Wizz Air летови од/до Македонија

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Малку офтопик. Адриа Ерлајнс прогласи банкрот и сите летови се откажани. Имам резервирано карта преку нив Скопје-Љубљана-Скопје. Имам ли шанси за рефундирање?
Druzhe jas imav kupeno karta od niv nedela dena pred da bankrotiraat, chim vidov deka bankrotiraa samo si napraviv report na kreditnata kartichka i mi gi vratija parite Amex.... ako ja imash taa opcija upotrebi ja poshto ako chekash pari od Adria Airways teshko dekja kje gi dobiesh...
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Дечки , откажан ми е летот за Италија утре наводно ради штрајк на аеродромските работниците во Италија , известен сум за помалце од 24 часа пред тргнување , отидов до аеродром Скопје нема претсавник на визаир , звонев на интернационалиот број на визаир никој не се јавува , е сеа вака , на страната на тав македонија стои дека летот од Скопје до Малпенса е откажан и требаше да тргне во 12 , а истовреме стои дека има лет од Охрид до Малпенса кој што трга во 7 вечерта и на кој што НЕ СТОИ дека е откажан . можно ли е да го немаат апдејтирано Охридскиот аеродром (што е мала веројатност) или пак тој лет регуларно ке си оди (наводно причината која што стои зад откажаниот лед е штрајк на работниците на аеродромот , па ако има штрајк тогаш ке има и за летот што трга од Охрид , малку е конфузно па ако знае некој како да помогне супер)

Фала
 
Последно уредено:

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дечки , откажан ми е летот за Италија утре наводно ради штрајк на аеродромските работниците во Италија , известен сум за помалце од 24 часа пред тргнување , отидов до аеродром Скопје нема претсавник на визаир , звонев на интернационалиот број на визаир никој не се јавува , е сеа вака , на страната на тав македонија стои дека летот од Скопје до Малпенса е откажан и требаше да тргне во 12 , а истовреме стои дека има лет од Охрид до Малпенса кој што трга во 7 вечерта и на кој што НЕ СТОИ дека е откажан . можно ли е да го немаат апдејтирано Охридскиот аеродром (што е мала веројатност) или пак тој лет регуларно ке си оди (наводно причината која што стои зад откажаниот лед е штрајк на работниците на аеродромот , па ако има штрајк тогаш ке има и за летот што трга од Охрид , малку е конфузно па ако знае некој како да помогне супер)

Фала
Види овде:

https://wizzair.com/en-gb/latest-travel-information
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
ДА ТИ ЕБАМ КОМПАНИЈАТА У ПИЧКА ДА ТИ ЈА ИЗЕБАМ КРВТА ДА ИМ ЈА ЕБАМ КЕ ЗЕАМ КЕ СЕ РОКНАМ ПРЕД УНГАРСКА АМБАСАДА КРВ ИМ ЕБАМ У ПИЧКА РЕТАРДИРАНА КАКО МОЖЕ ПРЕТСТАВНИК ДА НЕМА НА КОМПАНИЈА ДА НЕМА СО КОЈ ДА ИСКОНТАКТИРАШ ДА ГИ ИСКОНТАКТИРААТ ОД ПОГРЕБАЛНО ПРЕТПРИЈАТИЈЕ СВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВВЕ ДА ИМ ЕБАМ , МИ ПРОПАДНА И ХОТЕЛ И КАРТА И КУРОВ И СВЕ ШТО ПОСТОИ
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.161
Поени од реакции
15.951
Дечки сеа задолжително наплаќаат и седиште при резервација на лет?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Дечки сеа задолжително наплаќаат и седиште при резервација на лет?
Демек можело да се прескокне тој чекор и да бираш седиште последните 2 денови пред летот, тогаш било на гага, јас си платив пред некоја недела па вака ми кажуваа отпосле
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Дечки сеа задолжително наплаќаат и седиште при резервација на лет?
Ако сакаш да бираш да, ако не 48 часа пред лет чекираш и ти доделува рандом седиште

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.871
Имам земено 2 куфери од 32кг, ама ме собра во еден и тежи 49кг. Дали би било проблем што е во 1 куфер или мора да се распредели во 2 куфери?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Имам земено 2 куфери од 32кг, ама ме собра во еден и тежи 49кг. Дали би било проблем што е во 1 куфер или мора да се распредели во 2 куфери?
Не смееш да ја надминеш границата од 32кг по куфер. Не плаќаш за куферот плаќаш за тежината, можеш и куфер метро на метро да извадиш се додека е под 32кг немаш проблем (ограничувањето на димензии за куфер беше со огромни димензии нешто налик 150х120х120 или така нешто.
Кратко и јасно мораш да распределиш во два куфери
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.871
Не смееш да ја надминеш границата од 32кг по куфер. Не плаќаш за куферот плаќаш за тежината, можеш и куфер метро на метро да извадиш се додека е под 32кг немаш проблем (ограничувањето на димензии за куфер беше со огромни димензии нешто налик 150х120х120 или така нешто.
Кратко и јасно мораш да распределиш во два куфери
Јасно тоа дека не плаќам за куфер него за тежина. Муабетот е дека си имам платено 2х32 односно 64 кила. Не ја сфаќам логиката да носам 2 куфери кога имам 49кг во 1 односно мањак сум 15кг од она што сум платил. Вкупната тежина не ми е надмината, ама ај ако викаш дека е така ќе се влечам со 2 куфера.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Плаќаш за тежина, ама не може така да спојуваш. Куфер не смее да надминува повеќе од 32кг, а ти сакаш 49кг во еден, така да мора сместиш во два. Тоа што си мањак 15кг никој не му е важно, твое е тоа што не ти тежи до дозволената граница и тоа што имаш платено.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Мислам тежината има удел за луѓето што ги товарат куферите во авионот. Прописите се мислам да креваат товар до 32 кила.Ем ради авионот и огранилувањето за пари да ти земат, ем за вработените. Ова е мое мислење, не мора да е 100% точно
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Јасно тоа дека не плаќам за куфер него за тежина. Муабетот е дека си имам платено 2х32 односно 64 кила. Не ја сфаќам логиката да носам 2 куфери кога имам 49кг во 1 односно мањак сум 15кг од она што сум платил. Вкупната тежина не ми е надмината, ама ај ако викаш дека е така ќе се влечам со 2 куфера.
Ти ја разбирам поентата ама имаау ограничување и колку може да биде максималната тежина на куфер :) (најчесто тежината им е проблем на луѓето а не димензиите). Колку што знам неможеш да имаш повеќе од 32кг со ниедна авио компанија за патници (со карго нормално може). Ама ете прашај кога ќе си на аеродром па ќе споделиш може имаме грешна информација (ама боље два куфера да влечеш, него да те заебеме па да ти прават проблеми)
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Имам едно прашање во врска со бесплатниот рачен багаж. Нормално, најчесто е ранец или некоја помала торба. Е сега во мојот случај, јас носам лаптоп ама во торба за лаптоп и немам место за ништо друго да ставам. Дали торба со лаптоп се смета како рачен багаж, или можам да си носам ранец како рачен багаж и плус торбата за лаптоп. Така имам поминато во Берлин, ама не знам дали забележаа. А немам забележано дека некој проверува рачен багаж. Само ако ептен се забележува дека ранецот или торбата е поголема тогаш може да проверат, инаку сите влегуваат без проблем во авион. Фала
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Здраво. Имам едно прашање во врска со бесплатниот рачен багаж. Нормално, најчесто е ранец или некоја помала торба. Е сега во мојот случај, јас носам лаптоп ама во торба за лаптоп и немам место за ништо друго да ставам. Дали торба со лаптоп се смета како рачен багаж, или можам да си носам ранец како рачен багаж и плус торбата за лаптоп. Така имам поминато во Берлин, ама не знам дали забележаа. А немам забележано дека некој проверува рачен багаж. Само ако ептен се забележува дека ранецот или торбата е поголема тогаш може да проверат, инаку сите влегуваат без проблем во авион. Фала
Торбата за лаптоп се смета за рачен багаж, мене за педерка ми. Имаат правено проблем чисто да ти кажам а ти како сакаш. Дури и да поминеш немој да го даваш како совет абе ајс еднаш поминав ќе заебеш некој друг (чисто за споредба од будимпешта се страшно прецизни за тоа колкава е големината и тежината на твојот багаж)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom