Wizz Air летови од/до Македонија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Торбата за лаптоп се смета за рачен багаж, мене за педерка ми. Имаат правено проблем чисто да ти кажам а ти како сакаш. Дури и да поминеш немој да го даваш како совет абе ајс еднаш поминав ќе заебеш некој друг (чисто за споредба од будимпешта се страшно прецизни за тоа колкава е големината и тежината на твојот багаж)

Sto pati letam so maloto kuferce kako racen bagaz a denes u budimpesta mi naplatija, mene i na 10tina lugje. Epten se strogi tamu i merat.

Isto i holandija strogo.

Ili wizair sakaat epten po pravila lately...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Sto pati letam so maloto kuferce kako racen bagaz a denes u budimpesta mi naplatija, mene i na 10tina lugje. Epten se strogi tamu i merat.

Isto i holandija strogo.

Ili wizair sakaat epten po pravila lately...
Kako be sto pati letashe a vekje skoro godina ako ne i povekje se naplakja kufer na wizzair?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Kako be sto pati letashe a vekje skoro godina ako ne i povekje se naplakja kufer na wizzair?
Kakvo ti e ova prasanje? So da ti odgovoram, sliki od pasos? Tebe u malta te maltretiraat? Eve i tamu go nosev skoro

Pomalo e kuferceto, ne znam sto mislis na kufer. Pominuvase kako carry on sekogas i nikade ne mi pravea problem a ne e ranec, trkalca i se vlece od najmalite. Jas im gi znam pravilata ama imase lufta od sekogas i pustaa i taka si znaea lugjeto.

Ne moze be da imas connecting flights i na edno mesto da e ok, na drugo da e problem so ista kompanija. I da ti vikat pa ne proverile tamu...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ne postoi neso takvo kako connecting flights na wizzair ili gresham?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали е може иако имаш повратна истата да ја продадат и на друг?
Жена ми патуваше со децата со повратна карта и на враќање назад еден ден пред полетување и се јавија дека е откажан летот и да си бара друг лет кој и е најблиску.
На шалтер за да извадат карти за новиот лет им кажале дека претходниот за кои има карти не е откажан, туку нивните места се доделени на други. o_O

Ќе има надоместок за 3 карти по 250 евра, ама тоа со мали деца два саати да чекаш за карти за друг лет и плус уште два саати за полетување...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Дали е може иако имаш повратна истата да ја продадат и на друг?
Жена ми патуваше со децата со повратна карта и на враќање назад еден ден пред полетување и се јавија дека е откажан летот и да си бара друг лет кој и е најблиску.
На шалтер за да извадат карти за новиот лет им кажале дека претходниот за кои има карти не е откажан, туку нивните места се доделени на други. o_O

Ќе има надоместок за 3 карти по 250 евра, ама тоа со мали деца два саати да чекаш за карти за друг лет и плус уште два саати за полетување...
Незнам како точно оди во ваква ситуација, ама при откажан лет они треба да ти организираат нов лет на нивен трошок и доколку стигаш на финалната дестинација со задоцнување повеќе од 3 саати ти следуваат тие 250 евра.ова само за пример: ако не полеташ од дестинацијата да речеме од Будимпешта накај Скопје бидејќи имаат откажан лет и треба да чекаат во Будимпешта тогаш им следува и хотелско сместување превоз од аеродромот до хотелот и назад како и храна за време на продолжениот престој.
И да секогаш продаваат повеќе карти од бројот на седишта во авионот
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Незнам како точно оди во ваква ситуација, ама при откажан лет они треба да ти организираат нов лет на нивен трошок и доколку стигаш на финалната дестинација со задоцнување повеќе од 3 саати ти следуваат тие 250 евра.ова само за пример: ако не полеташ од дестинацијата да речеме од Будимпешта накај Скопје бидејќи имаат откажан лет и треба да чекаат во Будимпешта тогаш им следува и хотелско сместување превоз од аеродромот до хотелот и назад како и храна за време на продолжениот престој.
И да секогаш продаваат повеќе карти од бројот на седишта во авионот
Секако ги следуваат 250 евра, задоцнување повеќе од 3 саати и тоа на друга дестинација.

Но никаков друг лет не е организиран, туку и биле понудени други летови кои се после тој и да си избере кој и е најблиску и да си купи карти. За да купи карти за тој новиот лет 2 саати чекање на шалтер.

Ова нивното продавање повеќе карти од што има места значи дека и со повратна не е сигурно дали ќе се вратиш и кога ти е платено. Ти ибам картите од 20 евра, следен пат извади 5 по лице и може ќе леташ.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Секако ги следуваат 250 евра, задоцнување повеќе од 3 саати и тоа на друга дестинација.

Но никаков друг лет не е организиран, туку и биле понудени други летови кои се после тој и да си избере кој и е најблиску и да си купи карти. За да купи карти за тој новиот лет 2 саати чекање на шалтер.

Ова нивното продавање повеќе карти од што има места значи дека и со повратна не е сигурно дали ќе се вратиш и кога ти е платено. Ти ибам картите од 20 евра, следен пат извади 5 по лице и може ќе леташ.
До некаде си во право, точно е дека не ти е сигурно. Ама ако не си прифатил тоа што ти понудиле можеш да ги тужиш и ќе добиеш повеќе од тие 250 евра, си има закони и правила кои неможат да ги кршат како сакаат.
Ми се нема случено вакво сценарио со виз, ама сум имал одложен лет со ЛОТ пред некој месец. Веднаш ми дадоа опции за која најмногу ми одговара ( да ме префрлат да летам малку покасно истиот ден со луфтханза, или да го чекам следниот лет што беше следниот ден при што тие да ми покријат хотелско сместување иако живеам во тој град плус превоз до хотел и следниот ден до аеродром)
Во двата случаи тие 250€ ми следуваа.
тоа што сакам да го потенцирам е дека освен тие 250€ должни се да ти обезбедат и превоз за релацијата на која си купил карта.
Пред 3-4 години откажан лет на колеги од Барселона за Скопје (не тргнал авионот од Скопје ради магла) исто демек ќе си чекате или снајдете се за превоз сами, е арно ама една колешка веќе имала слични искуства им рекла или ќе ни средите се вие или ќе дадам тужба. На крај преку тужба си ги добија парите за дополнителни карти, плус 250€ плус трошоци за адвокат. Значи ефтино е и сакаат ефтино да поминат ама ако им се погоди некој што еднаш го заебале си плаќаат се сакале они или не.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Decki najnovo pravilo od Wizz, pocnale da proveruvaat zabi pred kacuvanje vo avion. Mnogu MK patuvale so nemieni i rasipani zabi i ja zagaduvale Evropa.
Sto ne ke im istekne...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.614
Kakvo ti e ova prasanje? So da ti odgovoram, sliki od pasos? Tebe u malta te maltretiraat? Eve i tamu go nosev skoro

Pomalo e kuferceto, ne znam sto mislis na kufer. Pominuvase kako carry on sekogas i nikade ne mi pravea problem a ne e ranec, trkalca i se vlece od najmalite. Jas im gi znam pravilata ama imase lufta od sekogas i pustaa i taka si znaea lugjeto.

Ne moze be da imas connecting flights i na edno mesto da e ok, na drugo da e problem so ista kompanija. I da ti vikat pa ne proverile tamu...

moze, moze, a ako mnogu se bunis ke ti naplatat i 2 pati. nego ima edna dobra finta ako nosis poveke tovar, ednostavno buni se i kazi im deka doma si merel na tvoja vaga. baraj da ti pokazat sertifikat deka nivnata e tocna. 90% sansite se deka ke te pustat bez doplata bar na pociviliziranite aerodromi. cesto im se slucuva sertifikatite da ne im se pri raka ili da se stari...
Автоматски споено мислење:

Ne postoi neso takvo kako connecting flights na wizzair ili gresham?
Tocno. Wizzair se point to point...
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Имам ваучер во во Wizz Air во износ од 20 евра.
Дали некој знае како треба да се искористи, постапката која е?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Имам ваучер во во Wizz Air во износ од 20 евра.
Дали некој знае како треба да се искористи, постапката која е?
Пред да платиш го внесуваш во делот за купони попусти и слично и ќе ти го минусира износот од сумата
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Здраво, треба двајца од Скопје да патуваме за Франкфурт Хан.Имам дозволено само бесплатни рачни торби со димензии 40x30x20 cm, а јас имам на располагање 2 ранци со димензии 55x40x23 cm. Нема да ги полнам целосно. Дали ке ми направат проблем при влез во авион?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom