Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Одисеја > Интерстелар > Марсовец > Гравити
 
W

wicked_1

Гостин
Не се споредливи Интерстелар(визионерски филм) и Марсовец(филм за преживување). Може на пример Интерстелар со 2001, а Марсовец со Гравити...
Да... Gravity, Moon, Sunshine итд..

Оваа горе беше наслов(на рецензија) на еден "проминентен" критичар после премиерата.

Сеа од коа го изгледав Марсовец, малку ми е смешна. =/
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Се сложувам дека не се во иста категорија Интерстелар и Марсовецот, секој на свој начин прекрасни филмови.

Bridge of Spies е многу добра драма, со допадливи ликови и одлична приказна. На некој начин ме потсети на Арго, може да се каже како смирена верзија на овој филм. Се на се 8/10
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.466
Ај тука ќе ги ставам сликите, дека во другата тема фрчат спојлери (ќе прочитам нешто несакајќи :icon_mrgr: )

10 photos of Carrie Fisher promoting "Return of the Jedi" at a Rolling Stone Magazine beach shoot, 1983



















 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ау, е по што? Приказната ја извитопериле до толку што сите поенти кои Малиот принц ги носи се утнати.
Ако се земени ликовите и дел од приказната, не значи дека до крај мора да се следи истата. Мене ми се свиѓаше и ми имаше убава поента, сега кој како го сфатил.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Ако се земени ликовите и дел од приказната, не значи дека до крај мора да се следи истата. Мене ми се свиѓаше и ми имаше убава поента, сега кој како го сфатил.
Јас не велам дека беше лош, или дека немаше поента. Напротив - да не постоеше Егзипери, сигурно би добил и 10/10 од мене. Вака, заради (ај, да не бидам прегруб) чудната адаптација на едно ремек дело, за мене губи многу од вредноста. Јас по филмов се чувствував ко мало дете на кое му кажале дека Дедо Мраз не постои. Ми осквернави нешто што сум идеализирал.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Joy 6 - Што се дешава со Дејвид О Расел? По премногу исвирканиот American Hustle има уште полош филм. Права мешаница, приказната воопшто не ми се допадна, ликовите каша попара. Ѓабе им се јаките глумци, само Лоренс си вреди од цел филм. Никако номинација Оскар.

Brooklyn 9 - Преубаво филмче, Brooklyn > Carol кога би бирал меѓу двата. Саоирс е врвна глумица, генерација човече само 22 години. Уште од Atonement си го бара Оскарот. Ми се допадна сето, периодот во кој е сместен, претопол филм. Не спомнав некња, крајот на Carol ептен ме бендиса.

Eве вака нафрлано мојата 10-ка за 2015, иако ќе се надоградува ќе се фрлат филмови за некои нови, ваљда крај на февруари ќе имам комплетна како секоја година.

Inside Out
Victoria
Me, Earl and the Dying Girl
Amy
Cobain: Montage of Heck
Brooklyn
Love
Youth
Carol
Bridge of Spies
 

Kajgana Shop

На врв Bottom