Roland Garros 2015

Кој ќе биде победник на Ролан Гарос 2015?


  • Вкупно гласачи
    97
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2014
Мислења
549
Поени од реакции
544
Не, како ти ќе го објасниш фактот дека Вавринка нема освоено турнир на трева во животот, а пред РГ на земја го има освоено и Монте Карло?
пред фактите и боговите молчат ! - алал вера[DOUBLEPOST=1433717510][/DOUBLEPOST]
Никот му е муле бе Ставро, аман и ти. :D

Иначе технички Новак никако нема подобар сервис од Федерер, никако.

П.с. Вавринка на трева нема шанси да освои Слем. Него земјата највеќе му одговара затоа што има време да се намести за ударите. Денес во првиот сет кога го изеде брејкот направи неколку очајни грешки, поради тоа што лошо се намести на ударите. На трева времето за реакција е многу помало од она на земја, башка топчето отскокнува многу ниско.
Вавринка има игра која може да ја приспособи за трева да сака. Значи има силен и прецизен прв сервис силни удари печени ко за трева ама дали сака е работата...
 
Последно уредено:

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Порано ме нервираше Новак, таму 2010/2011 година, сега веќе не. Тогаш знаеше цело време да зјапа у линиите ако противникот игра добро, знаеше да пцуе ко деген, да се кара со публиката, а сега веќе тоа го нема, скроз е созреан ко играч и личност, затоа и немам ништо против него и нон стоп го фалам.
Има подобрување, не велам не, но дека го нема, и не сум баш сигурен. Сети се денеска кога Вавринка промаши прв сервис, и баш тогаш Новак влезе во крупен кадар, како задоволно тресеше тупаница. Против Енди кога намали 2-1, и го направи брејкот, одма му сугерираше на судијата да се прекине мечот заради мрак. И да не се навраќам поназад. Муабетот ми е, дека во овој сегмент е "подобрен" од едноставна причина што многу почесто сега ги добива натпреварите него ли во 2010/11.

Гледам фановите на Новак, барале поддршка од публиката на Шатрие денеска. Ноле освен на Исток, ретко каде добива некоја голема поддршка од неутралната публика заради сите глупости што ги има направено во минатот. Дури и треба да е пресреќен за овациите кои ги доби после мечот, што се доказ дека сепак имаат почит спрема него.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.602
Има подобрување, не велам не, но дека го нема, и не сум баш сигурен. Сети се денеска кога Вавринка промаши прв сервис, и баш тогаш Новак влезе во крупен кадар, како задоволно тресеше тупаница. Против Енди кога намали 2-1, и го направи брејкот, одма му сугерираше на судијата да се прекине мечот заради мрак. И да не се навраќам поназад. Муабетот ми е, дека во овој сегмент е "подобрен" од едноставна причина што многу почесто сега ги добива натпреварите него ли во 2010/11.

Гледам фановите на Новак, барале поддршка од публиката на Шатрие денеска. Ноле освен на Исток, ретко каде добива некоја голема поддршка од неутралната публика заради сите глупости што ги има направено во минатот. Дури и треба да е пресреќен за овациите кои ги доби после мечот, што се доказ дека сепак имаат почит спрема него.
Си го има балканското во него, ама далеку е од она поранешното. Иначе и Надал и Федерер имаат “вамосирано“ на дупли сервис грешки, на грешки на противникот и слично. А иначе и ја да бев на местото на Новак ќе стискав тупаница кога ќе утнеше прв сервис Вавринка. :icon_lol:

А Ноле си доби свирежи зашто го скрши рекетот, што е сосема логично и нормално.[DOUBLEPOST=1433717869][/DOUBLEPOST]
пред фактите и боговите молчат ! - алал вера[DOUBLEPOST=1433717510][/DOUBLEPOST]

Вавринка има игра која може да ја приспособи за трева да сака. Значи има силен и прецизен прв сервис силни удари печени ко за трева ама дали сака е работата...
Океј Муле, како ќе кажеш. Живи били па видели, Вимблдон е пред нас.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
549
Поени од реакции
544
Си го има балканското во него, ама далеку е од она поранешното. Иначе и Надал и Федерер имаат “вамосирано“ на дупли сервис грешки, на грешки на противникот и слично. А иначе и ја да бев на местото на Новак ќе стискав тупаница кога ќе утнеше прв сервис Вавринка. :icon_lol:

А Ноле си доби свирежи зашто го скрши рекетот, што е сосема логично и нормално.[DOUBLEPOST=1433717869][/DOUBLEPOST]
Океј Муле, како ќе кажеш. Живи били па видели, Вимблдон е пред нас.
па така де, најмногу се нервирам шо сите сте ограничени околу големава четворка и не прифаќате никој друг сите се аутсајдери за вас и ко ќе се десит нешо вака непредвидливо сите се чудите
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не можам а да не искоментирам дека многу ми е мило шо на форумов има луѓе кои веруваат дека го измислиле тенисот, фудбалот, кошарката... :icon_mrgr:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Има подобрување, не велам не, но дека го нема, и не сум баш сигурен. Сети се денеска кога Вавринка промаши прв сервис, и баш тогаш Новак влезе во крупен кадар, како задоволно тресеше тупаница. Против Енди кога намали 2-1, и го направи брејкот, одма му сугерираше на судијата да се прекине мечот заради мрак. И да не се навраќам поназад. Муабетот ми е, дека во овој сегмент е "подобрен" од едноставна причина што многу почесто сега ги добива натпреварите него ли во 2010/11.

Гледам фановите на Новак, барале поддршка од публиката на Шатрие денеска. Ноле освен на Исток, ретко каде добива некоја голема поддршка од неутралната публика заради сите глупости што ги има направено во минатот. Дури и треба да е пресреќен за овациите кои ги доби после мечот, што се доказ дека сепак имаат почит спрема него.
Е сеа и ти малце претеруваш. На пример некни и Енди се жалеше дека не се гледа, и тој направи гест со раката дека неможе да гледа најдобро, а Ноле мислам дека има и проблем со видот. Јас, како дечко кој има проблем со видот, и играл тенис во приквечерина можам да ти кажам оти стварно ништо не се гледа и ептен тешко се игра.

За тупаницата денеска, ништо лошо во никој случај. Прво, чисто се сомневам дека приметил Вавринка воошто, второ, ако дозволи Стан тоа да го допре и да го деконцентрира, уште одма нека се пензионира. :) А крај краева може да е гест за мотивација, може си вика "ајде сеа ти е шансата".. И јас се радував денеска на секој промашен сервис на Вавринка при крајот на мечот. :D

Па и најискрено, според мене и кршењето на рекетот не е кој знае колку голема работа. Иам пишувано на оваа тема, и според мене ако му помага на тенисерот да олади, да си ја извади нервозата, неам ништо против да го искрши. Поарно така, отколку да лупа од инат наредните 3-4 поени, па да изгуби гејм или два. :) А и стварно не е ништо трагично.
 
W

wicked_1

Гостин
Ја тоа го сфаќам како додавање сол на рана. :D И лицемерие невидено.
Цел турнир го свиркаа, го изгази Надал, атмосферата беше како на погреб, со Вавринка денес, кога бришеше линии и му даваше знак на судијата дека добра е топката и нема потреба да се симнува од стол не доби никаква поддршка, а при тој поенот кога го викна судијата да види дали викнал добро линискиот, му свиркаа.
Сеа му аплаудираа кога изгуби, кај беа да му даваат поддршка да иде мечот у 5ти.
Абе сеа и ти, зашо лицемерие?:icon_lol: Нормално е додека се игра публиката да зазема страна, да исвиркува, дефокусира на било каков начин. Ама по завршување на утакмицата завршуват сите тензии, публиката покажа ниво и го испочитуваа до крај со овациите.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Ако Новак прави глупости,и затоа не добивал подршка,што треба да кажеме за Сафин петардата,дај не заебавајте
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако го зимаш Федерер за пример и како му опаѓа тенисот, според мене ме грешка е да се гледа од тој агол.
Nope, далеку е од грешка чист факт е. Федерер во топ форма, против било кој друг во топ форма на брз бетон или трева (освем можеби Надал) = demolition. Сега на брза подлога може да изигра 2 до (максимум) 3 добри сета, и тоа е тоа.....ако не тепа за тој период, го јаде, тоа го прават годините, а само вие слушајте ги глорихантерите на Еуроспорт и остали квази експерти, кои викаат дека Фед на 30 + години играл подобро од било кога :aplauz::pos:

Поздрав4е.

https://www.youtube.com/watch?v=Xjm2lCZqf0c (https://youtu.be/Xjm2lCZqf0c?t=1m10s)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.602
Nope, далеку е од грешка чист факт е. Федерер во топ форма, против било кој друг во топ форма на брз бетон или трева (освем можеби Надал) = demolition. Сега на брза подлога може да изигра 2 до (максимум) 3 добри сета, и тоа е тоа.....ако не тепа за тој период, го јаде, тоа го прават годините, а само вие слушајте ги глорихантерите на Еуроспорт и остали квази експерти, кои викаат дека Фед на 30 + години играл подобро од било кога :aplauz::pos:

Поздрав4е.

https://www.youtube.com/watch?v=Xjm2lCZqf0c (https://youtu.be/Xjm2lCZqf0c?t=1m10s)
Апсолутно Псај, потпис ставам на ова. Падот на Федерер почна во 2008 година кога доби мононуклеоза, но тогаш беше прилично млад за да се зборува за некој драстичен пад или што ти ја знам. Се врати следната година и освои РГ и Вимби и за малце УСО али знаеме што се случи против Делпо. 2010 само АО, потоа го снема, 2011 ништо и 2012 Вимби. По мене од 2012 навака Федерер почна да се успорува, односно да губи чекор со останатите, а капак на се беше и повредата на грбот 2013 година.

Ја на фановите на Ноле им викам чисто за да не се разочараат ако се деси такво нешто, бидејќи падот кај Ноле ќе е неминовен во една од следните две години. Човекот игра со пеколно темпо, гледајте само сезонава, 41-3 му е скорот ако не се лажам, значи веќе има скоро 50 меча изиграно. Сето тоа зима данок на постари години...

Плус уште една работа, Новак ќе мора да почне да калкулира подобро со турнирите а и со својата снага, затоа што по мене напорната 2015 и играњето ко манијак на сите турнири си го направи своето во финалето, на страна одличната игра на Стан. Он веќе на сите докажа дека може да биде број 1, дека може да освојува турнири на различни подлоги, сега треба да постане играч со зацртани цели и тоа е тоа. Видете ја изјавата на Надал од лани, вели: Не ми е веќе целта да бидам број 1 и да го бркам тоа место, него само титулите ме занимаат. Ја одма потпишувам две Грен Слем титули за Рафа по сезона а на крајот нека биде 3 или 4 на ранг листата.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Значи никој не може да спори дека Вавринка го наљака Ноле ко мало дете,сега дали он играл ваков тенис еднаш или двапати у годината,дали Ноле бил уморен,све тоа е небитно.Него мене друго нешто ми боде очи,значи ги разбирам фановите на Надал и Федерер да бидат против Ноле,тоа е ок.Али нее малку глупо да лаеш,да збориш како сите оние што навиваат за Ноле биле србомани,нека умрат сега нека го дуваат и слични срања.Гледам на некој и коментаторот не им бил по воља,па нормално бе Ни Вишко ни на Ртс ни на еуроспорт нема да навиваат за некој друг,нормално е да бидат за Ноле.Све ни е тоа смешно да,ветерот му дувал ова она,само да не заборавиме што прават нашите кога играме ние,посебно на чело со лејкана Игорче.А најстрашно е што како овде така и на Фб,се јавуваат браќата,и нормално плукаат по све што е српско веза немаат од тенис,само знаат дека е србин,а нашиве го чукаат по рамо,браво така треба и остали срања.А и наш да е пак исто би било.
Значи има разлика да коментираш на домашна телевизија ко на пример РТС, МТВ и сл. , ама кога коментираш на телевизија која се гледа во повеќе држави во најмала рака треба барем да глумиш неутралност или пак ако ништо друго да не провоцираш со коментарите.
И на англиската Еуроспорт кога игра Мареј на пример воопшто не може да се забележи пристрасност во коментирањето.
Затоа со право многу се бунат кога станува збор за српските коментататори на Ѓоковиќ затоа што многу иритира тоа коментирање и знам многу што го замразиле и Новак токму поради тоа одвратно коментирање.
 
W

wicked_1

Гостин
Nope, далеку е од грешка чист факт е. Федерер во топ форма, против било кој друг во топ форма на брз бетон или трева (освем можеби Надал) = demolition. Сега на брза подлога може да изигра 2 до (максимум) 3 добри сета, и тоа е тоа.....ако не тепа за тој период, го јаде, тоа го прават годините, а само вие слушајте ги глорихантерите на Еуроспорт и остали квази експерти, кои викаат дека Фед на 30 + години играл подобро од било кога :aplauz::pos:

Поздрав4е.

https://www.youtube.com/watch?v=Xjm2lCZqf0c (https://youtu.be/Xjm2lCZqf0c?t=1m10s)
Грубо кажано околу 2011та кога земаа највеќе замав Надал и Џокович, се осети мала стагнација кај РФ, а беше 28/29 години.
Не гледам тенис на Еуро и СК, обично сум на англиски стримови, а и ептен со респект зборат за РФ, фаворит им е у секоја утакмица
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Значи има разлика да коментираш на домашна телевизија ко на пример РТС, МТВ и сл. , ама кога коментираш на телевизија која се гледа во повеќе држави во најмала рака треба барем да глумиш неутралност или пак ако ништо друго да не провоцираш со коментарите.
И на англиската Еуроспорт кога игра Мареј на пример воопшто не може да се забележи пристрасност во коментирањето.
Затоа со право многу се бунат кога станува збор за српските коментататори на Ѓоковиќ затоа што многу иритира тоа коментирање и знам многу што го замразиле и Новак токму поради тоа одвратно коментирање.
не шљапај глупости, еурспорт Србија е прво наменет за српските гледачи, а отом потом за сви остали, така да ако не ти се гледа сналази се со друг коментар, замисли само Македонец да е број 1 во свет тенисер и да се пренесува меч на Сител или МТВ, инаку игорче кога коментираше кошарка мене ми беше баш забавен затоа што коментираше со срце, е сега околу стручноста што него биваше него биваше, али според мене боље он него оној Николовски што звучи како да се вратил од погреб...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
не шљапај глупости, еурспорт Србија е прво наменет за српските гледачи, а отом потом за сви остали, така да ако не ти се гледа сналази се со друг коментар, замисли само Македонец да е број 1 во свет тенисер и да се пренесува меч на Сител или МТВ, инаку игорче кога коментираше кошарка мене ми беше баш забавен затоа што коментираше со срце, е сега околу стручноста што него биваше него биваше, али според мене боље он него оној Николовски што звучи како да се вратил од погреб...
не е точно дека е првенствено наменет за Србија. Каналот си има локална лиценца и се останато. Тоа што коментарите им се пристрасна бљувотина која освен срби друг никој не сака да ја слуша тоа е друг проблем.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom