The Lord of the Rings: The Rings of Power

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Јас сметам дека серијата е ок, во склад со девалвираната уметност која е карактеристична за периодот кој го живееме.

Лично сметам само дека диверзитетот не е доволно изразен, пошто не видов орки и тролови црнци, исто така како што приметив нема ниту еден коњ црнец.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.009
OK unbiased видување...
После првите 2 епизоди серијата генерално е просек. Хејтањето за некаков си diversity во серијата е мооожда малку оправдано мада ако се земе предвид оргиналниот материјал кој е масакриран и серијава не се држи до оргиналниот timeline тогаш елфој црнци се најмал проблем.

Е сега самата серија е просечна. Галадриел ликон е вечито напизден лик кој уште од ко ќе и го дупнат бротчето во рекана се напиздува и се некој и е крив, таа да е цело време во право, таа е најаката значи цело време се фура Mary Sуе карактерни особини што мене како гледач ми е крајно одбивно.. Шта се мене тиче може да ја убијат веќе еп.3... i dont fuckin caaaareeeee. Ко Питер Џексон да напрајше филм кај што не ние гајле за Фродо. И сега ако го скинеш главниот лик околку кој се врти цела прича што ти останува?
Елфон ренџерон кој сака да ја изебе белкињана? Затоа што мора да се фура тој наратив како црнците ебат белкињи... Тука има да се фура забранета љубов до даске... Типа немој да го осудувате што е црн... овај Елф де. Ние ногу се сакаме
Нори со Гандалф смотаниот? Тоа од газот што го имаат извајно кое не е во оргиналните книги и си фураат некој наратив чисто за да те влече за нос.... Можда ќе испадне нешто ОК, можда ќе биде тотален промашај.. We shall see.
E! Едини стори арк што е донекаде занимлив е Елронд кој патем е нај likable лик во цела серија и целата припрема за да се форџаат прстените.. најмнувањето на џуџињана и сето тоа.
Значи overall серијана засега е 5 out of 10. Ништо више
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.821
Поени од реакции
33.713
Нори со Гандалф смотаниот? Тоа од газот што го имаат извајно кое не е во оргиналните книги и си фураат некој наратив чисто за да те влече за нос.... Можда ќе испадне нешто ОК, можда ќе биде тотален промашај.. We shall see.
Наидов на (глупава?) теорија дека тој може да е Саурон, а не Гандалф. На почетокот кога Галадриел и војската отидоа во тоа напуштеното место, имаше реплика, парафразирано: ова место е толку зло што дури и огнот е ладен. Нори кога го најде странецот не се изгоре од огнот кој гореше околу него.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
За art сакале да праат муабет. Им светка нешто на екранот и се изналепија. Молци.
Hey, come watch TV?

Батали ги. Fuck 'em. Они дрско сакале за уметност тука да праат муабет, за content, а дијалогов у серијава тежок батак. Бротчето гледало нагоре - каменот надоле. Наративот, дејствието - тиња. Двајца елфи од Линдон до Казад Дум одат ПЕШКИ, едниов му вика на другиов ќе влезам ја у пештерава, ти оди си - ПЕШКИ. До Линдон. Strong Woman рипа од брод и ќе плива од Њу Јорк до Копенхаген отприлика....
Ide Audrey Hepburn zamotana vo samija i naocila, sumljiva, da si ja zede kolata od mehanicar posle pregazuvanje na svojot maz prethodnata nokj. Ovoj i vika, izvini gospoza kolata ne moze da zapali, seems like there is no engine. Only a mysterious plot device.

Za preslikuvanje zbor po zbor na source materijalot gi imate audio knigite kade moze so casovi da gi slusate pesnickkte na belite dzudzinja i da se potsekjate nostalgicno na Kasni Porasni, Zoki Poki i site bukvarski pesnicki koi navidum rimuvaat ama se kanon i zbor-po-zbor, pa religiozno sekoe navidum skvernarenje na toa sveto delo e hrabro odbieno i hejtano od repetirani fanovi.

Cute. Ama videno. Mnogu nekako predvidlivo i neoriginalno.

Ili imajte barem malce willpower na eden prosecen aktivist i bojkotirajte gi ovie serii ili prifatete deka takov e svetot, woke, i ako uste sakate da gledate tv da izgubite nekoj cas, wind down, escapism, toa uste e tuka za vas so overwhelmingly pregolem fan service. Oti ako prv pat ste gi citale knigite so makedonskiot prevod, garantiram sekoj sto tek treba da se vpusti vo univerzumot podobro ke si pomine so serijata, odosto.


Sakav da vmetnam mnogu vakvi ama zaboraviv, mezi se: ;););););););););););)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.445
Не е проблем дали е вок или дали има црнци, проблемот е касапењето на оригиналниот матријал. Грев е од најголемиот измислен свет со детали толку длабоки што и јазиците имаат граматика и конструкција (пример покомплицирани се од македонскиот) некој да земи да измислува ликови и дејствија. Никој би немал ништо против серијата ако не се викаше како шо се вика.

Многу, многу педерски е да ги немаш правата за цела втора доба а да правиш серија за тој период. Уште не можам да се помирам за Галадриел, од најчистото и најмудро суштество направија лик од Асесинс Крид. А тоа дека е мажена и дојдена со него во средната земја за да владејат со дел то е занемарлив детал во серијата. Дека има ќерка која во време на серијата има околу 1200 години и подоцна ќе се омажи за Елронд исто е небитен детал шо се занемарува, Дека има телепатски моќи да комуницира не е битно, мора да биди воин. Резил е серијата.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
627
Поени од реакции
1.213
До сега тоа шо видов по Јутуб ваму наму, и што прочитав, воопшто не ми се допаѓа, ама ете сепак да не испадне дека критикувам без да ми се изгледани ни првите 2 епизоди, дај пуштите линк пиратски негде каде шо а има да се гледа, они на Џеф Безос јас директно не му давам пари, па да му ебам матер.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
128
Поени од реакции
130
Од 2015 па навака филмове и серииве станаа гнездо на либералнава извртена идеологија. Мора секаде да ги има, мораат да бидат видени и чуени. Толку што се либерлани и нежни да не се навредат пошто се ебати снегулки, забрануваат мислење што е против од нивната иделогоја и да се биде политички коректен. Амазон дури и го игнорираше Питер Џексон, за негова консултација. И башка ова е газење на делото на Толкен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.135
Во случајов: тие што им плаќаат претплата на Prime.
Прочитав негде дека Прајм наводно имал 200 милиони претплатници. Ако е така, зашто само 25 милиони гледале?
Автоматски споено мислење:

Токму така. Тоа е во насока на поентата што јас сакам да ја доловам: дури и да беше толкаво срање колку Џери Спрингер (а е далеку од тоа), ќе ја обновеа за втора сезона, и трета, и четврта... ;)
Не кошта толку колку Џери Спрингер, туку е најскапа серија на сите времиња.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Дека има ќерка која во време на серијата има околу 1200 години и подоцна ќе се омажи за Елронд исто е небитен детал шо се занемарува, Дека има телепатски моќи да комуницира не е битно, мора да биди воин. Резил е серијата.
После глеање на првата епизода, најмногу ова ме бунеше. Некако ми нема поврзаност да ја прават воин/легенда кога знаеме какви и се моќите.

Серијава цела изглеа ќе биде со „пропаганди“. Почна со црнец заљубен у белкиња (и одма се глеа како тоа се кријат од другите, забранета љубов као), па после црнец кај хобити, Галадриел жена-борец која ги спаси сите во пештерата... тек ќе видиме што ќе фураат. Глумциве ако ги споредиме со ГОТ пошто ете и 2те да речеме дека се со нови продукции и нова „прича“, овие се жива утка. Уопште не се погодени.

Ќе ја изглеам цела како и да е, али мислам дека ќе биде (за мене) некоја просечна серија а жално е што има огромен буџет. Кога прв пат ја пуштив "The Wheel of Time", повеќе интерес ми крена после епизода/две него ли ова.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Изгледав и втора епизода. Класична американска бљувотина. Ова е мочање на цела франшиза. Не смее серијава да иде со ова име, катастрофа.

-Без вовед целиот дел со хобитот: баш тука паднал, пишано било она требала да му помогне, верувала дека ова е нешто поразлично (а предходно сцена како тоа она збори светот е голем, имало други работи ќе ги истражувала бла бла бла бла бла)

-На тоа даските сите се расправаат, циганка и дава рака на Галадриел, и тоа е така добро фатено со сите можни кадри, да се видат тие 2 раце. Црнец и помага за после да ја бутне од брод.

-Дурин: немам читано но имавме слушнато и предходно за ликот/карактерот - тотална утка на карактер/особини. Сакале да доловат некој хумор, ужасно склопен. Како некоја пародија да гледам.

-Принцезата??? Видов и предходно нејзини фотки од улогата али ова е врвот. Тотално непотребно внесување на црнец на таква позиција. Какви генерации ќе имаат после нив? За принцеза правиме муабет, не некоја анонимус улога.

2ра епизода и веќе ми е шлаим. Ќе ја гледам цела за да видам до кај им иде паметот. Очекувам искрено гејови елфови да видам, барем до сеа тоа им фали.

Screenshot_1.jpg
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.136
Толкиен што е роден во црнечка држава се превртуе у гроб
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.445
Изгледав и втора епизода. Класична американска бљувотина. Ова е мочање на цела франшиза. Не смее серијава да иде со ова име, катастрофа.

-Без вовед целиот дел со хобитот: баш тука паднал, пишано било она требала да му помогне, верувала дека ова е нешто поразлично (а предходно сцена како тоа она збори светот е голем, имало други работи ќе ги истражувала бла бла бла бла бла)

-На тоа даските сите се расправаат, циганка и дава рака на Галадриел, и тоа е така добро фатено со сите можни кадри, да се видат тие 2 раце. Црнец и помага за после да ја бутне од брод.

-Дурин: немам читано но имавме слушнато и предходно за ликот/карактерот - тотална утка на карактер/особини. Сакале да доловат некој хумор, ужасно склопен. Како некоја пародија да гледам.

-Принцезата??? Видов и предходно нејзини фотки од улогата али ова е врвот. Тотално непотребно внесување на црнец на таква позиција. Какви генерации ќе имаат после нив? За принцеза правиме муабет, не некоја анонимус улога.

2ра епизода и веќе ми е шлаим. Ќе ја гледам цела за да видам до кај им иде паметот. Очекувам искрено гејови елфови да видам, барем до сеа тоа им фали.

Прегледај го приврзокот 343885
За делот со црнката принцеза ме интересира како можи некој кој живеј под земја во планина да биди црнец? Можи Аркенстоун го чувала па свети многу тој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom