A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Digitalniot tuner treba da e DVB-C ili DVB-C2 za da se gledaat digitalnite od Telekabel, televizor so DVB-T tuner nema da vrsi rabota edino ako planirate da gleate BoomTV, taka da ako planirate shopping na LCD vnimavajte sto kupuvate posto ima tjuneri so samo DVB-T, samo DVB-C i kombinacija DVB-C/T, normalno i cenata e razlicna :)
DVB-C stands for Digital Video Broadcasting - Cable
DVB-C2 podobrena varijanta na DVB-C
DVB-T(DVB-T2) - terrestrial TV (za BoomTV)
Ja imam nekakov digitalen tjuner ama neznam koj. Na telekabel sum i ova se del od kanalite koi fakjam

RTL hrvatski
MTV Austria
Nickolodenon Germanski
Ekids
Nova Sport
Showmovies 1
Russia Today
BBC world
Tri so porki
E sega, fakjam i eden kup drugi kanali kako na primer Showtimes movies thriller, action i comedy, HRT plus i KRT 2 arno ama kaj niv mi vika deka se coded.
Isto taka, imam i preky 160 radio kanali. Se nase imam 190 digitalni kanali (radio i TV, od koj nekoi ne se gledaat) i okoly 70 analogni kanali.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.056
Поени од реакции
1.310
Ja imam nekakov digitalen tjuner ama neznam koj. Na telekabel sum i ova se del od kanalite koi fakjam

RTL hrvatski
MTV Austria
Nickolodenon Germanski
Ekids
Nova Sport
Showmovies 1
Russia Today
BBC world
Tri so porki
E sega, fakjam i eden kup drugi kanali kako na primer Showtimes movies thriller, action i comedy, HRT plus i KRT 2 arno ama kaj niv mi vika deka se coded.
Isto taka, imam i preky 160 radio kanali. Se nase imam 190 digitalni kanali (radio i TV, od koj nekoi ne se gledaat) i okoly 70 analogni kanali.
Ај ако можеш направи целосна листа на тоа што има,навистина ме интересира што имаат целосно па ако се исплати и да си земам ресивер јас.:tv:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Вчера бев во Germanos и фино лепо само со лична карта си зедов Boom TV за пробен период од 25 дена. СЛОБОДНО може секој да си проба.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Ај ако можеш направи целосна листа на тоа што има,навистина ме интересира што имаат целосно па ако се исплати и да си земам ресивер јас.:tv:

ke probam denovite. Inaku, i mene me nervira toa sto nikade nema oficijalna lista na toa sto nudat vo digitalniot paket :)
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
371
Поени од реакции
109
ke probam denovite. Inaku, i mene me nervira toa sto nikade nema oficijalna lista na toa sto nudat vo digitalniot paket :)
Таман работа да ти направи листа со тие канали што ги даваат на ресиверот одма реагира совет за радиодифуѕија него кажи што пуштаат од спортски канали во дигиталната на Телекабел и дали БООМ ТВ ке има нешто во врска со спортот на нивната телевизија?:tv:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Таман работа да ти направи листа со тие канали што ги даваат на ресиверот одма реагира совет за радиодифуѕија него кажи што пуштаат од спортски канали во дигиталната на Телекабел и дали БООМ ТВ ке има нешто во врска со спортот на нивната телевизија?:tv:
Има како што видов Extreme Sports - Побесплатен канал амин :pos2:
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Да, на дигиталната платформа!!! Конкретно јас имам ЛЦД со дигитален тјунер, друга варијанта е да земес ресивер од Телекабел. Што најбитно, каналите се бесплатни!
а јас како гледам на аналогна ХРТ 2 и РТЛ хрватска :tv:

и сакам да прашам дали треба договор да се потпиши за тој пакетот од 1000 ден (ТВ Нет и Фиксен)

и не ми е јасно како можи бесплатно да се гледаат дигиталните канали??? или и тие ги земаат нелегално
значи само ресиверот ке си го купиш и ке си свиркаш после :tapp:

а за БУМ ТВ не знам шо да речам

40 канали за 500 ден :pusk:
изгледа вака ке биди до март па после кога ке треба да се плаќа 500 ке пуштат уште некој канал

:nenene:

Има како што видов Extreme Sports - Побесплатен канал амин :pos2:
па со овој канал ке ја уништат конкуренцијата

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

merlin

Мадридистика...
Член од
29 јуни 2006
Мислења
543
Поени од реакции
119
а некој шо има БУМ ТВ....ги ставија и А1/2?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Прашував и ме информираа дека само на 1 телевизор може Буууууууум да се гледа.
Епа неќу така, сакам да си имам и во моја соба и во собата на сестра ми. Не вака ќе треба за 1 телевизор Бум да плаќам, а за останатите кабловска.
Не ми е јасна фората за тоа дека може единствено на 1 ТВ. Сигурно на ниеден начин неможе поврзување на повеќе телевизори?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
Прашував и ме информираа дека само на 1 телевизор може Буууууууум да се гледа.
Епа неќу така, сакам да си имам и во моја соба и во собата на сестра ми. Не вака ќе треба за 1 телевизор Бум да плаќам, а за останатите кабловска.
Не ми е јасна фората за тоа дека може единствено на 1 ТВ. Сигурно на ниеден начин неможе поврзување на повеќе телевизори?
Како не ви се јасни овие толку едноставни работи. Имаш еден ресивер, едно далинско значи еден телевизор. Со што ке гледаш на другиот телевизор? - Значи ти треба уште еден ресивер или тјунер. За во иднина рекоа дека на претплатниците кои користат интернет или мобилен а имаат веќе и еден пакет Бум, најверојатно ќе добиваат и уште еден ресивер за Бум тв, но ова е најверојатно за после месец март.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Прашував и ме информираа дека само на 1 телевизор може Буууууууум да се гледа.
Епа неќу така, сакам да си имам и во моја соба и во собата на сестра ми. Не вака ќе треба за 1 телевизор Бум да плаќам, а за останатите кабловска.
Не ми е јасна фората за тоа дека може единствено на 1 ТВ. Сигурно на ниеден начин неможе поврзување на повеќе телевизори?
Ja сум сигурен дека може ,само што тоа ти што ке го глеаш ке го гледа и сестра ти .. ако така сакаш да биде,тогаш може да се изведе..
Само останува прашањето кај кого ке биде рисиверот т.е далечинското..:pos2:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ja сум сигурен дека може ,само што тоа ти што ке го глеаш ке го гледа и сестра ти .. ако така сакаш да биде,тогаш може да се изведе..
Само останува прашањето кај кого ке биде рисиверот т.е далечинското..:pos2:
Ах да за тоа имам слушнато :)

Како не ви се јасни овие толку едноставни работи. Имаш еден ресивер, едно далинско значи еден телевизор. Со што ке гледаш на другиот телевизор? - Значи ти треба уште еден ресивер или тјунер. За во иднина рекоа дека на претплатниците кои користат интернет или мобилен а имаат веќе и еден пакет Бум, најверојатно ќе добиваат и уште еден ресивер за Бум тв, но ова е најверојатно за после месец март.
Едноставни работи за кои човек воопшто не го интересираат и ни се распрашал, се комплицирани. Како што ти веројатно немаш поима од некои работи за кои други како песна ги знаат, така мене ич не ми е гајле за технологија. Има други кои ќе ми ги објаснат тие работи.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
Ах да за тоа имам слушнато :)


Едноставни работи за кои човек воопшто не го интересираат и ни се распрашал, се комплицирани. Како што ти веројатно немаш поима од некои работи за кои други како песна ги знаат, така мене ич не ми е гајле за технологија. Има други кои ќе ми ги објаснат тие работи.
Се надевам дека „комплицираните“ работи ти се разјаснија :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom