Windows 7

Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259


Сакајќи да ги прекрати разните шпекулации и нагаѓања за новиот Windows 7, на овогодинешната Professional Developers конференција, Микрософт презентираше рана верзија од новиот оперативен систем кој треба да излезе некаде во средината на 2009 година.
Секако дека ова не е конечна верзија но од Микрософт уверуваат дека системските побарувања нема многу да се сменат. Наводно новиот ОС може без проблеми да работи и на 1GHz-ен лаптоп со 1GB RAM. Подобрените перформанси се должат на новиот код кој е пишуван целосно одново и не влече корени од старите оперативни системи.
Визуелно но и функционално нема многу да се разликува од претходникот Windows Vista, а новост се изменетиот таскбар, отсуството на Sidebar-от, полуавтоматизација на зголемување и намалување на прозорците (кога некој прозорец ќе се одвлече до горниот раб на екранот тој ќе се максимизира и сл.), подобрено сетирање на UAC (User Access Control), поддршка за Multi Touch екрани и др.
Се што останува е да се стрпиме, па да видиме дали сето ова ќе се оствари.​
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301


Сакајќи да ги прекрати разните шпекулации и нагаѓања за новиот Windows 7, на овогодинешната Professional Developers конференција, Микрософт презентираше рана верзија од новиот оперативен систем кој треба да излезе некаде во средината на 2009 година.
Секако дека ова не е конечна верзија но од Микрософт уверуваат дека системските побарувања нема многу да се сменат. Наводно новиот ОС може без проблеми да работи и на 1GHz-ен лаптоп со 1GB RAM. Подобрените перформанси се должат на новиот код кој е пишуван целосно одново и не влече корени од старите оперативни системи.
Визуелно но и функционално нема многу да се разликува од претходникот Windows Vista, а новост се изменетиот таскбар, отсуството на Sidebar-от, полуавтоматизација на зголемување и намалување на прозорците (кога некој прозорец ќе се одвлече до горниот раб на екранот тој ќе се максимизира и сл.), подобрено сетирање на UAC (User Access Control), поддршка за Multi Touch екрани и др.
Се што останува е да се стрпиме, па да видиме дали сето ова ќе се оствари.​
Го има Windows-ов на торент (beta)
Може да го пробате, ја го симнувам, па да видиме :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105
Пак ќе го направат срање. Го гледав пред пола година и повеќе првичниот концепт. Тотално беше различен. Минималистички интерфејси, брз пристап кон се и memory saving изградба. Изгледа пак се вмешале некои си wise guys па е направен да биде vista 2.0.
Мислам да сега засега е codename Vienna. Ај еин шур.

А тоа за нов код и демек е подобар ама ич не држи вода. И вистата е пишувана на ново јадро, па поголема глупост здравје.

Јеби га, тоа ти е. И longhorn-от кога се протекоа информации бепе топ па потоа излезе американско-индиски производ со никаков квалитет. Ваљда и ова ја следи истата линија.

/me dissapointed.
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
А тоа за нов код и демек е подобар ама ич не држи вода. И вистата е пишувана на ново јадро, па поголема глупост здравје.

Јеби га, тоа ти е. И longhorn-от кога се протекоа информации бепе топ па потоа излезе американско-индиски производ со никаков квалитет. Ваљда и ова ја следи истата линија.

/me dissapointed.
А не беше Лонгхорн коднејм за Виста?? Или има нешто посебно?? Или баш за Виста мислиш ..хаха индиски производ .. :pos2::pos2: .:smir:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105
А не беше Лонгхорн коднејм за Виста?? Или има нешто посебно?? Или баш за Виста мислиш ..хаха индиски производ .. :pos2::pos2: .:smir:
Па тоа ми е муабетот. Longhorn-от беше ептен ветувачки. Накрај го усероа и продуктот и името. Vista бе :kesa:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Викаш нема Sidebar ?

А ова горе-десно што е,Upbar? :)

 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Викаш нема Sidebar ?

А ова горе-десно што е,Upbar? :)

Абе викам јас, никој ништо не проверува, не пробува.... Како ќе слушнат (од некој бот или било кој) така прераскажуваат. Ама до толку бе да кажеш нема sidebar...... :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Овој ОС е оптимизиран за работа преку тачскрин, бар така некаде прочитав. Штом не креваат многу прашина сигурно ќе биде уште едно разочарување.
Историјата се повторува, Мајкрософт мора да направи 2-3 утки од еден до друг ОС за да извади нешто квалитетно, ај да се надеваме на трета мајка
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
еееј тоа таскбарот бе кај одат така на ништо не личи
едит: рече нема сајдбар хаха а на сликата се гледа дека има хехе
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Win 7 нема сајдбар. Сите гаџети ги ставаш директно на десктопот.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.348
Поени од реакции
52.168
ај ако може некој да ми прати линк ама брзо да се симнува
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекаме импресии од Корун,јас неам слободен диск за да се впуштам во авантурата :)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Рано е за авантури. Чекај ти па, пред 3-4 дена го претставија интерфејсот, да не се разочараш многу па како фанбојците да викаш Win 7 sucks! :pos2:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Јас го имам, само треба да напраам партиција, да го пробам, и све тоа. Јесда е бета, али да видиме што и како има :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom