Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Дали некој до скоро летал со WizzAir Priority ми треба информација дали може да се пушти долу тоа малиот куфер TROLLEY BAG | MAX 10 KG | 55 x 40 x 23, или задолжително мора да се земи горе во кабина...?
Порано во Скопје сами те прашуваа дали сакаш доле да биде торбицата, ама пред месец дена мајка ми кога доаѓаше побарала доле да ја чекора и рекле мора со вас во авион не можело чекирана. Е сега дали е зависно од операторот на шалтер или визз така наредиле незнам. Според нивните објави плаќаш за да го имаш багажот со тебе а не доле.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.922
Поени од реакции
12.412
Дали некој до скоро летал со WizzAir Priority ми треба информација дали може да се пушти долу тоа малиот куфер TROLLEY BAG | MAX 10 KG | 55 x 40 x 23, или задолжително мора да се земи горе во кабина...?
Не мора. Ти пишува дека со priority можеш да ја чекираш долу. Јас ја имам чекирано и на скопскиот и на други аеродроми.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Не мора. Ти пишува дека со priority можеш да ја чекираш долу. Јас ја имам чекирано и на скопскиот и на други аеродроми.
By purchasing WIZZ Priority, you can enjoy the following benefits:

  • You will be entitled to bring one extra trolley bag (max.size 55 x 40 x 23cm, 10 kg), along with your free carry-on bag (max. size 40 x 30 x 20 cm). It is guaranteed you can bring both bags with you into the cabin area (unless it is impossible due to operational restrictions).
Пишува само дека гарантирано може да ја имаш со тебе не и да ја ставиш доле
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
@Mich0MKD @KaWa @wiksa @Емкаа

Ви благодарам за вашите одговори, знам дека порано кога следуваше 10kg бесплатно не ти беше гарантирано дека ќе можеш да ја земеш горе така да ако побарш да биде долу апсолутно немаше проблем... сега ја даваат како "гратис" доколку купиш приорити и се смени политиката слушнав дека "задолжително" било да ја земеш горе со себе... Прашувам за да знам дали да земам течност со мене... паа македонче треба ракија да се однеси :icon_lol:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
@Mich0MKD @KaWa @wiksa @Емкаа

Ви благодарам за вашите одговори, знам дека порано кога следуваше 10kg бесплатно не ти беше гарантирано дека ќе можеш да ја земеш горе така да ако побарш да биде долу апсолутно немаше проблем... сега ја даваат како "гратис" доколку купиш приорити и се смени политиката слушнав дека "задолжително" било да ја земеш горе со себе... Прашувам за да знам дали да земам течност со мене... паа македонче треба ракија да се однеси :icon_lol:
Моите летаа пред едвај месец дена и не им дале, среќа не носеа течности. Ако веќе толку сакаш да носиш ракија купи една антика на аеродром. Боље тоа него да ризикуваш и да ти ја земат. Или ако те носат со кола биди Македонче до крај, идеш се чекираш и прашуваш дали може да ја пуштиш торбата доле ако помине супер ако не помине секако паркингот е 1 саат најмалку, вадиш ракија од торба даваш на кој и да те носи до аеродром и си продолжуваш.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.922
Поени од реакции
12.412
By purchasing WIZZ Priority, you can enjoy the following benefits:

  • You will be entitled to bring one extra trolley bag (max.size 55 x 40 x 23cm, 10 kg), along with your free carry-on bag (max. size 40 x 30 x 20 cm). It is guaranteed you can bring both bags with you into the cabin area (unless it is impossible due to operational restrictions).
Пишува само дека гарантирано може да ја имаш со тебе не и да ја ставиш доле
Да де, ама пример ако имаш работи што не може да ги земеш горе со тебе, како течности, може да си ја чекираш долу. Јас Скопје кога ја чекирав само ми провери дали имам priority ( башка си имаш и посебен шалтер за priority ) и толку.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Да де, ама пример ако имаш работи што не може да ги земеш горе со тебе, како течности, може да си ја чекираш долу. Јас Скопје кога ја чекирав само ми провери дали имам priority ( башка си имаш и посебен шалтер за priority ) и толку.
Можеше да ми пишеш дека и торбица гратис имаш, мн пати и јас така имам летано и сум ја чекирал доле ама ете во последно време прават проблеми. Во Будимпешта на аеродром ми рекоа да си ја земам со мене и ако не сакам да ја имам горе во авион да ја оставам на означените места до авионот и ќе ја стават во багажот доле, на моите им рекоа дека веќе неможе да се чекира таа торба си ја носиш со тебе горе (ова на скопски аеродром) е сега дали било само операторот што ги служел во Скопје или е од визз побарано незнам затоа членот подобро да си биде на сигурно одколку да му тврдиме тука може и да му земат што и да носи.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Ne znam dali do priority bese poso imav, ama mene mi dadoa izbor ako sakam so mene ili dole. Pred nekoj mesec, koga menjaa polisi bas.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Дечки доплатив за рачен багаж од 10кг ама нигде не ми ги пишува димензиите, си пишува само 10кг и толку. Дали некој ги знае димензиите?

Исто гледам новина при чекирањето. Минатите пати кога летав се чекирав за двата правци наеднаш, сега ми дава само за едниот правец, а за враќање ми вели 48 часа пред летот.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Дечки доплатив за рачен багаж од 10кг ама нигде не ми ги пишува димензиите, си пишува само 10кг и толку. Дали некој ги знае димензиите?

Исто гледам новина при чекирањето. Минатите пати кога летав се чекирав за двата правци наеднаш, сега ми дава само за едниот правец, а за враќање ми вели 48 часа пред летот.
Чекиран багаж не се битни димензии туку тежина затоа што оди долу.

Инаку сменета е политиката за багаж ако е приорити има димензии и го земаш со тебе горе и неможеш како порано да гочекирааш т.е. да го ставиш долу. Поентата е што ќе ти приорити ако го ставиш долу? Ако е долу ќе чекаш да го земеш багажот значи и не ти треба приорити. Е сега за приорити е 500 денари а чекиран е 700 денара. Нормално секој би зел поевтино но во тој случај неможеш да носиш се. Порано земаа сите приорити и ги чекираја за долу и носеја се (пример ракија :) ). Заради тоа сега приорити оди горе а чекиран доле. Приорити е 500 ден има димензии и е до 10кг, а чекиран е 700 и нема димензии до 10кг и оди долу. Нормално има чекиран и за поголеми тежини.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Дечки доплатив за рачен багаж од 10кг ама нигде не ми ги пишува димензиите, си пишува само 10кг и толку. Дали некој ги знае димензиите?

Исто гледам новина при чекирањето. Минатите пати кога летав се чекирав за двата правци наеднаш, сега ми дава само за едниот правец, а за враќање ми вели 48 часа пред летот.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/

Size and weight
Your checked-in baggage cannot be larger than:

  • Width: 149 cm
  • Height: 119 cm
  • Length: 171 cm
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
75
Поени од реакции
38
Здраво. Не сум патувал по ново со wizz priority. На пролет ќе шетнеме со девојками до Милано.

Имам опција за скопје милано и за милано скопје.. Ќе имам 2 мали куфери така или еден?

Може објаснување некој што патувал со wizz priority




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Здраво. Не сум патувал по ново со wizz priority. На пролет ќе шетнеме со девојками до Милано.

Имам опција за скопје милано и за милано скопје.. Ќе имам 2 мали куфери така или еден?

Може објаснување некој што патувал со wizz priority




Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали по ново, дали по старо,дали со девојка, дечко,мајка или швалерка ништо не ти е сменето. И се е убаво објаснето на сликата што си ја постирал.
Со приорити ти следува освен стандардното ранче да земеш и мало куферче и само за лицето што има приорити земено, е сега прашањето еза дали си купил за двајцата или само за еден.
Судејќи по цената што ја пишува од 1000 денари ќе да е за двајцата (читај два куфера мали) ама само погаѓаме сега,или да си ја провериш сметката што ти ја пратиле или провери си ја резервацијата и колку приорити имаш купено толку имаш право
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Дали може да сменам имеил за визер ? Порано користев гмаил, ама ја заборавив лозинката и морав да правам друг имеил само за визер. Дали некој имал ваков проблем ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Здраво. Дали може да сменам имеил за визер ? Порано користев гмаил, ама ја заборавив лозинката и морав да правам друг имеил само за визер. Дали некој имал ваков проблем ?
Сам да ја смениш неможеш, јас логиран на мојот акаунт се пребарав и ништо, незнам дали може ако им се јавиш во контакт центарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom