da ni se povreduvaat igracite. i ne, repka treba da ne prestavuva SITE, taka da sakam da ima igraci od poveke klubovi. ako citas ubavo jas ne veruvam u tim reprezentacija proektite posto takvi nikogas ne ni donele uspeh. medal nemavme ni koga pola igraa u metalurg.

Последно уредено:
12 јануари 2015
2.333
4.156
Така е нека учи занает селектор на грб на репрезентација.
Ако ништо друго и немаш играчи играш СПОРО ииииии Никола Марковски неможи да игра централен одбрана !!!!!!
Автоматски споено мислење:

Баби ми е крива 10 разлика од Холандија
Па не можат гол да дадат, Кире ли е крив за тоа? 3 гола на празен гол за минута ни даваат. На Пешевски му сечат подавање на пола терен и за тоа ли е крив Кире?

Дека нема искуство како тренер стои, ама кој и да го имавме ќе беше истото.

Овие наши играчи се во најмала рака аматери.

12 март 2009
20.066
16.180
најбољи сме за сега , по примени голови...73... не може да не стигне никој..

30 август 2012
3.509
6.037

Тој си ги бира , тој кажва како ќе играме одбрана , како напад.
Имаш 4 играчи минимум шо не се викнати на сметка на играчи од Алкалоид .

Prime

Оптимус
4 јули 2010
6.096
7.913
nema da napravat nekoja pregolema razlika tie nepovikani pak e kvalitetot nizok megjutoa mene me razocsruva slikata na raspad sho se prikazuva, nema nikakvo vlijanie ime kako kiro, jas da sum realno bi se povlekol nema da si go valkam imeto, kaj da odi vo rakometniot svet ke go sakaat bez uopste nametnat pritisok kako tuka, treba ednas da se prestane da se laze osven ceska nikoj nikogas nemame tepano a i nitu ke tepame vo bliska idnina

2.333
4.156
Не треба никој да ти каже како да играш, за да не примаш такви голови. Едноставно толку е капацитетот на тие играчи. Да беше тесно, па ајде Кире да ја утнал тактиката, тајмаутот или изменитр. Ама оние аматерски грешки верувам ни дека Уругвај и Белгија ги прават :)

kano

Farang
13.045
24.016
razlikata se pravi na pripremi. koga gledas sto imas i sto mozes da igras a sto ne. igras brz rakomet protiv norveska i holandija i se nadevas na pobeda? pa dobro na kakvi drogi treba da si toa da go pravis i takva ekipa da selektiras? ova e samo eden mal primer kade sve sme pogresno postaveni, a gi ima mnogu prakticno potfrlivme na sekoe pole a za toa zadolzen si e selektorot.

20 март 2022
1.385
3.513
Најголемата грешка на Кире беше што не ги зеде Танкоски и Карапалевски, друго горе-долу е тоа. Немаше да направат некоја драстична разлика ама можеби и нешто ќе направеа, во секој случај и двата се 3 класи над Џонов и Ѓоргиев.

26 јануари 2019
3.634
5.628

A Извини кој ги викна тие играчи што се Аматери ? Кире.

Тоа што Кире е најдобар ракометар можеби во историјата не дава право да не може да биде критикуван.Ужасен селектор е. Никој не може да ме убеди дека немало подобри играчи од тие што си ги форсира од клубот. Никој. Можеби немаше да победиме со други играчи ама секако немаше да изгледаме како аматери и најлоша репрезентација на првенството. За тоа е крив Кире.

5 април 2013
3.343
6.733
На два пати црна дупка од по 5 минути и во прво и второ полувреме. Првиот пат од -2 на -5/6, вториот од зицер за -3 на -8. Сетоа тоа за неколку минути со аматерски грешки и примени голови на празен гол.

На СП не се победува така. Мора максимална дисциплина и концентрација 60 минути. 50 минути, 53 минути, 55 минути не се доволни. Се игра 60 минути и не смее да се изгуби главата ниту на момент.

10 разлика не е реален исход за разликата во квалитет по тоа што го покажаа, но е резултат на губење на фокус.

Играње со млади играчи не смее да биде изговор. Во сениорска репрезентација играат најдобрите, без разлика на возраста. Тоа што нашите се главно млади оти немаме квалитетни поискусни, е факт, но што е тука е, никој не ни е крив за тоа и мора да пробаме да извадиме максимум.

Тоа што е јасно е дека имаме уште многу за работа и за напредување (пред се во работата во клубовите, а преку тоа и во репрезентацијата).

Во меѓувреме, нема избор, мора главата горе и да се оди максимално фокусирано на следниот натпревар. Евентуална победа над Аргентина ќе ни отвори можност за уште 3 квалитетни натпревари. Тоа ни е и тоа како потребно.

Goran Bt

локал патриот
28 јуни 2009
9.232
8.008
Доста го хејтате Киро, дајте му време да го испечи занаетот, па за 10тина година судете. И за него ова е ново искуство, како и за 80% од играчите.:cautious:

Ваква криминална одбрана ниеден селектор пред него нема играно. Статистички можи да ја имаме најслабата одбрана во првенството.

Главата горе момци!
Kaj da peci zanaet, ova ne e sveti nikole na tatkomu klubot da se uci, tuka da eksperimentira i leci kompelksi more brkanje i to motlojoto i to kurveto malo neka si zemat klub (otvorat skola) da se ucat prvo od rabota so deca pa na prv tim da bidat pomosnici za na kraj da zemat prv tim pa ako imaat rezultati da mu se daj reprezentacija!
A drugite so gi branite Kiro psihopatot da si go zemite doma

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Goran Bt

9.232
8.008
Прашање до сите Вардар-Пелистер експерти кои го хејтаат Кире. Еве не чини Кире, окс тоа сфативме. Се сложуваме да речеме. Хипотетички, тренер да ни биде Жорди Рибера или Јакобсен од Данска на пример.

Dete so zboras be alo Pesic nekni so facking Izrael ni igra nereseno vie gledate rakomet ili nemate oci nemame nikakva odbrana ne igrame nisto samo trcame kako muvi bez glavi so bilo koj asolen trener ke ja tepavme Hojandija ne mozi 6-0 na linija so onie igraci ili 5-1 a Stenis sloboden ovde ima kniga da se napisi za dvata natprevari so greski imavme isto ke bidi so Argentina gubime ko grcka ne mozi sistemot da go smenis na brza igra protiv vakvi reprezentacii za eden mesec zaedno i da baras nesto so e nevozmozno i se da mu ebam na Kiro
Aljusot, Jovic pa i Rade Srojanovic se trenerista za Kiro budalata za Sundo da ne zboram oti psihoto osven na Mukaetov klubot drug nema da vodi so nego pocna i ke zavrsi!