NOKIA 5800

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Од викендов сум горд сопственик Nokia 5800 и според мое мислење е подобар (попрактичен за наши услови) од Iphone 3G.
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Ај ако можеш да ми кажеш како да ставам Lock Code. Ова е кога го отклучуваш телефонот, ќе ти побара код, така?
eh da toa e;)
ides prvo vo settings>phone>phone mgmt>security>Phone and Sim card> phone autolock(napravi na edna minuta) e voila..
P.S ako ne si go cepkal Lock Code-ot na Site nokii e 12345 no ako sakas da si go smenis idi kaj lock code i ke ti dade da smenis

Фала на инфото, тамо немав проверено! :)
Najde tamu.?
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Aj kazete zosto ne saka da se konektira na gps go ostavam po pola sat i toa nadvor i pak nisto a prethodno si bese se ok.go imam najnoviot firmware 40.0.005
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Од викендов сум горд сопственик Nokia 5800 и според мое мислење е подобар (попрактичен за наши услови) од Iphone 3G.
Колку пари е во припејд телефонов моментално? Планирам овие денови да купувам и овој ми е меѓу фаворитите :)
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Aj kazete zosto ne saka da se konektira na gps go ostavam po pola sat i toa nadvor i pak nisto a prethodno si bese se ok.go imam najnoviot firmware 40.0.005
Нешто дефинитивно има проблем.

Ева на друг форум што напишав, и сега ми се конектира побро, ама треба пак 5 минути на отворено, изгледа има проблеми со нокиа мапс 3.0 колку што разбрав.

Еве пак јас да кажам што направив и да споделам со вас ако имате и вие ваков проблем.

Текстот:

Денеска го оставив едно 20 минути да бара сателити преку:

"Applications / Location / GPS data / Navigation"

После отидов: "options / Satellite status" и таму пратев колку и дали наоѓа сателити.

Ми варираше прво измеѓу 3-5 сателита, и после по 20 минути ми најде повеќе и се конектира.

Отидов тогаш options и имаше save position и ја снимив позицијата(незнам дали е клучно тоа за да после наоѓа сигнал за неколку секунди ама направете за секој случај).

Ако не наоѓа ниеден сателит во "options / Satellite status" а си надвор на отворено можеби имаш проблеми со gps-от, ако наоѓа барем еден почекај ако треба пола час па и повеќе и ќе најде(ако ти вика дека си indoor, игнорирај тоа и чекај).

Најважно овде е во: "Applications / Location / Positioning / Positioning methods" да бидат уклучени сите опции освен Bluetooth GPS(5800 нели има сопствен вграден gps).
Од тука клучна опција е Assisted GPS(AGPS), која има функија да наоѓа мрежа за неколку секунди, без таа опција секогаш ќе чекаш барем 10 минути додека ти најде сателити.
__________________
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Колку пари е во припејд телефонов моментално? Планирам овие денови да купувам и овој ми е меѓу фаворитите :)
Ja od mobilara planiram da go kupam. Okolu 200 evra. Poeftino nemam najdeno
 

Blaster

Sex, Drugs & Rock'n'Roll
Член од
9 ноември 2008
Мислења
1.742
Поени од реакции
44
Момци, ми се чини, или го нема повеќе телефонов на пост-пејд во Т-мобајл. Ако е така, стварно се педери, едвај чекав да дојде април за да го продолжам договорот...
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Го немаат на лагер изгледа и го тргнале, незнам дали и кога ќе имаат нова пратка.
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
eh da toa e;)
ides prvo vo settings>phone>phone mgmt>security>Phone and Sim card> phone autolock(napravi na edna minuta) e voila..
P.S ako ne si go cepkal Lock Code-ot na Site nokii e 12345 no ako sakas da si go smenis idi kaj lock code i ke ti dade da smenis
Lele coek falaaa 1oo godini se obiduvam da go najdam toa nekese se dodeka ne procitav ova sea;) aa e sea na so sekoj ke mi cita poraki hahahahahahhah:)

Да не го извадиле и тоа значи, ја кој земав доаѓаше.


Еве како изгледа без телефон.

jas iam takvo ako sakas ke ti go damm samo daj mi ti mene stapce jas go izgubiv a neam 2:( nezz zaso neam 2 koa kupiv edno bese:( kaj da kupam kaj nas nekoj da ne znae i kolku pari se:)
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Lele coek falaaa 1oo godini se obiduvam da go najdam toa nekese se dodeka ne procitav ova sea;) aa e sea na so sekoj ke mi cita poraki hahahahahahhah:):)
No problemoo uzivaj
A za vtorowo I jas koga go kupiv bese samo edno..:) a ova ne ni go koristam
a za stapceto proveri po mobilarive mozda imaat a ako nemaat Alfa Copy mora da imaat oti se ovlasteni distibuteri za NOKIA.:)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Задна капачка за телефонов може ли да ми најде некој?
Контактирајте ме на ПП ако има некој нешто, фала.
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34

Kajgana Shop

На врв Bottom