Windows 7

D

dbt

Гостин
Можеби најдобриот анти вирус во моментов, ништо не сум закачил веќе добри 10 месеци, Стај го ич не се мисли.
Наполно се согласувам со тебе, но со една забелешка - го блокира целиот систем кога се префрла поголема количина на податоци преку локална мрежа. Едноставно ги кешира податоците во RAM мероријата и не ја ослободува меморијата се додека не се префрлат податоците целосно. Од безбедносен аспект тоа е добро ги скенира темелно сите податоци но се губи на време и перформанси.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Наполно се согласувам со тебе, но со една забелешка - го блокира целиот систем кога се префрла поголема количина на податоци преку локална мрежа. Едноставно ги кешира податоците во RAM мероријата и не ја ослободува меморијата се додека не се префрлат податоците целосно. Од безбедносен аспект тоа е добро ги скенира темелно сите податоци но се губи на време и перформанси.
Епа сега, тоа е тоа, знаеш како викаат.. no pain no gain :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.733
Поени од реакции
11.191
За кој пенис се поставени модератори на овој подфорум ? : )
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Од кога го користам виндосов, кога ке стегнам на копчето за да го вклучам компијутеров, потребно е да стегнам и на F1 за да почне да се уклучува компијутеров. Пише „Pls F1 to go“.. Дали има начин да се отстрани тоа?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Денес го форматирав компјутерот и сега аеро-то не ми работи, не знам зашто, а сите апдејти за графичката ги средив. Некој да не знае да не треба уште нешто да се инсталира? :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Денес го форматирав компјутерот и сега аеро-то не ми работи, не знам зашто, а сите апдејти за графичката ги средив. Некој да не знае да не треба уште нешто да се инсталира? :smir:
Напрај си рејтинг на компјутерот, да ти ги даде оцените.

Која верзија на 7 ја имаш?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.775
инсталиран 64 битен виндоус 7 на лаптоп асус X59SL мрежната картичка ме зезат





со Fn+F2 во network and sharing center ми прикажува дека мрежната картичка е вклучена, а во таскбар ми прикажува дека не е вклучена (и стварно не е вклучена), можам да се приклучам само со лан кабле, во device manager ми кажува дека е све ОК, дека нема проблем со драјверите, ако некој знае како да го решам овај проблем нека кажи
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.035
Поени од реакции
6.061
СИмнав превод за филм на македонски. Проблемот е што го чита со ваков фонт (¼ìíîãó ãî ñàêàì äå).
Единствено за да го прочита како што треба е BS Player.

Windows XP имаше опција во Regional and Language Option да се намести таму нешто Macedonian, за да ги чита фонтовите за превод како што треба на секој Player.
Дали и 7-ва има таква опција. Видов јас нешто, наместив Macedonian таму ама не се поправа.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
СИмнав превод за филм на македонски. Проблемот е што го чита со ваков фонт (¼ìíîãó ãî ñàêàì äå).
Единствено за да го прочита како што треба е BS Player.

Windows XP имаше опција во Regional and Language Option да се намести таму нешто Macedonian, за да ги чита фонтовите за превод како што треба на секој Player.
Дали и 7-ва има таква опција. Видов јас нешто, наместив Macedonian таму ама не се поправа.
Во плеерот расчепкај негде и намести да ти е Central European негде таму во Subtitle обично е таа опција. И користи GOM Player или KMPlayer
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.035
Поени од реакции
6.061
Во плеерот расчепкај негде и намести да ти е Central European негде таму во Subtitle обично е таа опција. И користи GOM Player или KMPlayer
Користам GOM и прееска ја најдов опцијата, имаше таму Cyrilic, ама не отвара секакви фајлови, а еве и КМ симнав ама тоа па проблеми рпави, не се пушта плеерот.

Мене ме интересираше дали има тука таква опција, без да мора да чепка низ плеерите.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.290
Поени од реакции
1.579
Користам GOM и прееска ја најдов опцијата, имаше таму Cyrilic, ама не отвара секакви фајлови, а еве и КМ симнав ама тоа па проблеми рпави, не се пушта плеерот.

Мене ме интересираше дали има тука таква опција, без да мора да чепка низ плеерите.
Кога ке ставиш на Cyrilic во GOM пак одново стави го преводот alt+O
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
СИмнав превод за филм на македонски. Проблемот е што го чита со ваков фонт (¼ìíîãó ãî ñàêàì äå).
Единствено за да го прочита како што треба е BS Player.

Windows XP имаше опција во Regional and Language Option да се намести таму нешто Macedonian, за да ги чита фонтовите за превод како што треба на секој Player.
Дали и 7-ва има таква опција. Видов јас нешто, наместив Macedonian таму ама не се поправа.
За кирилични преводи ќе најдеш во опциите Cyrillic за латинични Central European. Кај некои плеери можда треба да го рестартираш плеерот за да ги прифати измените :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom