Wizz Air летови од/до Македонија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.259
Поени од реакции
1.991
Здраво. Имам едно прашање, ако имал лично искуство или инфо некој да ми одговори ако може. Сакам да купам Wizz Priority и сакам да знам дали таа торбица 1 Trolley bag со тркалца што ја пишуват, мора да е точно торбица со тркалца или може да е било каква друга торбица со истите димензии што се наведени (55×40×23cm). Немам таква торбица со тркалцаo_O и досега патував со патничка торбица со слични димензии, ја собира во оние мали кафези на Wizzair за проверка на димензиите што ги има на аеродромите и тежината зависи што носам во неа изнесува 5, 6 најмногу 8 килограми досега. Може ли да патувам со било каква торбица со тие димензии (55×40×23cm) или мора да е стриктно тролеј торбица со тркала? Ве молам, ако знае некој за сигурно од искуство да ми каже. Или ако постои телефонски број ако некој знае, каде може да се праша за ова. Благодарам однапред.:icon_mrgr:

nemas gajle, nikoj ne go interesiraat trkalcata
 
Член од
15 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
За 10тина дена летаме со другарка и планираме да ја чекираме картата 48 часа пред поаѓање и сега сакам да прашам дали кога ќе чекираме ќе ни дадат да си одбереме седишта или пак тие автоматски ќе ни доделат? Зошто сакаме да седиме заедно во текот на летот...:)
И да напоменам резервацијата ја направивме преку ист акаунт.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
507
За 10тина дена летаме со другарка и планираме да ја чекираме картата 48 часа пред поаѓање и сега сакам да прашам дали кога ќе чекираме ќе ни дадат да си одбереме седишта или пак тие автоматски ќе ни доделат? Зошто сакаме да седиме заедно во текот на летот...:)
И да напоменам резервацијата ја направивме преку ист акаунт.
Za da biras sedista mora da platis.
Inace ke ti dadat po nivni izbor, najcesto se edno do drugo
 
Член од
25 јануари 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
Zdravo , dali ima opcija da otkazam karta od wizzair , se rab. za 2 karti do Viena na 27 ovaj mesec , i dali bi mi ja vratile celosnata suma na pari ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.463
Zdravo , dali ima opcija da otkazam karta od wizzair , se rab. za 2 karti do Viena na 27 ovaj mesec , i dali bi mi ja vratile celosnata suma na pari ?
Зависи што си купил, ама со оглед на тоа што сите ја купуваме најефтината опција без дополнителни пакети нема никакви шанси.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
68
Поени од реакции
19
Здраво. Имам купено билет и имам купено багаж од 8 кг мислам. Ама во меѓувреме испадна дека не ми е доволно. Е сега дали може да го заменам за багаж од 20 кг со доплата или мора да купам уште еден багаж од 8-10 кг колку и да е. Целта ми е да имам само една торба во чекиран багаж од 20 кг. На сајтот на Визер не најдов одговор на ова.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.463
Здраво. Имам купено билет и имам купено багаж од 8 кг мислам. Ама во меѓувреме испадна дека не ми е доволно. Е сега дали може да го заменам за багаж од 20 кг со доплата или мора да купам уште еден багаж од 8-10 кг колку и да е. Целта ми е да имам само една торба во чекиран багаж од 20 кг. На сајтот на Визер не најдов одговор на ова.
Прво немаш ниедна чекирана торба таков багаж нема на виз никаде, имаш право на мал ранец како рачен багаж максимум до 8кг пример освен тој ранец неможеш да внесеш и педерка или женска ташна зависи од полот.
Можеш да купиш багаж од 20кг, неможеш 2 багажа од 10кг да ги ставиш во една торба од 20. Значи тој бесплатен ранец секако ќе можеш да си го носиш а што повеќе ќе ти треба пример 20кг ќе си го купиш тој багаж
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
68
Поени од реакции
19
Прво немаш ниедна чекирана торба таков багаж нема на виз никаде, имаш право на мал ранец како рачен багаж максимум до 8кг пример освен тој ранец неможеш да внесеш и педерка или женска ташна зависи од полот.
Можеш да купиш багаж од 20кг, неможеш 2 багажа од 10кг да ги ставиш во една торба од 20. Значи тој бесплатен ранец секако ќе можеш да си го носиш а што повеќе ќе ти треба пример 20кг ќе си го купиш тој багаж
Јас многу добро пишав дека ИМАМ КУПЕНО (чекиран) багаж од (мислам) 8кг. Не знам дали е 8кг, сеуште немам проверено, само знам дека не ми стига. Никаде не спомнав ништо за кабински багаж што го носам со мене. Инаку само за информација, пред некој месец летав од Берлин до Скопје и имав 3 КАБИНСКИ ТОРБИ (една обична, една лаптоп и една со документи-нешто како да речам педерка). Сите ги береше во обичната торба, но ги извадив да видат што носам од електроника и никој не направи проблем. Мене прашањето ми е за купен багаж. Имам купено од најмалата верзија и дали може со доплата да одам на 20 кг верзија на багаж, притоа да имам само една торба. На сајтот не можам да најдам такво нешто. Мене не ми е ни проблем да имам 2 чекирани торби багаж, само треба да внимавам на лимитот на двете и дупла работа во носењето. Е сега ако знаеш нешто за ова поможи :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
914
Поени од реакции
797
Јас многу добро пишав дека ИМАМ КУПЕНО (чекиран) багаж од (мислам) 8кг. Не знам дали е 8кг, сеуште немам проверено, само знам дека не ми стига. Никаде не спомнав ништо за кабински багаж што го носам со мене. Инаку само за информација, пред некој месец летав од Берлин до Скопје и имав 3 КАБИНСКИ ТОРБИ (една обична, една лаптоп и една со документи-нешто како да речам педерка). Сите ги береше во обичната торба, но ги извадив да видат што носам од електроника и никој не направи проблем. Мене прашањето ми е за купен багаж. Имам купено од најмалата верзија и дали може со доплата да одам на 20 кг верзија на багаж, притоа да имам само една торба. На сајтот не можам да најдам такво нешто. Мене не ми е ни проблем да имам 2 чекирани торби багаж, само треба да внимавам на лимитот на двете и дупла работа во носењето. Е сега ако знаеш нешто за ова поможи :)
Не се прави со сила глуп, убаво ти пиша викса. Не си купил. туку ти следува во таа карта ранче од 8 кила. Инаку ти пред некој месец ако си летал за Берлин, тогаш важеа нови правила.
Сега правилата се дека имаш ранец од 8 кила горе со тебе. Ако сакаш само 20 кила чекиран багаж, тогаш треба да си ја платиш соодветната сума, и ако сакаш само тој од 20 кила, напуни еден багаж од 20 кила, а тој од 8 кила ранецот не мора да го носиш, никој не те тера :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.463
Јас многу добро пишав дека ИМАМ КУПЕНО (чекиран) багаж од (мислам) 8кг. Не знам дали е 8кг, сеуште немам проверено, само знам дека не ми стига. Никаде не спомнав ништо за кабински багаж што го носам со мене. Инаку само за информација, пред некој месец летав од Берлин до Скопје и имав 3 КАБИНСКИ ТОРБИ (една обична, една лаптоп и една со документи-нешто како да речам педерка). Сите ги береше во обичната торба, но ги извадив да видат што носам од електроника и никој не направи проблем. Мене прашањето ми е за купен багаж. Имам купено од најмалата верзија и дали може со доплата да одам на 20 кг верзија на багаж, притоа да имам само една торба. На сајтот не можам да најдам такво нешто. Мене не ми е ни проблем да имам 2 чекирани торби багаж, само треба да внимавам на лимитот на двете и дупла работа во носењето. Е сега ако знаеш нешто за ова поможи :)
Знам и еве пак ќе пробам да помогнам. Прво можеш у багажот да имаш 100 педерки торби и други глушости се додека ти ги собира во еден багаж што ги задоволува димензиите и не внесуваш повеќе од едно парче (сите се ставени во тоа едно нив не ги интересира) се надевам појасно сега.
Ете и да си купил чекиран багаж од малиот што е 10кг неможеш да до купиш за поголемиот сега и да ги комбинираш како еден ти пишав и погоре. Имаш опција да купиш пак мал од 10 и да носиш два, или да купиш од 20 и да носиш еден со тоа што парите за тие 10 што веќе си ги купил отидоа јабана. Неможеш да комбинираш од два мали да направиш 1 голем. Се надевам сега е појасно
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
68
Поени од реакции
19
@wiksa Тоа го барав. Фала
@KaWa Изгледа не си ме разбрал. Кабинскиот багаж нормално дека ми следува, но го купив и најмалиот чекиран багаж кој мислам дека е 8кг. Кабинскиот е 10кг. Тоа не е сменето, но сменети се димеизиите - намалени се. Јас за чекираниот прашував и добив одговор. Гледам дека некои луѓе не разбираат основни работи, ама тоа е. Се трпи земјата. Поздрав
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.463
@wiksa Тоа го барав. Фала
@KaWa Изгледа не си ме разбрал. Кабинскиот багаж нормално дека ми следува, но го купив и најмалиот чекиран багаж кој мислам дека е 8кг. Кабинскиот е 10кг. Тоа не е сменето, но сменети се димеизиите - намалени се. Јас за чекираниот прашував и добив одговор. Гледам дека некои луѓе не разбираат основни работи, ама тоа е. Се трпи земјата. Поздрав
Видиш пак имаш смешано брзини со кабинските багажи и чекираниот и затоа не те разбраа убаво некои луѓе.
Кабинскиот багаж беше со поголеми димензии до максимум 10кг, ама тоа го сменија сега е со помали димензии и максимум од 8кг (ниедна компанија нема чекиран багаж помалку од 10кг и затоа настана забуна зашто ти упорно викаше 8 сите нормално да помислат на кабинакиот)
Друго и во првиот пост ти пишав неможеш да земеш две торби од 10кг а ти да прикажеш една од 20 нема да ти прифатат ама најважно е што на крај се разбравме
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.256
Поени од реакции
1.089
Дечки, која е максималната дозволена тежина на торбичката со димензии 55х40х23 ? Благодарам однапред.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
zdravo vo vrska so cekiranjeto na vizer od skopje
imam povratna katra do ajndhoven od holandija normalno pred 48 sati si cekirav
dali nekoj ima iskustvo od tuka od skopje koga cekira da ne dava cekiranje sediste
no mozis da prodolzis i na posledniot cekor mesto da go zavrsam cekiranjeto me vraka nazad i vika
pogresen dokument za patuvanje dali nekoj se soocil so ova?

fala
.

Istovo.. Nekoj so slicna situacija?
 
На врв Bottom