Wizz Air летови од/до Македонија

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Аеее што е бе ова?
Порано како опција за кабински багаж имаше:
1. Ранец кој беше бесплатен и се сместуваше под седиште пред нозе.
2. Куфер на тркалца кој идеше во тоа преградите за багаж горе над глава.
За тој куфер се плаќаше +750ден. од лет или 1500ден. напред-назад

Што е бе сега ова?
Прегледај го приврзокот 360315


Зашто куферот ми е врзан со приоритетните поволности и какви се бе овие цени?!?!?! 4300ден.?!?
Аииии курвинска работaaа.....
Чак и поевтино е чекиран да биде него ли да е кабински. Ако иде на лента истиот ме кошта 2150+1250=3400
priority секогаш зависи од аеродромот, на некои места е 5 еур на некои е поскапо. Ги кренаа цените од скопскиот аеродром пред една година уште.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
една помош од вас - букирав карти од Скопје за Дортмунд преку WizzAir, но по грешка избрав за возрасен наместо за детенце (наплатено си е како за возрасен). Сега при онлајн чекирањето не можам да изберам датум на раѓање над 2009-та година, што значи дека не можам да го чекирам (освен ако не внесам лажен датум :)) .

Дали ке треба чекирање на аеродром па доплаќање плус 30-40 евра или нема потреба од чекирањето, некои ми рекоа дека си поминуваат без чекирање? благодарам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
една помош од вас - букирав карти од Скопје за Дортмунд преку WizzAir, но по грешка избрав за возрасен наместо за детенце (наплатено си е како за возрасен). Сега при онлајн чекирањето не можам да изберам датум на раѓање над 2009-та година, што значи дека не можам да го чекирам (освен ако не внесам лажен датум :)) .

Дали ке треба чекирање на аеродром па доплаќање плус 30-40 евра или нема потреба од чекирањето, некои ми рекоа дека си поминуваат без чекирање? благодарам.
kako be da ne se cekirash? :popce: ako ne se cekiras mozno e da ti ja prodadat kartata na nekoj drug i da te racunaat ko no show... ne ti e pametno toa ako e popularen let.

fejkni ja dadata, so toa sto ke utnes SAMO EDNA brojka. taka mozes da se vadis deka si zgresil bla bla bla... edna cifra obicno ne e problem, se drugo ke e problem. jas bi se cekiral online i bi idel na salter da gi izvestam, sansite se deka ako si se cikiral i im objasnis ke te postat taka nema da ti naplatat ekstra.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Две прашања:

Членството за Wizz Discount Club ми важи до мај. Ако сега купам карти за покасно, пример септември, дали во моментот на патување ќе треба да имам членство? Прочитав T&C за Wizz Discount Club, но нема ништо за ова.

До која возраст даваат да се носи детска количка (без да се смета како дополнителен багаж)? За infant е нормално и следува со картата, но infant е до 2 години.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Две прашања:

Членството за Wizz Discount Club ми важи до мај. Ако сега купам карти за покасно, пример септември, дали во моментот на патување ќе треба да имам членство? Прочитав T&C за Wizz Discount Club, но нема ништо за ова.

До која возраст даваат да се носи детска количка (без да се смета како дополнителен багаж)? За infant е нормално и следува со картата, но infant е до 2 години.
Треба да го имаш во моментот на купување на картите, не и кога леташ

за количка не можам да ти одговорам зашто не сум имал лично искуство, ама мислам дека сам го пиша одговорот пријател со синчето (3 години) ако не се лажам прекина да носи количка за да не доплаќа (не сум 100% сигурен за ова)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Треба да го имаш во моментот на купување на картите, не и кога леташ

за количка не можам да ти одговорам зашто не сум имал лично искуство, ама мислам дека сам го пиша одговорот пријател со синчето (3 години) ако не се лажам прекина да носи количка за да не доплаќа (не сум 100% сигурен за ова)
Моето дете ќе има 2 години и еден месец кога ќе летаме следно, па уште му треба количка.
На сајтот на WizzAir единствено од чат ботот добив некаква информација:
Infants don't get luggage allowance but an adult traveling with a baby or a child (0-14 years old) can take an extra personal item on board (40 x 30 x 20 cm) as well as a pram/pushchair/stroller for free which we will check in and carry in the cargo. If a child or an infant does not travel, the pushchair, pram, or stroller will be treated as checked luggage and have to be paid.
Според ова не би требало да се доплаќа, ама ќе видиме на аеродром.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Дали некој знае дали владата плаќа субвенција на Wizz Air на седиште и колку е субвенцијата
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Ај некој поупатен, картите ми се резервирани со дисконт попуст ама работата е шо другарка ми нема да лета со нас оти и излезе некоја обврска. Сега јасно ми е дека попустот ни пропаѓа пошто дисконтот беше нејзин ама тоа шо ме буни е како да доплатам јас за картите. На пример ако картата коштала 19 евра сега си ја плаќам на таа првична цена или ?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Мхм, добро ама на виз пишува вака

If You are removed from the booking, the regular fare will be applicable to all
remaining Passengers and the fare difference (the differences of the regular and WIZZ
Discount Club ticket price and the regular and WIZZ Discount Club baggage fee) shall be paid,
otherwise We may cancel the reservation.
Затоа ме буни кај треба јас да доплатам, онлајн кога ќе ги чекирам картите, да се правам на три и пол или на аеродром да прашам ?
Да не ја бацам вратата на аеродром оти немам баш среќа со аеродромите во последно :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Мхм, добро ама на виз пишува вака

If You are removed from the booking, the regular fare will be applicable to all
remaining Passengers and the fare difference (the differences of the regular and WIZZ
Discount Club ticket price and the regular and WIZZ Discount Club baggage fee) shall be paid,
otherwise We may cancel the reservation.
Затоа ме буни кај треба јас да доплатам, онлајн кога ќе ги чекирам картите, да се правам на три и пол или на аеродром да прашам ?
Да не ја бацам вратата на аеродром оти немам баш среќа со аеродромите во последно :D
dali drugarka ti si gi povlekuva parite nazad od letot ili ostava ednostavno kartata da i propadne? ako ne gi povlekuva parite nazad (zavisi sto opcija ima) togas ne e removed from the booking taka da nemas gajle. ako gi povlekuva parite nazad togas MOZNO e da vi pravat problem i da treba da doplatite mada ne veruvam, 90% od kompaniite nemaat ni moznost ni se zamaraat da proverat na cije ime e popustot pogotovo AKO veke se plateni kartite.

e sega ako avionot im e poln i treba da vratat nekogo, ke bidete na pik.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Мхм, добро ама на виз пишува вака

If You are removed from the booking, the regular fare will be applicable to all
remaining Passengers and the fare difference (the differences of the regular and WIZZ
Discount Club ticket price and the regular and WIZZ Discount Club baggage fee) shall be paid,
otherwise We may cancel the reservation.
Затоа ме буни кај треба јас да доплатам, онлајн кога ќе ги чекирам картите, да се правам на три и пол или на аеродром да прашам ?
Да не ја бацам вратата на аеродром оти немам баш среќа со аеродромите во последно :D
Како што рече @kano ако другарка ти не бара refund (ако има виз флекс) или ако ја cancel-не резервацијата, тогаш може ќе имате проблеми. Ако и пропадне картата само, вие си терате најнормално :)
Автоматски споено мислење:

e sega ako avionot im e poln i treba da vratat nekogo, ke bidete na pik.
Ова е најголемата глупост што може да ја смисли некоја авиокомпанија. Ќе почнат така и на стадион да прават, дупли карти да продаваат, па кој влезе прв тој има право.

Хотели исто може така да почнат да прават, 200 соби хотелот, 205 резервации, па кој дојде последен нека си бара хостел...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Како што рече @kano ако другарка ти не бара refund (ако има виз флекс) или ако ја cancel-не резервацијата, тогаш може ќе имате проблеми. Ако и пропадне картата само, вие си терате најнормално :)
Автоматски споено мислење:


Ова е најголемата глупост што може да ја смисли некоја авиокомпанија. Ќе почнат така и на стадион да прават, дупли карти да продаваат, па кој влезе прв тој има право.

Хотели исто може така да почнат да прават, 200 соби хотелот, 205 резервации, па кој дојде последен нека си бара хостел...
hoteli odamna go pravat toa pogotovo koga ima nesto u gradov i mozat da naplatat 3-4 pati poveke od normalnata cena. mene za svetskoto u rusija u saint petersburg mesto u hotelot za koj imav plateno me smestija u privaten apartmant na plostad lol.. 3 pati pogolema soba plus dnevna, bolja lokacija, duri i "recepcionerka" imavme sto zbori angliski (retkost e tamu) za 6 sobi sto ne pereshe, ni vikashe taksinja i sto ti ne... LUDNICA

znam i u doha toa im go pravea na tie sto bea a i u minhen za octoberfest znaat taka da te izdupat nekoj hoteli/lanci.

na stadioni toa go pravat ama pristojno, ako sponzori otkazat karti tie moze da se kupat na samiot den (pak zboram za prvenstvata tuka i sponzorski VIP karti). vo rusija na primer vo rostov mozev da zemam takvi karti za tretina od nomralnata cena. ednostavno sponzorite sakaa samo karti za golemite utakmici ili za moskva i saint petersburg.

retko e i vo 2ta slucaja ama ete se slucuva. so avionite pocesto e pogotovo sega posle covid koga seuste ne se vrateni na poln kapacitet.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Не бара рефунд, едноставно и пропаѓа картата. Ок дечки фала ви за инфото па ќе видиме за една недела шо како :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom