Roland Garros 2015

Кој ќе биде победник на Ролан Гарос 2015?


  • Вкупно гласачи
    97
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.609
Името на турнирот доаѓа од францускиот пилот кој учествувал во Првата Светска Војна, некогашен шампион во велосипедизам. Ова е еден и единствен Грен Слем турнир што се игра на земјена подлога, практично финале на сезоната на земја.


На почетокот турнирот бил од затворен карактер, резервиран само за француските играчи. Од 1925 година добива статус на отворен турнир, а од тогаш до ден денес само петорица домашни играчи стигнале до трофејот, од кои Јаник Ноа, инаку татко на познатиот НБА кошаркар Јоаким Ноа, е единствениот домашен играч со титула во Опен ерата. Анри Леконт е последниот домашен финлист на овој турнир, кој во 1988 година загуби од Матс Виландер во финалето. И жените не се нешто подобри од мажите. Мери Пирс е единствената дама од Франција која го освоила Ролан Гарос во Опен ерата, а воедно и последната домашна финалистка која во 2005 го загуби финалето од Жастин Енан во два сета.

Таа 2005 година ќе биде запаметена и по една друга работа, а таа работа е освојувањето на титулата од страна на Рафаел Надал, кој тогаш со своите 19 години успеа да ја освои својата прва Грен Слем титула и да ја најави својата доминација во тенисот. Во 1/2 финалето Рафа го доби Федерер со 3-1 во сетови и го најави походот кон титулата. Надал во финалето играше со Мариано Пуерта и беше подобар во 4 сета. Еве и хајлајтс од тој меч, за тие што сакаат да погледнат:
Од 2005 до ден денес, Надал има освоено 9 титули во Париз, а единствениот пораз го забележа во 2009 година од страна на Робин Содерлинг кој со своите монструозни форхенди успеа да го земе скалпот на Рафа и сега за сега е единствениот кој го направил тоа.


Овој пораз на Надал донесе нов шампион и после Фред Пери, Дон Баџ, Андре Агаси и Роџер Федерер ја комплетираше својата Грен Слем колекција.

Претходната сезона Надал го собори рекордот на Бјорн Борг од 4 последователни титули на Ролан Гарос и успеа да ја освои својата 5та последователна победувајќи го Новак Ѓоковиќ со 3-1 во сетови.

Кај дамите Марија Шарапова во еден фантастичен меч успеа да ја победи Халеп во три сета и да ја запише својата втора титула во Париз.


Останува главното прашање: Дали ќе ја видиме популарната La Decima или ќе го видиме првиот освоен Ролан Гарос во витрините на Новак Ѓоковиќ, а со тоа и комплетирањето на кариерниот Слем? и уште неколку други: Дали Роџер Федерер по втор пат ќе го крене трофејот во Париз и ќе им ги затне устите на сите критичари за тоа дека е престар и дека му е време за пензија? Дали Енди Мареј може да се надмине себеси и да ја освои својата прва титула во Париз?

Уште едно мало инфо, ако Надал ја освои титулата оваа сезона ќе ја надмине Мартина Навратилова која исто како и него има 9 Грен Слем титули од еден ист турнир, поточно на Вимблдон, и со тоа ќе стане првиот играч и во машка и во женска конкуренција што освоил двоцифрен број на Грен Слем титули на еден ист турнир.
Мое лично мислење е дека Надал нема да ја освои титулата оваа година, ја нема потребната форма, прв пат доаѓа на Ролан Гарос без титула на европската земја, така да ќе биде многу тешко да се одбрани титулата. Надал ќе биде 7ми носител, а тоа значи дека ќе има и потежок ждреб. Според мене Новак Ѓоковиќ ќе слави оваа сезона.

Ждребот за квалификациите
Ждребот кај мажите
Ждребот кај жените


Квалификациите почнаа денес, моментално се играат мечевите, а ждребот за главниот турнир ќе биде на 22 мај, во петок.

Да уживаме во тениската магија следните две недели.
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
7.295
Џокович освојува,лесно без поголеми проблеми.
Може да изгуби единствено 2-3 сета вклучувајки го натпреварот во финалето.
Би сакал Надал да направи добар резултат,да одигра добро и да потсети на минатото.
Ќе видиме што ни следува :)
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Секоја година истото го трубиме, но не гледам како Новак не би го освоил РГ оваа сезона. :) Едноставно нема кој би му застанал на патот. Не ми се верува Надал преку ноќ (буквално) да се разбуди и да одигра маестрално на еден Грен Слем. Макар тоа било и Ролан Гарос. Ферер е престар за да може да му парира на Новак, Роџер, видовме што се случни некни со него, Мареј покажува подобри игри и резултати на земја, но далеку е од освојување на РГ. Тука е нормално и Кеи, но не сум сигурен колку би бил во можност да му земе 3 сета на Новак.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Претходната сезона Надал го собори рекордот на Бјорн Борг од 4 последователни титули на Ролан Гарос и успеа да ја освои својата 5та последователна победувајќи го Новак Ѓоковиќ со 3-1 во сетови.
Вечниов келнер со послужавникот од лево, можеби годинава ќе има среќа.
 
С

СаШеНкО

Гостин
Ќе биде срaмoтa Нoле дa не гo oсвoи гoдинaвa Р.Г. Двoјникoв нa Нaдaл е мизерен, единo Мaреј или Федерер би мoжеле дa му бидaт кoнкуренцијa. Кривo ми е сaмo штo Р.Г немa дa гo имa свoјoт шaмпиoн вo прaвo светлo. Знaaт и Нoле и сите штo ќе се бoрaт зa Р.Г гoдинaвa декa мнoгу пoвеќе ќе вреди титулaтa (бaр вo oчите нa фaнoвите) aкo се дoјде дo неa преку пoбедa нaд крaлoт вo финaлетo, вo свoјaтa препoзнaтливa игрa. А пoштo тoa тешкo дa се деси, честитo титулa нa кoј и дa е, aмa Рaфa ќе им гo ускрaти мaлце зaдoвoлствoтo. Бaш пред некoј ден збoриме сo другaрче и ме пoтсети декa Нaдaл втoриoт Вимбoлдoн уствaри гo дoби прoтив Бердих вo финaлетo.Тoтaлнo сум гo избришaл oд глaвa тoa финaле. Еднoстaвнo Федерер беше игрaчoт штo требaше дa се пoбеди зa тoј пехaр и сaмo тaa пoбедa нaд негo сум јa врежaл у глaвa кaкo успех нa Рaфa нa Вимби. И не декa немa дa вреди aкo Нoле си гo oсвoи Р.Г прoтив Федерер или Мaреј гoдинaвa, aмa мнoгу пo другo ќе беше (знaе и oн и фaнoвите негoви) дa гo дoбиеше Рaфa пред гoдинa две, oткoлку билo кoј сегa. Нa крaј крaевa, титулa си е титулa, ќе ги кoмплетирa слемoвите Нoле. Амa зaслужи дa гo нaпрaви тoa прoтив Рaфa. Сликaтa ќе беше другa. Пoдвигoт ќе беше пoгoлем. Али се oвa иде нa сметкa нa Рaфa, незнaм штo се дешaвa сo негo aмa јaс сум спремен нa oчaен турнир и ќе се рaдувaм нa пoлуфинaле :place:...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Novak e tolku mnogu dominator shto na site im izgleda deka drugite igraat slabo . Slabo igra samo Nadal , za drugite apsolutno netochno . Marej go igra najdobriot tenis vo poslednite nekolku godini , dokaz samo kako furiozno go osvoi Madrid, finale na AO i da ne brojam ponatamu. E sega , naletuvashe na Novak i toa e , jebi ga . Federer ne sluchajno se vrzma celo vreme okolu Novak na vtoroto mesto eve vtora godina skoro, na Vava go rasturi vo polufinaleto na Rim , e sega toa shto deluvashe ko malo isplasheno dete vo finaleto , Novak ke da e prichinata , jebi ga , povtorno. Nishikori nikogash ne igral podobro, Berdych najkonstanten vo cela negova kariera , skoro godina dena najmalku stiga do 1/4 finale na turnirite. Novak vo momentov e dve klasi nad drugite, tolku mnogu dominira shto duri deluva kako so pola sila da igra vo nekoi momenti ( kako shto napishal nekoj , go citirav , duri nema ni potreba da igra neshto preterano ofanzivno). Tolku golema razlika vo kvalitet se sekjavam priblizno imashe 2003-2005 Fed sprema drugite, ama ova shto se sluchuva poslednite sedum meseci e nevidena dominacija vo istorijata na tenisot , nezavisno od podlogata. Nadal go elaborirav povekje pati i sum edinstven ovde na forumov koj shto ushte pred dve godini go prognozirav ova shto sega mu se sluchuva . Tvrdam , Nadal nema problem so samodoverbata i formata , ta on cel zivot igra taka, ludo trchanje po sekoe topche i defanziva do totalna frustracija na protivnikot ili cekanje najmal kiks na kratka topka i da te izmasakrira so ludackiot topspin forhend. Seto toa Nadal go nema zaboraveno , naprotiv , ama nema snaga vo racete i nozete da bide konstanten cel mech. Behendot mu e se poochaen , dvizenjeto vo rikverc go troshi moshe brzo a i silata vo levicata mu e polovichna , kako odminuva mechot em rotacijata se namaluva em pagja se pocesto topceto vo servis poleto. Jas mislam deka e poradi apstinencijata od magichni pijaloci koi shto mu se uskrateni od nepoznata prichina. Imam nekoi teorii ama toa e vekje vo sferata na conspiracy theory i e nedobra osnova za polemika, sekoj so svoeto ubeduvanje. So negovite izjavi shto gi dava i ramnodushnoto odnesuvanje posle site ovie porazi mislam deka poleka ke si legne na brashnoto , i ne bi me iznenadilo za dve-tri godini da se penzionira. Ne veruvam deka ke napravi glupost kako Armstrong . Iskreno decki , dali stvarno ne primetuvate kolku ostaren , propadnat deluva , pa fizicki deluva barem dve tri godini postaro od Fed. Za RG , Novak bi trebalo da go osvoi 100 %, jas samo se plasham da ne napravi nekoj kiks do polufinale , (srekja se igra do tri seta). Glavni konkurenti , pa mislam Marej , sepak Nadal i Vava. Drugite teshko , Nishikori so negovata kondicija ,na zemja, so bilo koj poseriozen protivnik, na tri dobieni seta , kako ke odminuva mecot , ke mu se raspagja postepeno igrata. Fed isto taka , mnogu go dupi egoto , primetivte li kako zavchera vo finaleto postepeno vo vtoriot set se raspagjashe. Ako naleta na nekoj raspolozen young gun , a istovremeno nemu toj den da ne mu odi servisot , ne bi me iznenadilo da ne ja prezivee prvata nedela. Aj da go pochekame zdrebot pa ke mudruvame i prognozirame. Idemooooo
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Немало да биде значајна титулата ако Новак не ја освои против Рафа..да за 20-30 години кога ке се сеќаваме на победникот на РГ 2015 година ке паметиме дека ако Новак го освои не било заслужено бидејќи не играл со Рафа финале. Глупост чиста.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Невидени досега коефициенти за освојување... 1.85 за Ноле, 4 за Надал.
 
С

СаШеНкО

Гостин
Немало да биде значајна титулата ако Новак не ја освои против Рафа..да за 20-30 години кога ке се сеќаваме на победникот на РГ 2015 година ке паметиме дека ако Новак го освои не било заслужено бидејќи не играл со Рафа финале. Глупост чиста.
Акo се oднесувaше нa мoјoт пoст oвa грешкa си. Ниту мислев ниту пишaв декa немa дa биде знaчaјнa или не зaслуженa.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.609
Опремата на Радванска :pov::pov: Кој кур ќе го гледа ова шугаво створење на ТВ, се да и ебам. Најтрагично е што она буквално на секој ебан Слем ги игра првите мечеви и го отвара програмот, а Еуроспорт стандард жени даваат на почеток. :facepalm:
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Во Парис ништо ново, дожд на секои 2 часа ги сецка квалификацииве...ако бидне и вака наредната недела да ти се одмили тенисов. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.160
Поени од реакции
107.609
Сега гледав, во наредните 3-4 дена убаво ќе е времето така да нема да има фрки ни околу квалификациите ни околу првите ден-два од главниот турнир.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Опремата на Радванска :pov::pov: Кој кур ќе го гледа ова шугаво створење на ТВ, се да и ебам. Најтрагично е што она буквално на секој ебан Слем ги игра првите мечеви и го отвара програмот, а Еуроспорт стандард жени даваат на почеток. :facepalm:
Агнешка е згодна во телото, на фаца не е убава. Имаше една слика од неа полугола покрај базен, види ја ако ја немаш видено...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom