Roland Garros 2015

Кој ќе биде победник на Ролан Гарос 2015?


  • Вкупно гласачи
    97
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.202
Поени од реакции
107.881
ne be druze , ne e taka . Jas sum se remetel so tebe i so drugi iskreni FANOVI ako Novak pobedi-izgubi vo duel so nekoj od niv, posebno so tebe za duelite Nadal -Djovak . Koga sum pravel cirkuzi ako Nadal izgubi od nekoj drug teniser , posebno posledniov period kade ima kup porazi? I pravi razlika , edno e remet , a drugo e moe viduvanje za porazot ili pobedata na nekoj teniser . Remet li e shto ti vika Filozofot sega oti ocekuva da se penzionira Rafa poskoro otkolku da osvoi slem? Filozofot poleka stanuva level Dardania, se pojavuva samo ako izgubi Djovak , potochno i za Nadal se pojavuva za volja na vistinata, i filozofira otposle .Nit na pochetok na nekoj turnir dava svoe mislenje , prognoza i sl , a otposle remeti i filozofira za nekoj koj shto si napishal analiza , prognoza i duri i pogodil skoro se , osven pobednikot :) , i toa se so cel da glumi najpameten. Nit e necij fan, nit e seriozen poznavach i vljubenik vo tenisot. Jas sum besen koga gubi Djovak , ti isto taka za Nadal , Bozino za Fed, i koga ke mi se pojavi vakov lik kako Filozofot ili Dardi , me fakja alergija.[DOUBLEPOST=1433713392][/DOUBLEPOST]
Abe remet upm , na stojko ne te stavam, ta ti me barashe pola den kaj sum . Da e Stef ili nekoj drug iskren fan i poznavach , ke se zaintrigirav , vaka...alergija , jebi ga
Не го сфаќаш Ставро на правиот начин, јас на пример увек се смеам со него, па и Надал кога е во прашање. Сеирџија е Ставро. :D
Нема везе, мене поентата ми беше дека не се ситам на овој пораз на Ноле, напротив, сакав да победи денес бидејќи го заслужува овој турнир. Некои тука со глава тврдам дека дркаат дома кога ќе изгуби Надал на некој турнир, што сепак е нивна ствар али не е океј според мене. Исто како што не е океј некој да дрка на поразот на Ноле денес, онака од инат.

Порано ме нервираше Новак, таму 2010/2011 година, сега веќе не. Тогаш знаеше цело време да зјапа у линиите ако противникот игра добро, знаеше да пцуе ко деген, да се кара со публиката, а сега веќе тоа го нема, скроз е созреан ко играч и личност, затоа и немам ништо против него и нон стоп го фалам.

И да, не знам дали кажав во претходниот пост, ги повлекувам сите зборови што ги имам кажано за Вавринка, дефинитивно човекот не е чудно за една ноќ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Abe remet upm , na stojko ne te stavam, ta ti me barashe pola den kaj sum . Da e Stef ili nekoj drug iskren fan i poznavach , ke se zaintrigirav , vaka...alergija , jebi ga
Батали Стојко, кажи ти како врсен познавач како Новак има најдобар бекенд и најдобар сервис. Да научиме и ние кои не разбираме по нешто.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.214
Dobro, nacinot na izrazvuanje mu e egomanijakalen vo kontekst na Nole, mene u princip jedino mi smetaat navredite so drugive, ama istoto, na drug nacin mnogu drugi teniski eksperti go zboruvaat, ete nekoi od niv odea do tamu deka ke odi na 4 slema sezonava, ili pa kladilnicive, kakov koeficient mu dadoa vo odnos na nadal ... indirekto mnogu govorese i toa.

Ostajte go covekov be, i te kako razbi monotonija tuka :), ima kinenje, toa se bara na forumov voopsto, so stekov ( stefan ) 'rzat ...
Syn , shto e egomanijakalno da pishuvash za nekoj koj shto partal pravi momentalno ( osven denes :) ) , a dodusha i mnogu raboti potkrepuvam so citati od vrvni poznavachi i legendi na tenisot. Zamisli , just imagine , da e Nadal vo vakva serija kako Djovak , shto ke citavme ovde od negovite fanovi
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Syn , shto e egomanijakalno da pishuvash za nekoj koj shto partal pravi momentalno ( osven denes :) ) , a dodusha i mnogu raboti potkrepuvam so citati od vrvni poznavachi i legendi na tenisot. Zamisli , just imagine , da e Nadal vo vakva serija kako Djovak , shto ke citavme ovde od negovite fanovi
А сервисот и бекендот? Најдобрите? :icon_lol:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.584
Поени од реакции
13.248
Ок, доволно е. :) Убаво е што има жар, ама да не се повторуваме оф-топик.

Вавринка уби денес, ама не можам да сфатам зошто не проба да смени гејм план и да проба поагресивно и да оди на ризик Ноле. Во клучните поени (брејк-топки) Вавринка беше несопирлив, ти се чини 15 слема има освоено, ладен ко шприцер. Честито нека му е, му ебам фацата ала црвенковски :D Моментот со 3 минутната овација за Ноле е една од најкул ствари шо сум ги видел во тенисот off-pitch.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.202
Поени од реакции
107.881
Ок, доволно е. :) Убаво е што има жар, ама да не се повторуваме оф-топик.
Доста бот, кај едвај 33 страни се испишаа, па уште и ќе бришеш. :D
Седи мирен, да си поправиме малце муабет. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.214
А сервисот и бекендот? Најдобрите? :icon_lol:
dali e ova dovolno

from 2011 onwards:
Masters 1000 ATP titles - Djokovic 19, Nadal + Federer + Murray (9+6+4 = 19)
Grand Slam titles - Djokovic 7, Nadal + Federer + Murray (5+1+2 = 8)
Djokovic head to head vs Nadal 14:7; vs Federer 14:7, vs Murray 14:5......
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Вавринка уби денес, ама не можам да сфатам зошто не проба да смени гејм план и да проба поагресивно и да оди на ризик Ноле.
Затоа што не може да игра поагресивно. Целиот гејм план на Новак е постепено да го исфрла противникот од теренот со длабоки, но не многу силни топки. Нема Новак убиствени равни удари како Вавринка. Секогаш кога Новак ќе ја пробаше неговата тактика, Вавринка не дозволуваше да биде полека истуркан од теренот, и веднаш напаѓаше со бекендот (оној послабиот од најдобриот на светот бекенд на Новак :icon_lol:). Кога на тоа ќе се надодаде сервисот на Новак (најдобриот на светот :icon_lol:) крајниот резултат беше очекуван.[DOUBLEPOST=1433714668][/DOUBLEPOST]
dali e ova dovolno

from 2011 onwards:
Masters 1000 ATP titles - Djokovic 19, Nadal + Federer + Murray (9+6+4 = 19)
Grand Slam titles - Djokovic 7, Nadal + Federer + Murray (5+1+2 = 8)
Djokovic head to head vs Nadal 14:7; vs Federer 14:7, vs Murray 14:5......
Не, ова е подобро. Федерер 17 Грен Слема, вклучувајќи ги сите 4. Надал 14 грен Слема вклучувајќи ги сите 4.

Новак не е на оваа листа, неговите се помалку од 10. Плус, да не му фали некој ГС? :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.245
Поени од реакции
4.453
Моментот со 3 минутната овација за Ноле е една од најкул ствари шо сум ги видел во тенисот off-pitch.
Ја тоа го сфаќам како додавање сол на рана. :D И лицемерие невидено.
Цел турнир го свиркаа, го изгази Надал, атмосферата беше како на погреб, со Вавринка денес, кога бришеше линии и му даваше знак на судијата дека добра е топката и нема потреба да се симнува од стол не доби никаква поддршка, а при тој поенот кога го викна судијата да види дали викнал добро линискиот, му свиркаа.
Сеа му аплаудираа кога изгуби, кај беа да му даваат поддршка да иде мечот у 5ти.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.214
Затоа што не може да игра поагресивно. Целиот гејм план на Новак е постепено да го исфрла противникот од теренот со длабоки, но не многу силни топки. Нема Новак убиствени равни удари како Вавринка. Секогаш кога Новак ќе ја пробаше неговата тактика, Вавринка не дозволуваше да биде полека истуркан од теренот, и веднаш напаѓаше со бекендот (оној послабиот од најдобриот на светот бекенд на Новак :icon_lol:). Кога на тоа ќе се надодаде сервисот на Новак (најдобриот на светот :icon_lol:) крајниот резултат беше очекуван.[DOUBLEPOST=1433714668][/DOUBLEPOST]

Не, ова е подобро. Федерер 17 Грен Слема, вклучувајќи ги сите 4. Надал 14 грен Слема вклучувајќи ги сите 4.

Новак не е на оваа листа, неговите се помалку од 10. Плус, да не му фали некој ГС? :D
Abe i slepa kokoshka ke kolvne nekoe zrno nekogash . Toa shto go praveshe Vava denes so servisot i behendot pa i forhendot e monstruozno , ednash vo godinata pishav i porano. E toa treba da go pravi vo kontinuitet , ne samo eden den.Zatoa e fala bogu deveti na ATP. Okolu brojkite , ne se pravi retard , znaesh shto mi e poentata. Tvoite brojki ke gi esapime koga ke zavrshat kariera
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.202
Поени од реакции
107.881
Ноле стварно многу го има подобрено сервисот во однос на порано, а неговиот дворачен бекенд е меѓу најдобрите во светот, веројатно и најдобар. Али не знам како да го окарактеризирам тој удар, најпре би рекол константен, али не е спектакуларен, ко бекендот на Вавринка, ко форхендот на Надал и Федерер... Убаво вика Ставро, Новак има само еден спектакуларен удар, а тоа е ритернот. Тоа не е ништо страшно, не го прави Новак слаб тенисер или не знам што, затоа што он си го игра неговиот тенис кој патем е учинковит и нема никакви замерки околу тоа.[DOUBLEPOST=1433715253][/DOUBLEPOST]
Ја тоа го сфаќам како додавање сол на рана. :D И лицемерие невидено.
Цел турнир го свиркаа, го изгази Надал, атмосферата беше како на погреб, со Вавринка денес, кога бришеше линии и му даваше знак на судијата дека добра е топката и нема потреба да се симнува од стол не доби никаква поддршка, а при тој поенот кога го викна судијата да види дали викнал добро линискиот, му свиркаа.
Сеа му аплаудираа кога изгуби, кај беа да му даваат поддршка да иде мечот у 5ти.
Надал 9 пати го има освоено Слемов и секогаш публиката е против него, така да не гледам што е чудно тука. Публиката секаде во светот е за послабиот. Се слагам дека Французиве се гнаси и се една од најлошите публики, заедно со Америте, ама немаше ништо лицемерно во овој аплауз, напротив, тоа е огромен мотив за Ноле да дојде следната година уште помотивиран.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Abe i slepa kokoshka ke kolvne nekoe zrno nekogash . Toa shto go praveshe Vava denes so servisot i behendot pa i forhendot e monstruozno , ednash vo godinata pishav i porano. E toa treba da go pravi vo kontinuitet , ne samo eden den.Zatoa e fala bogu deveti na ATP. Okolu brojkite , ne se pravi retard , znaesh shto mi e poentata. Tvoite brojki ke gi esapime koga ke zavrshat kariera
Кога ти објаснував како на слеп пред извесно време дека Новак игра досаден тенис, на проценти, се правеше паметен. И уште тогаш ти реков дека кога ќе налета на некој како Вавринка, ќе го јаде. Новак не може да ја крене играта на повисоко ниво, нема кај него спекаткл. Досаден е, лево, десно, се подлабоко и подлабоко. Тоа е ефикасен тенис, и малкумина можат да го прават толку квалитетно како Новак, ама не поминува секогаш. За жал на Новак, не помина денес кога најмногу му требаше.

Нема врска, за една година е пак РГ. Не се секирај. Може Вавринка да биде во оф расположение тогаш, и да го јаде 3-0.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Значи никој не може да спори дека Вавринка го наљака Ноле ко мало дете,сега дали он играл ваков тенис еднаш или двапати у годината,дали Ноле бил уморен,све тоа е небитно.Него мене друго нешто ми боде очи,значи ги разбирам фановите на Надал и Федерер да бидат против Ноле,тоа е ок.Али нее малку глупо да лаеш,да збориш како сите оние што навиваат за Ноле биле србомани,нека умрат сега нека го дуваат и слични срања.Гледам на некој и коментаторот не им бил по воља,па нормално бе Ни Вишко ни на Ртс ни на еуроспорт нема да навиваат за некој друг,нормално е да бидат за Ноле.Све ни е тоа смешно да,ветерот му дувал ова она,само да не заборавиме што прават нашите кога играме ние,посебно на чело со лејкана Игорче.А најстрашно е што како овде така и на Фб,се јавуваат браќата,и нормално плукаат по све што е српско веза немаат од тенис,само знаат дека е србин,а нашиве го чукаат по рамо,браво така треба и остали срања.А и наш да е пак исто би било.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.245
Поени од реакции
4.453
Публиката секаде во светот е за послабиот. Се слагам дека Французиве се гнаси и се една од најлошите публики, заедно со Америте, ама немаше ништо лицемерно во овој аплауз, напротив, тоа е огромен мотив за Ноле да дојде следната година уште помотивиран.
Ете послаб беше денес, многу послаб и ништо од тоа публиката да навива за него :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.202
Поени од реакции
107.881
Значи никој не може да спори дека Вавринка го наљака Ноле ко мало дете,сега дали он играл ваков тенис еднаш или двапати у годината,дали Ноле бил уморен,све тоа е небитно.Него мене друго нешто ми боде очи,значи ги разбирам фановите на Надал и Федерер да бидат против Ноле,тоа е ок.Али нее малку глупо да лаеш,да збориш како сите оние што навиваат за Ноле биле србомани,нека умрат сега нека го дуваат и слични срања.Гледам на некој и коментаторот не им бил по воља,па нормално бе Ни Вишко ни на Ртс ни на еуроспорт нема да навиваат за некој друг,нормално е да бидат за Ноле.Све ни е тоа смешно да,ветерот му дувал ова она,само да не заборавиме што прават нашите кога играме ние,посебно на чело со лејкана Игорче.А најстрашно е што како овде така и на Фб,се јавуваат браќата,и нормално плукаат по све што е српско веза немаат од тенис,само знаат дека е србин,а нашиве го чукаат по рамо,браво така треба и остали срања.А и наш да е пак исто би било.
Нино, Бањац је дно дна, жив срам, срам за човештвото, на страна тоа што е Србин. Човекот нема елементарни познавања од тенисот, тресе глупости цело време, а тука кога ќе ја додадеш националната наклонетост го добиваш еден од најмизерните коментатори на сите времиња. Бањац е рак за уши, жива среќа имам опција на телевизорот да менувам аудио преводи па си сменив на англиски коментатор, Матс Виландер, уживање е да се слуша човекот, голем тениски познавач е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom