WordPress

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Сакам да почнам да работам со WP ама заглавив уште на старт при инсталацијата/стартувањето на WAMP серверот. Ништо живо не сака да го отвори localhost т.е. она што му е како homepage на серверот. Барав на google, чепкав и во хостс фајлот, пробав и на Хром и Фајрфокс, не бе не сака....
Преку фајл зила го инсталираше ?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.748
Поени од реакции
4.661
Преку фајл зила го инсталираше ?
Не...али го решив веќе....Кога сме веќе тука да прашам, дали е можно сам да си нацртам дизајн во Фотошоп и дали може некако тој да се пренесе во Вордпресс?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не...али го решив веќе....Кога сме веќе тука да прашам, дали е можно сам да си нацртам дизајн во Фотошоп и дали може некако тој да се пренесе во Вордпресс?
Мислиш да креираш темплејт..?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.013
Поени од реакции
13.983
Не...али го решив веќе....Кога сме веќе тука да прашам, дали е можно сам да си нацртам дизајн во Фотошоп и дали може некако тој да се пренесе во Вордпресс?
Да, сите теми се правени на тој начин. Али ќе треба да знаеш солидно хтмл/цсс па и пхп освен ако не праиш најосновна тема.

Повеќе тука - http://codex.wordpress.org/Theme_Development
А имаш и милион туторијалчиња за како да почнеш
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.748
Поени од реакции
4.661
Да, сите теми се правени на тој начин. Али ќе треба да знаеш солидно хтмл/цсс па и пхп освен ако не праиш најосновна тема.

Повеќе тука - http://codex.wordpress.org/Theme_Development
А имаш и милион туторијалчиња за како да почнеш
Сретнав програми/плагини кои дизајнот во псд од Фотошоп го конвертираат во Вордпресс тема...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
да и нема да бидат резултатите онакви какви што ти ке ги очекуваш!
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Не сум баш сигурен дали ова е вистинско место да прашам, но подобро не најдов :)
Потребен ми е wordpress plugin кој дава можност да се сподели и лајкува (на фб и други социјални мрежи) секоја одделна слика од постот. Го имам видено на неколку страни, најпознат може е примерот на Мотика кои имаат опција за споделување на секоја слика одделно. Иако мотика не е wordpress страна, верувам дека постои и ваков plugin, но не успеав да го најдам. Ако некој знае нешто слично, реплицирајте или испратете ПП.

п.с. Дали некој знае како да се фиксира sidebar-от на wordpress?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
670
Здраво,

Дали има некој додаток што може на секој refresh на сајтот, на предната страна да дава нови рандом постови, ако има сајтот на пример 1 000 постови и цело време наизменично да искачаат на предната страна ?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Здраво,

Дали има некој додаток што може на секој refresh на сајтот, на предната страна да дава нови рандом постови, ако има сајтот на пример 1 000 постови и цело време наизменично да искачаат на предната страна ?
Побарај на гугл под поимот „WP Random Posts Plugin“, „WordPress Random Posts Plugin“ или слично и види дали ќе ти излезе некој резултат по мерка, ако не излезе ниеден резултат по мерка земи рачно направи си го тој дел, еве ти хинт:

PHP:
<ul>
<?php
$args = array( 'numberposts' => 5, 'orderby' => 'rand' );
$rand_posts = get_posts( $args );
foreach( $rand_posts as $post ) : ?>
    <li><a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title(); ?></a></li>
<?php endforeach; ?>
</ul>
повеќе детали разгледај на самиот Codex get_posts().
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.748
Поени од реакции
4.661
Ајде и јас да прашам....почнав да ја работам стрната, локално, на вампсервер..и сакав да инсталирам додаток за шерување на постовите на фб, твитер и останати..прв со кој пробав е додатокот Social Login and Share од LoginRadius. Инсталирав се, направ тоа со api и secret, fb апликација, значи се....и кога ја тестирам страната ми дава некоја грешка
LoginRadiusError.jpg

Им пишав меил на овие ЛогинРадиус и ми вратија ова:

Thanks for contacting LoginRadius Team!
We have analysed the issue at our end and found the issue with cURL settings as they are not enabled properly. Please enable “cURL” in your php.ini settings (cURL support = enabled in your ‘php.ini’ file) or you can also use “FSOCKOPEN” from LoginRadius Plugin settings in your website admin panel. “FSOCKOPEN” will require “allow_url_fopen = On” and “safemode = off” in your php.ini settings
Hope this resolves the issue for you!
Kindly do let us know if you have any other question for us

Thanks,
LoginRadius Team

Пробав, сменив во сетинзите на додатокот во вордпресс, пошто појма немам шо е ова пхп.ини фајл ни каде да го најдам....и пак грешка слична на претходната...
И друга работа...кој додаток за социјалниве мрежи вие го користите и дали при тест на страната на localhost би требало да работат нормално? Пошто јас шо пробав со неколку скоро на сите им работеше твитер шерувањето, а фб не сака никаде да работи. Лајк копчето дава грешка, share копчето дава некаков линк без врска со зидбвсббсифбаб букви или пак бланк линк без ништо....
ајде хелп плис :place:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom