WordPress

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Како се прави, бејк ап на целиот сајт ? :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Вака, додавав абдејдирав плугини се беше океј, наеднаш на постовите на насловна ми ги снема феатурет сликите (тхумбнаил) и слајдер шоуто..ЧАРЕ ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Како се прави, бејк ап на целиот сајт ? :)
Преку cPanel во делот за Backup имаш да повлечиш цел сајт. Исто можеш и само базадата да ја извлечиш од таму.

Вака, додавав абдејдирав плугини се беше океј, наеднаш на постовите на насловна ми ги снема феатурет сликите (тхумбнаил) и слајдер шоуто..ЧАРЕ ?
Деактивирај ги сите плагини и види дали ќе се појават сликите. И после почни да ги активираш еден по еден, па види кој плагин го прави проблемот и не го користи, најди му замена. :)
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Како да инсталирам на сајтов лајкбукс од фејсбук но кога ке се уклучиш да ти ја покажува односно автоматски да ти излегува на средината на екранот..?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Како да инсталирам на сајтов лајкбукс од фејсбук но кога ке се уклучиш да ти ја покажува односно автоматски да ти излегува на средината на екранот..?
10000,9 пати поставено прашање на форумот. Да пролисташе сигурно ќе најдеш одговор :)
Повели ајде, http://www.exeideas.com/2012/03/how-to-add-pop-up-facebook-like-box-for.html
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Како да инсталирам на сајтов лајкбукс од фејсбук но кога ке се уклучиш да ти ја покажува односно автоматски да ти излегува на средината на екранот..?
Еве еден "Displet Pop Out" и јас да помогнам нешто не само да прашувам, само со овој успеав да го средам тоа..:) Многу добар плугин е се се средува со ова само пробај и постирај ми резултати да видие што си направил :)
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
9
Еве еден "Displet Pop Out" и јас да помогнам нешто не само да прашувам, само со овој успеав да го средам тоа..:) Многу добар плугин е се се средува со ова само пробај и постирај ми резултати да видие што си направил :)
Брат фала многу, иначе некој за температура нешто ? :)
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
ги апдејтирав плагините и на сред абдејт се закочи хромот крашна и сега несака ништо да ми отвори :eek: и во админ панелот и на страната вели
Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.

Помош!?






Средено :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ми треба помош околу wordpress, пак! Ја инсталирав успешно после многу мачење на freehostia.com но многу бавно се отвараше страната, и требаше околу 20 секунди за да се лоадира целата. Сега сакам на freehosting.com да ја инсталирам меѓутоа никако да тргне, стално ми се појавува грешка "404 is missing или пак 504 Gateway Time-out" и такви работи. Незнам до што може да биде проблемот, во сетинзите на домејнот ги сменив nameservers и ги ставив оние што ми ги пратија од freehosting.com. Овој хост има подршка за автоматско инсталирање на најновата верзија на wordpress и сам ги подесува сетинзите на wordpress-от односно сам го конфигурира wp.config.php фајлот. Ако може некој да ми помогне околу ова! Благодарам однапред!
 
Г

Грејвдигер

Гостин
iksi_str батали бесплатните хостинзи. Никогаш нема да тргне, не се мачи. :D
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
iksi_str батали бесплатните хостинзи. Никогаш нема да тргне, не се мачи. :D
Работата е во тоа што сакам на бесплатен хостинг колку толку да го научам и да стекнам искуство со wordpress па после да се префрлам на платен хостинг. Мене не ми е проблем можам уште утре да си купам хостинг ама џабе кога скоро ништо незнам во врска со wordpress-от.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Работата е во тоа што сакам на бесплатен хостинг колку толку да го научам и да стекнам искуство со wordpress па после да се префрлам на платен хостинг. Мене не ми е проблем можам уште утре да си купам хостинг ама џабе кога скоро ништо незнам во врска со wordpress-от.
000webhost досега само тој ми вршел работа од бесплатните. а можеш и на wordpress.com да си креираш блогче за почеток :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Работата е во тоа што сакам на бесплатен хостинг колку толку да го научам и да стекнам искуство со wordpress па после да се префрлам на платен хостинг. Мене не ми е проблем можам уште утре да си купам хостинг ама џабе кога скоро ништо незнам во врска со wordpress-от.
Инсталирај го локално ако ти е за тестирање. Нема да е бавно, плус ќе може и кога немаш интернет да работиш :) http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ми треба помош не можам да го отворам мојот блог и не знам која би можела да биде причината.
http://schoolmaster.site88.net/
Значи работи на Wordpress до пред кратко време се беше во ред и наеднаш кога сакав да го отворам не се лоадира воопшто.
Пробав директен урл за логирање не функционира.
Пробав да сменам тема преку база на податоци пак ништо.
Последно ги исклучив сите плугини преку база на податоци пак ништо.
После се ова вратив се како што беше кога првпат не се лоадираше.

Не ми е јасно што би можел да биде проблемот се беше во ред и наеднаш се расипа?
Секоја идеја што се случило за да се направи проблем и како да го решам е добредојдена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom