Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Бев да го гледам The Rise of Skywalker. Толку е лош што очекував да се разочарам и пак се разочарав. Не ми се верува дека Џеј Џеј снимил ваков филм, тотална калакурница е филмот, рандом ликови трчаат наоколу како изгубени во вселената (pun intended), никакво сценарио, никаква целина, конфузни сцени, лоши дијалози... Единствено што вреди во филмот е Дејзи Ридли. Јас сум од оние Стар Ворс фанови кои не пребираат многу, ама ова е под секаков минимум. Штета, имаше потенцијал, но многу инфантилно сработено. Лош крај на трилогијата.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Бев да го гледам The Rise of Skywalker. Толку е лош што очекував да се разочарам и пак се разочарав. Не ми се верува дека Џеј Џеј снимил ваков филм, тотална калакурница е филмот, рандом ликови трчаат наоколу како изгубени во вселената (pun intended), никакво сценарио, никаква целина, конфузни сцени, лоши дијалози... Единствено што вреди во филмот е Дејзи Ридли. Јас сум од оние Стар Ворс фанови кои не пребираат многу, ама ова е под секаков минимум. Штета, имаше потенцијал, но многу инфантилно сработено. Лош крај на трилогијата.
Не ти беше секој елемент од филмот рециклажа од сите претходни филмови?
Инаку иако мора да се согласам дека филмов нема некој квалитет, мора да кажам дека јас се забавував додека го гледав, и не ми сметаше тоа што е, со народски зборови кажано, шунд.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Можеби да му дадеа сам да ја направи цела трилогија подобро ќе беше. Вака се гледаше дека сакаше да скрпи за срањата што ги направи претходниот дел.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Еден обид за топ 5 годинава:
1. The Lighthouse
2. Parasite
3. Marriage Story
4. Midsommar
5. Pain & Glory

Artsy малку, за промена. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
Кога сме кај топовите, еве и од мене еден топ... до сега:

1.Marriage Story
2.Parasite
3.Klaus
4.Once Upon a Time in Hollywood
5.Honeyland
6.Toy Story 4
7.Pain and Glory
8.Joker
9.The Farewell
10.Truth and Justice
11.Rocketman
12.Us
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868

една песна постирана од анон ме потсети на филмов да го гледам пак, и по 6 години ми е еден од најубавите, you either love it or hate it
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Еј, ама за Irishman тотално се у право феминисткине шо се бунат, 2 саати и 30 минути in, си викам шо се дешава жениве се тотално небитни у филмов а сепак ги има... ептен потценувачки.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Irishman ми се допадна, многу е солиден. Немав чуство дека е многу долг и покрај тоа што трае 3 ипол часа. Немаше непотребни сцени и моменти све си придонесува на свој начин. Го имаше и класика Скорсезе стилот на снимање. Но, и покрај новата CGI технологија за помладување што се користи во филмот не беше доволно за да заборавам дека Де Ниро и Пеши се ептен стари. Естетски во лицата можеби, али говорот на тело покажуваше дека се сепак многу стари. Пачино од друга страна беше поубедлив, можеби и поради улогата што ја има.

Гледам буџет $159M a само $7.9M заработка во кино, флопнал изгледа лошо. Али па од друга страна многу го гледале на Нетфликс па можеби не е толку страшно. Делува повеќе како ТВ филм од колку кино филм иако е многу скап за да биде само ТВ филм.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
Irishman ми се допадна, многу е солиден. Немав чуство дека е многу долг и покрај тоа што трае 3 ипол часа. Немаше непотребни сцени и моменти све си придонесува на свој начин. Го имаше и класика Скорсезе стилот на снимање. Но, и покрај новата CGI технологија за помладување што се користи во филмот не беше доволно за да заборавам дека Де Ниро и Пеши се ептен стари. Естетски во лицата можеби, али говорот на тело покажуваше дека се сепак многу стари. Пачино од друга страна беше поубедлив, можеби и поради улогата што ја има.

Гледам буџет $159M a само $7.9M заработка во кино, флопнал изгледа лошо. Али па од друга страна многу го гледале на Нетфликс па можеби не е толку страшно. Делува повеќе како ТВ филм од колку кино филм иако е многу скап за да биде само ТВ филм.
само ограничена премиера имаше филмот у некои кина во америка, затоа има само 7 милиони заработка. Иначе за жените скорсезе не се замарал ич, на едните задачата им е да пушат цигари само, а на ќерката на дениро да не му прави муабет ич :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom