Roland Garros 2015

Кој ќе биде победник на Ролан Гарос 2015?


  • Вкупно гласачи
    97
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
не е точно дека е првенствено наменет за Србија. Каналот си има локална лиценца и се останато. Тоа што коментарите им се пристрасна бљувотина која освен срби друг никој не сака да ја слуша тоа е друг проблем.
Пред неколку години Џокович играше против Сепи на РГ и губеше 0-2 во сетови. Е тоа беше бљувотина од коментар. Секоја топка на линија на Сепи беше коментирана во стилот Италијан има пуно срече, колико срече за Сепија, а секоја топка на линија удрена од Џокович беше каква мајсторија Џоковича. На крајот го изгледав преносот на mute.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
И јас се сложувам со членовите кои го делат мислењето дека ESP Serbia е наменет и за други земји освен Србија. Овој канал покрај во Македонија го гледаат и во Црна Гора, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина. Значи никоја држава од Ex-Yu нема свои коментатори, сите имаат од српскиот.
Е сега рачунајте играат Ѓоковиќ со Чориќ и мајсторот Церонја меронја кои ли се не ме интересира да јаде бурек " колико срече је имао Борна " , " сјајно Ноле ", а буквално си нема врска ударот на Ѓоковиќ и многу често знаат да бидат нереални, едноставно заслепени. На РТС нека си скокаат, нека си вриштат, никој нема потреба да гледа таму, тоа е национална телевизија на Србија, исто како што нема никој обврска да гледа кошарка на Сител кога игра Македонија. ;)
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Вавринка во серија неколку одлични удари, ама не, "како се брани Ноле, СЈАЈНО" . Некои страшни винери на Вавринка и штама, може барем да се каже одличен удар на Вавринка или води 40:15, а не тишина од неколку секунди и "Џокович сервира"
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
не е точно дека е првенствено наменет за Србија. Каналот си има локална лиценца и се останато. Тоа што коментарите им се пристрасна бљувотина која освен срби друг никој не сака да ја слуша тоа е друг проблем.
снаваѓај се бе брат, имаш други извори за да гледаш тенис, стримови сс енглески коментар шта ја знам, само кажими Македонац да игра полуфинале или финале Роланд Гарос и коментатор да е Македонец рецимо на Еуроспорт и да е пристрасен, ке ти смета?
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
снаваѓај се бе брат, имаш други извори за да гледаш тенис, стримови сс енглески коментар шта ја знам, само кажими Македонац да игра полуфинале или финале Роланд Гарос и коментатор да е Македонец рецимо на Еуроспорт и да е пристрасен, ке ти смета?
Мене би ми сметало. Нема што да се величи нашиот ако не му оди или е послаб, нема што да се преќутуваат видливи и забележливи работи или па да се воздигнува дека е најдобар во историја, нешто што нашите соседи прават.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
снаваѓај се бе брат, имаш други извори за да гледаш тенис, стримови сс енглески коментар шта ја знам, само кажими Македонац да игра полуфинале или финале Роланд Гарос и коментатор да е Македонец рецимо на Еуроспорт и да е пристрасен, ке ти смета?
Па нека ти текне колку ги пцуеме коментаторите што коментираат лига шампиони ракомет. Знали пристрасно коментирање е лошо коментирање. Ок е да си навива за својот, оправдано е и да завзема страна суптилно. Ама сјајно, фантастично, добро би било да Вавринка сад погреши е крајно непрофесионално и ушобол. Или она Федерер кога изјавува добро играв мечов а тикварот преведуе имао сам пуно срече. Ај фак оф:D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Свак со свој вкус, мене како Србин искрен да сум воопшто неми смета да го воздигнуваат Ноле или некој друг Српски спортист, еве ви кажувам и за Игорче дека ми беше симпатичен на кошарка, така да тоа е мое мислење и мислам дека сите спортски коментатори кога коментираат на меч каде игра нивен спортист или спортски колектив од нивна земја се пристрасни...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
снаваѓај се бе брат, имаш други извори за да гледаш тенис, стримови сс енглески коментар шта ја знам, само кажими Македонац да игра полуфинале или финале Роланд Гарос и коментатор да е Македонец рецимо на Еуроспорт и да е пристрасен, ке ти смета?
види вака Србијанац, како што ти кажаа и погоре, да би ми сметало.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
90% од Србите го мразат Бањац па сеа вие видете колку е асален.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
И за мене, ама ќути јер ќе не потепаат многу луѓе тука. :icon_lol:
Кога сме кај него, тотално сум разочаран. Навистина не очекував од Цонга да изгуби... Инаку Нишикори кога е во елемент игра спектакуларно и буквално е рај за очи. Нешто налик Вавринка.

П.с. Може ќе мислите дека сум нездрав ама за мене исто така Паире има еден од подобрите дворачни бекенди во светот, на страна тоа што е ментален и може да изгуби од било кого. Он може да одигра што сака со бекендот, и удар од скок, и рано фаќање на топчето, и кратка спин дијагонала, и рамна паралела, буквално СЕ![DOUBLEPOST=1433716120][/DOUBLEPOST]
Тој тој, дегенот. :D


За Паире тотално си во право :D И незнам, дали го имаш приметено Флориан Мајер ист стил буквално како Паире, може да одигра што сака со бекхенд рамен удар, топ спин, дијагонала, паралела, дроп шот(со две раце :pos:) итн.
А од еднорачниве бекхенди, Вавринка 2 класи подобар од сите останати.Немој некој да го спомнал Гаске, Алмагро...а најмалку Федерер или Димитров.

Втора работа за публикава со овациите кон Џоковиќ не знам што се чудите, и лани истите овации ги имаше после поразот од Рафа, и аплауз на Рафа(како годинава на Стен) и солзите на Новак, буквално се истото.

Трето не го отпишувајте Стен за Вимблдон.Јасно е дека нема да има голем одскок топчето, ама овие сервиси од по 215 што му ги враќаше Ноле, на Вимблдон ќе ги видиш само на снимката.Лани 1/4 финале со Федерер, му го зема првиот сет, ама играњето 3 дена по ред го чинеше меч.Доколку го има некој гледано тој меч со Федерер, и искрено каже дека не беше ради уморот...нешто не е во ред со него.Последниот гем како пред очи ми текнува кога неможеше здив да земе.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Ако зборуваме реално, Федерер го има најдобриот еднорачен бекенд, без никакви дилеми. Вавринка го има најспектакуларниот, али Федерер најдобриот. Роџер може да креира буквално што ќе посака од својот бекенд и да го доведе противникот до лудило. Во неговиот прај овој удар беше ненормално оружје и со тоа ги излудуваше своите противници.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
И главната причина за поразите од Рафа :) Единствено нешто во што е подобар неговиот бекхенд од тој на Стен е слајсот.Рамен удар игра 2,3 пати во меч, а и топ спиновите му се многу често кратки удари.Едноставно неможе во континуитет да удри 5,6 добри бекхенда без да се извлече на форхенд или да одигра слајс.Посебно извлекувањето(што кај Вавринка речиси и го нема) ти е факт колку се осеќа сигурно на бекхенд.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Рафа е само лош меч ап за него... Федерер може да изигра и рамен удар од бекенд, и топ спин дијагонала, и да ја микса играта со кратки и длабоки слајсови, и да изигра дроп шот... Прочитај каде сакаш, од сите врвни експерти, бекендот на Федерер, нарочито во неговиот прајм, е фантастичен удар. Нормално, кога го гледа човек Вавринка тоа не изгледа така затоа што он лупа со сета сила, али Федерер со бекендот го развлекува противникот и полека го отвара теренот, значи постепено го гради поенот.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Мислам дека не си во право ама нмв.Рамни удари игра само кога треба пасинг да изигра, зашто друга опција нема.А тоа дека го отвара теренот, не само што не го отвара, туку не ни може да влезе во размена на дијагонали против форхенд на левак, или пак во размена со некои од подобриве дворачни бекхенди, без да се извлече на форхенд.Тоа експертиве што го зборат, има голем удел рејтингот на Федерер, и едноставно е погледан.Иако во последно време голем е бројов на експерти(и Мекинро меѓу нив) што тврдат дека Вавринка има најдобар еднорачен бекхенд.За слајсот во право си.А за тоа дека лупа со цела сила, може лупа ама толку силен и рамен бекхенд Роџер и другиве кои играат еднорачен неможат да лупнат :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Колку само златни шанси пропушта Ноле овие две години кога е несомнено број еден. На финалињата од гренд слемовиве е непрепознатлив. Со онаква форма досега требаше да биде двоцифрен во гренд слем титули, ама ментално е нула. Ќе биде штета ако не освои барем еден РГ.
Да беа Рафа/Федерер во формата во која што е Ноле моментално испод 3 гренд слема годишно не им бегаа.
Точно е дека Вавринка све погоди, ама олку доминантен Новак мораше и можеше да го притисне и да му го отежне секој можен удар, а не да го остава противникот да си лупа од кај стигне со сета сила надевајќи се дека ќе згреши.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom