Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
27 септември 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
870
Како да видам колку гига ми е сонито?Кутијата ми се изгуби. :)
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.268
Ако може некој да ме посочи која Metal Gear да ја играм?Немам многу време да ги играм сите делови ,се двоумам мегу metal gear solid 4 guns of the patriots или metal gear rising revengeance,или пак да изиграм некоја од HD колекцијата
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.410
Поени од реакции
5.352
Ако може некој да ме посочи која Metal Gear да ја играм?Немам многу време да ги играм сите делови ,се двоумам мегу metal gear solid 4 guns of the patriots или metal gear rising revengeance,или пак да изиграм некоја од HD колекцијата
Pa so red. Site se povrzani Toa tie isto kako da prasas koj Lord Of the Rings film da go gleas...Dali da pocnes od posledniot?!
Stegni zabi i izigraj MGS1 pa MGS2 pa na dalje...
ili pak
MGS3 e hronoloski prva vo desavanjata od celata saga taka da pocni so nea kolku da se navleces na prikaznata....
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Првата ја имам играно на пс1 се до мисијата со тенкот и не можев тогаш да ја пројдам и заебав. Баш сега гледам на јутуб како оди понатака приказната. Другите делови не сум ги играл освен 4-ката која изгледа одлично ама ме нервираат модерниве игри со роботи и разни суштества. Сепак сакам нормална stealth игра со реални непријатели а не измислици.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.172
Поени од реакции
1.268
Дали може ПС3 со 3.73fw некако да се хакне и кој би можел тоа да го среди во Мк.?
TNX ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Ај и овде да прашам како во темата за xbox. Колку пари кошта да се купи чудово и која е разликата меѓу тројка и четворка накратко? Исто колку пари одат игрите во просек? Можи се глупи прашањата, но не сум запознаен речиси со ништо, освен тоа дека единственото искуство со плејстејшн го имав како помал кога одевме на компјутери и игравме фудбали, текени и слични игрици.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.765
Поени од реакции
20.485
Ај и овде да прашам како во темата за xbox. Колку пари кошта да се купи чудово и која е разликата меѓу тројка и четворка накратко? Исто колку пари одат игрите во просек? Можи се глупи прашањата, но не сум запознаен речиси со ништо, освен тоа дека единственото искуство со плејстејшн го имав како помал кога одевме на компјутери и игравме фудбали, текени и слични игрици.
Разликата меѓу 3 и 4 е небо земја.
http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/game/3491517/ps4-vs-ps3-console-comparison-review/

Цена на игри ќе е од 2 000 до 3 500.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Колку пари е нов пс3 а за колку пари се најдува добар на старо ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.718
Поени од реакции
11.984
Колку пари е нов пс3 а за колку пари се најдува добар на старо ?
Нов PlayStation 3 со сопствена меморија од 12 гигабајти се продава по цена од 11.990 денари и на истиот не можат да се играат пиратски копии од видео игри.

За стар PlayStation 3, ги имаш Пазар3, Реклама5 и сличните на нив веб сајтови на кои се огласуваат стари работи за продавање.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Нов PlayStation 3 со сопствена меморија од 12 гигабајти се продава по цена од 11.990 денари и на истиот не можат да се играат пиратски копии од видео игри.

За стар PlayStation 3, ги имаш Пазар3, Реклама5 и сличните на нив веб сајтови на кои се огласуваат стари работи за продавање.
А дали новиве игри кои излегуваат секојдневно ќе можат да се играат на тројка или обично ги прават за четворка, нешто слично со компјутериве и перформансите? Што значи строго оригинални игри ќе треба да се купуваат така?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.718
Поени од реакции
11.984
А дали новиве игри кои излегуваат секојдневно ќе можат да се играат на тројка или обично ги прават за четворка, нешто слично со компјутериве и перформансите? Што значи строго оригинални игри ќе треба да се купуваат така?
Сето тоа зависи од производителот на видео играта.

Некои производители на видео игри прават видео игри само за компјутер, некои за компјутер и за PlayStation 3, некои за компјутер и за PlayStation 4, а некои за компјутер, за PlayStation 3 и за PlayStation 4.

Голема мешаница е, не е како порано кога видео игрите стандардно излегуваа и за на компјутер и за на конзола. Xbox 360 го растури PlayStation 3 и по број на продадени конзоли и по број на видео игри кои излегоа за конзолата, а новиот PlayStation 4 засега ужива поголема продажба во споредба со новиот Xbox One, но прерано е да се доаѓа до заклучок за која од двете конзоли ќе излезат повеќе видео игри.

Мој совет ти е, доколку бараш нешто евтино и исплатливо, тогаш земи Xbox 360 S со хард диск од 250 гигабајти. Тука треба да внимаваш, кај Xbox 360 конзолите не може да се користи било каков хард диск, туку исклучиво хард диск од Мајкрософт, додека кај PlayStation 3 и кај PlayStation 4 конзолите можат да се користат било какви хард дискови од било кои производители. На Xbox 360 S ќе можеш да играш и пиратски копии од видео игри, што е дефинитивно многу поисплатливо во споредба со купување на скапите оригинални копии од видео игри за PlayStation 3 и за PlayStation 4.

За PlayStation 3 постои џеилбрејк мод кој работи преку USB меморија, а истиот тој мод може да чита пиратски копии од видео игри од самиот хард диск, не и од BluRay оптичкиот диск. Но џеилбрејк модот не работи на сите конзоли, туку само на конзолите кои користат постар firmware, а кај поновите конзоли кои се спакувани и се продаваат со нов firmware, мора да се користат посебни методи за да се отстрани новиот firmware и за да се замени со постар firmware кој ќе го поддржува џеилбрејк модот. И дефинитивно е досадно да симнуваш десетици гигабајти преку Интернет и да ги копираш на хард диск само за да можеш да играш пиратски копии од видео игри директно од хард дискот на PlayStation 3, додека кај Xbox 360 ја симнуваш видео играта од Интернет, ја режеш на DVD диск и конзолата, чиј што DVD читач претходно треба да биде хакнат, ја чита пиратската копија од конкретната видео игра без никакви проблеми.

PlayStation 4 и Xbox One од друга страна, се тазе нови, и двете конзоли излегоа во продажба во ноември 2013 и сеуште се скапи, исто како и самите видео игри за конзолите. Истовремено, сеуште и двете конзоли не се хакнати, поради што засега само оригинални копии од видео игри можат да се играат на нив.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Имам PS3 со 3.55 Firmware(чипуван) и 40 ГБ хард диск и ќе ги молам познавачите на и љубителите на PS3 за совет.
1. Дали постои начин да го зголемам хард дискот затоа што новиве игри сите се над 10 гига па и над 20 гига.
2. Дали треба да го заменам постоечкиот 3.55 фирмвер со понов затоа што гледам дека новиве игри бараат 4.00 + фирмвер и дали воопшто некој во МК може да чипува ПС3 над 3.55?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Имам PS3 со 3.55 Firmware(чипуван) и 40 ГБ хард диск и ќе ги молам познавачите на и љубителите на PS3 за совет.
1. Дали постои начин да го зголемам хард дискот затоа што новиве игри сите се над 10 гига па и над 20 гига.
2. Дали треба да го заменам постоечкиот 3.55 фирмвер со понов затоа што гледам дека новиве игри бараат 4.00 + фирмвер и дали воопшто некој во МК може да чипува ПС3 над 3.55?

1. Има можност, мислам дека хардот треба да биде како за лаптоп. Баш и јас треба понатака да го мењавам, со 12GB максимум три игри.
2. Па доколку направиш апдејт ќе си ги намалиш шансите за хакирање.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
За промена на хард диск потребен ти е усб стик(или усб хард диск) со кој прво и основно ќе направиш бекап на се што имаш на конзолата.
System settings - Backup Utility
Откако ќе направиш бекап, ќе ја изгасиш конзолата.
Во зависнот каков модел имаш така ќе го замениш. На старите дебели конзоли хард дискот е од лева страна си има капаче кое се вади и со штрафцигер се отштрафува хард дискот и се вади надвор. На понови е одоздола:
Потребно ти е да имаш нов/стар 2,5" хард диск за лаптоп или веќе ако имаш усб хард дискови - форматиран, извади го од кутијата и стави го на местото на стариот.

Ако ти е custom firmware можеш и сам, симни го од некој сајт, еве гледам на аренабг кај сите пс3 торенти имаш линк од cfw habib. Јас користам хабиб 4,5 и последен мултимен, работи совршено. Немаш потреба да плаќаш некому за тоа. Само биди внимателен со симнување разни firmware, да не симнеш некој официјален па да се заебеш. Ти кажав сајт, тоа ти е сигурно. Симни, стави го во PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP да ти се вика фајлот, одиш во Settings | System Update and choose Update via storage media го бираш фајлот од усб и тоа е тоа.
Ем поголем хард диск ем понов cfw.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom